Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Mojry

Recommended Posts

W innym temacie padło:

Jak to? A Rzymianie? O ile się nie mylę, to oni wierzyli w przeznaczenie. Grecy chyba też, bo po co by były Parki?

Cóż, zapewniam że Grekom Parki do niczego nie były potrzebne, bo nie przynależały do ich mitologii.

No fakt. Jakoś nie pomyślałam. Mojrom podlegali nawet Bogowie, ale że oni stanowili spiritus movens jakoś mi się zapomniało :blush:

Czy podlegali to nie jest dla wszystkich tak oczywiste ("Serca bogów są na ogół posłuszne ich umysłom i panującej w nich Mojrze"). Zacznijmy jednak od początku, co o Mojrach pisał Homer w "Illiadzie"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
fraszka   

Rozważania dotyczące Mojr, począwszy od Ajsy, nawiązujące nie tylko do Homera, ale i do Hezjoda można znaleźć w książce Piotra Świercza pt. Jedność wielości. Świat, człowiek, państwo w refleksji nurtu orficko - pitagorejskiego str. 311 i niżej. Wg autora sprawa jest niezwykle skomplikowana ale zrozumiałam, że Prządki to nie Mojra. I żeby zrozumieć kim jest Mojra Homera, trzeba przeprowadzić badanie Mojr Hezjoda.

Edited by fraszka

Share this post


Link to post
Share on other sites
fraszka   

Napisałam powyżej:) Powtórzę jednak: książka Piotra Świercza pt. Jedność wielości. Świat, człowiek, państwo w refleksji nurtu orficko - pitagorejskiego str. 311 i niżej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.