Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fraszka

Co oznacza słowo FARAON, dlaczego go używamy na oznaczenie władców Egiptu

Rekomendowane odpowiedzi

fraszka   

Dobry wieczór

Ze szkoły, mediów etc wiem, że najpierw w Egipcie byli królowie, a potem faraonowie. Faraonowie byli bogami i jednocześnie rządzili Egiptem. Jedni byli bardziej słynni, np Seti, inni mniej, więc ich nie znam :rolleyes:

No i moje pytanie jest takie - skąd wiemy, że władcami starożytnego Egiptu byli faraonowie? Skąd wzięła się ta nazwa? Kto pierwszy ją napisał w takim brzmieniu? Dlaczego nastąpiła zamiana króla w faraona?

Apeluję o używanie wielkiej litery w słowie rozpoczynającym tytuł, jak i w słowie w zdaniu rozpoczynającym wpis.

secesjonista

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wynika.

Tytuł utrwalił się chyba dopiero za Totmesa III:

"The earliest instance where pr-aa is used specifically to address the ruler is in a letter to Amenhotep IV (Akhenaten), who reigned circa 1353–1336 BC, which is addressed to 'Pharaoh, all life, prosperity, and health! . [ 6 ] During the eighteenth dynasty (16th to 14th centuries BC) the title pharaoh was employed as a reverential designation of the ruler. About the late twenty-first dynasty (10th century BC), however, instead of being used alone as before, it began to be added to the other titles before the ruler's name, and from the twenty-fifth dynasty (eighth to seventh centuries BC) it was, at least in ordinary usage, the only epithet prefixed to the royal appellative. [ 7 ]

From the nineteenth dynasty onward pr-ꜥꜣ on its own was used as regularly as hm.f , 'Majesty'. The term, therefore, evolved from a word specifically referring to a building to a respectful designation for the ruler, particularly by the twenty-second dynasty and twenty-third dynasty".

/za wiki/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Przepraszam Secesjonisto za tę małą literę, jak zwykle - jakoś nie umiem zapamiętać, ale to wina chemitrali, że mam sklerozę, więc wybacz proszę.

Pytanie moje wzięło się po przeczytaniu kilka dni temu jakiegoś artykułu, nie pamiętam gdzie i czyjego autorstwa (tyle tylko, że autorem jest Egipcjanin, historyk). W artykule tym pojawił się tekst, że Faraon to nazwa jakiegoś lokalnego arabskiego władcy, którego przez pomyłkę umiejscowiono w Egipcie. Umiejscowienia nieprawidłowego dokonano w Starym Testamencie pisząc o niewoli egipskiej ale nie wspominając o Nilu, jego wylewach, o piramidach, czy Sfinksie. A wg autora tekstu starotestamentowy opis ukształtowania terenu wskazuje na ... dzisiejszy Jemen.

No i stąd moje pytanie, które mnie od kilku dni męczy.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A podał przez jakie morze przeszli suchą stopą uciekając z tego Jemenu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Tomaszu N., mnie nie interesuje Stary Testament i czy jego akcja toczy się w Jemenie czy w Egipcie, z mitów to lubię tylko Mity Greków i to wyłącznie Wandy Markowskiej.

Ja bym tylko chciała wiedzieć, skąd pochodzi nazwa egipskiego władcy Faraon i dlaczego królowie przeobrazili się w faraonów. Egipt jest niesamowity, nic o nim nie wiemy, do dnia dzisiejszego- większość ludzi "wie" że piramidy to grobowce faraonów, że Egipcjanie to Arabowie i że jest Sfinks. Sama niestety wiem niewiele więcej chociaż widziałam Łaźnie Kleopatry i Sfinks przemawiał do mnie nocą na pokazie światło i dźwięk.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Kiedyś na forum już o tym było, pewna użytkowniczka próbowała wywieść tą nazwę od równego wiosłowania po angielsku. Tak na poważnie - egipska nazwa wywodzi się od słowa na pałac/wielki dom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko chciała wiedzieć, skąd pochodzi nazwa egipskiego władcy Faraon

Gdzieś, kiedyś obiło mi się o uszy, że słowo faraon pochodzi z języka greckiego, albo raczej przekazów greckich.

Grecy mieli źle zidentyfikować słowo oznaczające władcę w języku Egipcjan i zaczęli używać tego, to słowo (oczywiście w egipskim brzmieniu) miało oznaczać ziemię.

