Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Półksiężyc i gwiazda - znaczenie i przykłady ikonograficzne

Rekomendowane odpowiedzi

Tego typu zestaw jest częstym motywem na flagach państwowych państw arabskich (Pakistan, Libia, Algieria), państw w ten czy inny sposób związanych z islamem (Turcja, czy byłe republiki ZSRR: Turkmenistan, Azerbejdżan).

Tu interesują mnie przykłady niezwiązane z islamem czy kulturą arabską.

Odnajdujemy go na przykład w zachodniej heraldyce: u Ryszarda Lwie Serce, w herbach Leliwa i Sas (z gwiazdą sześcioramienną). Poniżej przykład wstążki 28th Wisconsin Volunteer Infantry Regiment z przełomu XIX i XX wieku.

v19902200.jpg

/za: wisvetsmuseum.pastperfectonline.com/

Jakieś inne przykłady?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No jasne - DreamWorks Pictures. Półksiężyc, Żydzi i pingwiny. Do tego Kalifornia (czyli matecznik LGBT i obrońców klimatu).

Trzeba to podrzucić naszym poszukiwaczom wrogów Ojczyzny, bo sami chyba na to nie wpadną. Chęci duże, ale jednak nie ta sprawność intelektualna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o butelkach wody mineralnej (odnotowane wcześniej przez Gregskiego).;)

https://noizz.pl/spoleczenstwo/miriam-shaded-zobaczyla-symbol-islamu-na-wodzie-zywiec-zdroj/3bhcf1x

Z innej beczki: herb i flaga Singapuru. Etymologia chyba raczej nie islamska: "The crescent represents a new moon, which reflects "a young nation on the ascendant" (cyt. za https://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_Singapore), choć mieszkańcami Singapuru są także muzułmanie (mniejszość malajska).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze chyba nie było: herby Rumunii i Mołdawii (i oczywiście ich historyczne konteksty, czyli herby hospodarstw Mołdawii, Wołoszczyzny, oraz Siedmiogrodu, Seklerów).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zwrócić można uwagę na symbolikę śląską (dolnośląską). Czarny orzeł z przepaską półksiężycową. Tyle, że często powiązaną z krzyżem, nie z gwiazdą. Teorii dotyczących genezy jest trochę, stuprocentowo pewnej chyba nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

W średniowiecznej heraldyce brytyjskiej istniał rodzaj godła - tzw. heraldic badge. Był to rodzaj samoistnego godła, często niezależnego od herbu. Jego szkocką odmianą, poniekąd odpowiednikiem, jest godło klanu. Najwcześniejsze znane angielskie królewskie godło tego rodzaju (Royal  badge) przypisuje się hrabiemu Andegawenii i Maine, księciowi Normandii Gotfrydowi V. Była nim gałązka żarnowca, którą ponoć nosił wpietą w czapkę, w średniowiecznej łacinie nazywanego planta genista. Stąd też przydomek tego władcy, a z nim i nazwa powstałej dynastii królewskiej od jego syna Henryka II począwszy: Plantagenet.

 

Idąc jednak dalej szlakiem Plantagenetów docieramy do Royal badge w postaci złotego półksiężyca i gwiazdy. Takim godłem posługiwali się w swoim Royal badge (jako jedyni zresztą wśród królewskiej linii Plantagenetów) królowie: Ryszard I Lwie Serce oraz Jan bez Ziemi.

 

Podobnego charakteru jak w przypadku angielskiego badge godła, czy też emblematy, pojawiają się również u władców francuskich. I tak, ojciec znanego nam z historii władców Polski Henryka III Walezego - Henryk II Walezjusz posiadał osobiste godło/emblemat w postaci trzech przenikających się srebrnych półksiężyców. Godło to, wraz z dewizą: DONEC TOTVM IMPLEAT ORBEM można zobaczyć m.in. na witrażu w zamku Château d'Ecouen; uwiecznione zostało też, wraz z interpretacją symboliki półksiężyca oraz całej figury, przez Claude Paradine'a w Devises heroïques wydanej w Lion w 1557 roku. 

 

Bardzo podobna figura trzech przenikających się półksiężyców pojawia się od XVII wieku w formie mniejszego herbu Bordeaux. Dziś symbol ten pełni rolę małego loga miasta. 

W herbie Bordeaux półksiężyc nawiązuje do formy prawego brzegu Garonny, tzw. Port de la Lune.

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.