Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Kinematografia PRL-u

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Któż z nas nie śmiał się do łez, oglądając "Misia", "Zmienników", "Alternatywy" Bareji, czy "Rejs" Piwowskiego ?

Na pierwszy plan wysuwa się tu genialny, w/w reżyser Stanisław Bareja, który tak jak nikt potrafił ukazać PRL w krzywym zwierciadle satyry, bezlitośnie obnażając wszystkie słabości i przekłamania systemu. A czy wy macie jakieś ulubione filmy z tego okresu? Zapraszam do dyskusji.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

"Alteranatywy 4"- to kapitalny serial. Anioł był genialny, teksty wypowiadane przez bohaterów zapadają w pamięć...

A ja jeszcze widziałam kiedyś taki film "Filip z Konopii"- czy jakoś tak... Też bardzo dobra polska komedia, ukazująca tamte czasy. Ale wogóle zabawna- scena z dziadkiem, który chce "wysłuchać film" i siedzi odwrócony do telewizora, tam też był jakiś absurdalny konkurs architektoniczny, ale już dobrze nie pamiętam, kapitalne sceny z montażem telefonu i robotnikami wbijającymi kołki, czy scena montażu anteny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja uwielbiam 4 pancernych i psa i mało mnie interesują przekłamania w filmie, bo traktuje go jako film fabularny, a nie dokumentalny. Inne świetne wg mnie seriale to "Alternatywy 4" ukazujący poprzez parodię życie w PRLu. Z filmów to oczywiście Miś, ale także Nie lubię poniedziałku, Sami swoi co roku w TV, a ja co roku ten film staram się oglądnąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zdecydowanie najbardziej odpowiada mi "Stawka większa niż życie" i "Czterej pancerni i pies". Podobnie jak Jarpen nie patrzę na nie jak na historyczne przekłamanie, ale jak na świetne polskie seriale. Z filmów to zdecydowanie trylogia Kargulów i Pawlaków, "Miś", "Rejs", "Nie lubię Poniedziałku" no i może jeszcze "Alternatywy 4" z seriali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Filmy wojenne. Kinematografia PRL-u sypała nimi jak z rękawa (były to filmy o różnym poziomie artystycznym), ale łączyło je jedno: przedstawiały walkę społeczeństwa/ wojska z Niemcami. Rzecz jasna, jako słuszna koncepcja "walki z rewizjonizmem niemieckim" były na czasie, i miały priorytet. Po odzyskaniu wolności temat września i II WŚ stawał się powoli niechcianym tematem tabu (wyjątek stanowił tu niezły serial z lat 90-tych "Pogranicze w Ogniu" z C. Pazurą). Później długo, długo nic, i obecnie Andrzej Wajda kręci film o Katyniu. Jak sądzicie - czy już naprawdę nie ma ciekawych tematów z września 1939r.?

I jeszcze jedno - dbałość o realia w filmie wojennym. Oglądając wielokrotnie (i śmiejąc się do rozpuku :lol: ) komedię "Jak rozpętałem II WŚ" z M. Kociniakiem nie mogłem wyść z podziwu, że przykładano taką dbałość do używanego w filmie języka - Niemcy mówią po niemiecku, Francuzi po francusku, Włosi po włosku, czy Jugosłowianie po jugosłowiańsku. Niby nic, ale jak bardziej urealnia i podnosi wiarygodność fikcyjnej przecież opowieści... :lol:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Filmy wojenne.

Ach, dlaczegóż o nich zapomniałem? Oprócz "Jak rozpętałem Drugą Wojnę Światową" również takie trochę bardziej poważne, jak: "Jarzębina Czerwona", "Ostatnie dni", "Kierunek Berlin" czy też nawe "Kanał". To były filmy, ehh...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czeslaw   

Niewiem czemu ale "4-ej pancerni" niepodobało mine się w ogóle. Zato bardzo podobał mi się "07 zgłoś się".