Tylko nie pytaj o źródła, zabij mnie, nie pamiętam gdzie to wyczytałem, usłyszałem, obejrzałem. Może ktoś inny jest w stanie to zweryfikować.

lubię tylko Mity Greków i to wyłącznie Wandy Markowskiej.

Parandowskiego nikt nie przebije.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Hmm trochę nie tak - słowo wywodzi się w naszym języku z greki ale Egipcjanie też go używali. Dla przykładu A. Gardiner, The Dakhleh Stela, "The Journal of Egyptian Archaeology" t.19 z.1-2 (1933) s. 19-30 rozpoznaje słowo pr-aa czyli właśnie faraon w odniesieniu do Szeszonka I. Także od pewnego momentu był to tytuł używany przez Egipcjan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

. Także od pewnego momentu był to tytuł używany przez Egipcjan.

no właśnie. Od jakiego momentu? Czy można określić w jakich pierwszych źródłach pojawia się to słowo, na określenie władcy? I co takiego się zmieniło, że król egipski zmienił się w faraona?

Co do tego, że wątek faraona był już poruszony - przeglądam forum zanim zacznę nowy temat, ale nigdzie nie znalazłam dyskusji o faraonach, w kontekście nazwy i czasu jej powstania. Jeśli taki wątek był - przepraszam i proszę p. administratora o przeklejenie tego wątku do tamtego.:)

Capricornusie, Co do mitów J. Parandowskiego, czy Z. Kubiaka - dla mnie są one nudne (zwłaszcza pióra p. Kubiaka) po przeczytaniu książki Wandy Markowskiej Jako dziecko zaczytywałam się Jej bajkami o greckich bogach i chyba z wszystkimi byłam zaprzyjaźniona:) Potem mity J. Parandowskiego, a na końcu Z. Kubiaka - to było rozczarowanie. Może ja się zmieniłam, wydoroślałam, a może jednak p. W> Markowska pisze najciekawiej.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
no właśnie. Od jakiego momentu? Czy można określić w jakich pierwszych źródłach pojawia się to słowo, na określenie władcy? I co takiego się zmieniło, że król egipski zmienił się w faraona?

Na pierwsze pytanie odpowiedział Secesjonista a co do drugiego, tytulatura władców się zmieniała. Nie wiem czy ma to zastosowanie akurat do tego tematu ale wszedzie tam gdzie istniała hierarchia tytułów honorowych następowała z czasem ich degradacja i tak późnoantyczny tytuł viris illustribus z czasem zdegradował się do tego stopnia (przyznawany niskim urzędnikom), że ci ważniejsi zarzucili korzystanie z niego, być może tu było podobnie?

Co do tego, że wątek faraona był już poruszony - przeglądam forum zanim zacznę nowy temat, ale nigdzie nie znalazłam dyskusji o faraonach, w kontekście nazwy i czasu jej powstania. Jeśli taki wątek był - przepraszam i proszę p. administratora o przeklejenie tego wątku do tamtego

Nie kłopocz się - rzuciłem to żartobliwie. Była tu kiedyś niejaka Aniart, popełniła temat w którym udowadniała, że JĘZYK ANGIELSKI JEST PIERWOTNYM JĘZYKIEM HEBRAJSKIM. Co jest oczywistą bzdurą. Pojawił się tam też oczywiście i faraon - pharaoh ['feə.rəυ] = fair [feə®]; row [rəυ] sprawiedliwe wiosłowanie

faraon sprawiedliwy; wiosłowanie. Kiedyś chciało mi się z czymś takim nawet dyskutować :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

przeczytałam co napisał Secesjonista wcześniej, ale nie skojarzyłam że Ty potwierdzasz datę z wiki. Rozumiem, że można założyć że tytuł faraon utrwalił się w XIV w. p.n.e. a można poznać tekst z którego to wynika?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Hmm Garidner i jego stela to X wiek aC, napis dość oficjalny więc raczej tytulatura musiała być zaakceptowana, podobnie korespondencja Echnatona to nie listy prywatne a państwowe, oficjalne pisma stąd i tytulatura tam używana musiała być oficjalnie zaakceptowana. Inna sprawa, że Echnaton to trochę nowinkarz - przynajmniej za takiego uchodzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.