Z tego co wiem to filmy amerykańskie w polskich kinach (np. Terminator 1984, Aliens 1986 i inne) ukazywały się na bierząco i niebyły ocenzurowane.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tych o tematyce wojennej to dorzuciłbym jeszcze film "Hubal" który dosyć dokładnie przedstawiał wędrówkę oddziału majora Dobrzyśkiego. Szczerze powiedziawszy to się na nim nawet parę razy wzruszyłem, nie wiem ja wy :D A co do komedii to oczywiście wszystkie Barei, zwłaszcza "Nie lubię poniedziałków", "Miś" z seriali to wszystkie łącznie z "pancernymi" Borewiczem, a nawet "Domem" :D Się kiedyś oglądało.. aż się łezka w oku kręci. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

"Jak rozpętałem II wojnę światową", "Sami swoi", "I nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
"Jak rozpętałem II wojnę światową",

Właśnie doszła nas smutna wiadomość o śmierci odtwórcy głównej roli kan. Franka Dolasa - Mariana Kocinika. W naszych wspomnieniach pozostanie też na zawsze jako niezapomniamy murgrabia z "Janosika". A oto Franek Dolas w filmie, który (pomimo nawet mojego złego humoru) zawsze mnie rozbawi:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Właśnie doszła nas smutna wiadomość o śmierci odtwórcy głównej roli kan. Franka Dolasa - Mariana Kocinika.

Wiadomości o jego śmierci są mocno przesadzone.

Zmarł Kociniak aktor, ale Jan a nie Marian.

Wybitny aktor Jan Kociniak zmarł w Warszawie w wieku 69 lat - podał Teatr Ateneum.

Aktorstwo studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1961 roku. Zaraz po studiach został zaangażowany w warszawskim Teatrze Ateneum. Współpracował także z Teatrem Kwadrat i Syrena w Warszawie.

Do jego najważniejszych kreacji filmowych należy występ w „Lalce” (1968) Wojciecha Jerzego Hasa, „Misiu” (1981) Stanisława Barei „oraz w „Ubu Królu” (2003) Piotra Szulkina. Ostatnio pracował nad projektem Stanisława Tyma „Ryś” (2007). Jan Kociniak grał również w wielu serialach. Pierwszym, w którym w którym można go było zobaczyć był „Klub profesora Tutki” (1966-1968) Andrzeja Kondratiuka. Współcześni telewidzowie mogli go zapamiętać dzięki rolom w „Złotopolskich” (1997-2007) Radosława Piwowarskiego i Janusza Zaorskiego i „Samo życie” (2002-2006) Wojciecha Nowaka i Macieja Pieprzycy.

Jego głos znają wszystkie dzieci użyczał go bowiem najpopularniejszemu misiowi na świecie – Kubusiowi Puchatkowi.

Za Onet.pl widomości

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jego głos znają wszystkie dzieci użyczał go bowiem najpopularniejszemu misiowi na świecie – Kubusiowi Puchatkowi.

Nie wiedziałam...To jego głos z "Jak rozpętałem II WŚ" różniL się znacząco od tego Kubusiowego.

"Jak rozpętałem IIWŚ"- fantastyczny film i fantastyczny odtwórca głównej roli...Nigdy nie zaponę tych tekstów- "fiveoclocki zakichane" :P To było coś...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie wiedziałam...To jego głos z "Jak rozpętałem II WŚ" różniL się znacząco od tego Kubusiowego.

Bo to nie on, wczytaj się dokładnie w imiona. Przeczytaj to: http://film.onet.pl/0,0,1522970,wiadomosci.html jest zdjęcie Jana Kociniaka, nie on grał Franka Dolasa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ojej! Przepraszam! Wczytałam się dokładnie...no cóż- pomyłka ludzka rzecz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ups... wygląda na to, że "uśmierciłem" Bogu ducha winnego człowieka...

Przeglądałem wczoraj newsy z wp.pl, i wpadło mi to nazwisko... Panie Marianie - gorąco Pana Przepraszam, i żyj nam Pan ze 200 lat :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.