Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Chciałbym poruszyć kwestię domniemanego Boga, Chorsa. Miał on istnieć w "Panteonie włodzimierzowym". Łowmiański twierdzi (do czego się przychylam), że Chors to bujda na resorach. Dażbog z irańskim imieniem. Gieysztor zaś pisze, że Chors mógłby być Bogiem srebrnego globu. W sumie nie byłoby to taki głupie, bo dla agrarnego ludu księżyc jest dość ważnym wyznacznikiem czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   
Miał on istnieć w "Panteonie włodzimierzowym".

Nie miał on istnieć a istniał - w innym temacie już cytowałem odpowiedni fragment z Nestora, imię jest więc źródłowo poświadczone. Imię pojawia się jeszcze w Słowie o wyprawie Igora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie tylko czy istniał jego kult:

"Mokosz, jak już wspomniałem, należał do świata demonów, zaś Chors, Stribog i Siemargł o trudnych do zetymologizowania i od dawna podejrzanych o genezę irańską imionach byli obcym wtrętem, mającym na celu literackie wbogacenie zestawu bóstw ruskich. Łowmiański uważa, że wprowadził je do Kroniki pierwszy jej redaktor igumen peczerski Nikon, piszący zwod w latach 1069-73, który przebywał jakiś czas (1062-1067) w Tmutarakanie i rekonstruując staroruskie pogaństwo wzbogacił je o try obce teonimy".

/L. Moszyński "Przedchrześcijańskie religia Słowian na Pomorzu na tle ogólnosłowiańskim", "Studia Gdańskie", T. IX, Gdańsk-Oliwa 1993, s. 28/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

No tylko tu jest problem, bo jeśli uznać ich "obcość" względem tekstu - czyli owo wzbogacenie, to trzeba by odpowiedzieć skąd pan igumen Nikon znał perski. Chorsa wywodzi się czasem od hvarny tudzież xarnah/xarneh/farrah - choć z tą propozycją spotkałem się tylko raz. Nie wiem, jak dla mnie szansa, że taki byt w wyobrażeniach Słowian wschodnich istniał, jest spora. Czy był bogiem czy może jakimś bytem magicznym albo duchem przodków - tego nie wiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Perskiego nie musiał znać, wystarczyło by znał miano i "funkcję" danego bóstwa.

Nie jest przecież rzadkością, kiedy kronikarze nie znają danego, języka co nie przeszkadzało im zapisywać brzmienie miejscowych nazw własnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Fakt, mógł mu ktoś powiedzieć. No tak w tym wypadku farr(ah) musi odpaść z rozumowania - światłość, blask, chwała różnie się to tłumaczy. Tyle, że to nigdy nie było bóstwo, było to przedstawiane czasem jako dysk ze skrzydłami silnie kojarzony z postacią króla (choć występuje też w imionach teoforycznych np Vindafarnah czyli ten który znajduje farrach). No i występuje w dialektach irańskich jako farrah chyba tylko w Aweście jako xarnach -pisał o tym G. Gnolli ale teraz nie mogę znaleźć gdzie, co jest o tyle problemem, że do przejścia w formę Chors potrzeba jest owego x. Nie wiem, możliwości zaistnienia takiego bytu magicznego w świadomości Słowian nie odrzucałbym zbyt pochopnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nie wykluczam, wskazuję jedynie na jak kruchych podstawach formułuje się nasza wiedza.

Dla jednych badaczy tytułowe bóstwo jest tożsame z bóstwem związanym ze Słońcem, dla innych związane jest z Księżycem - trudno chyba w religioznawstwie o większą rozbieżność.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ehhh Tyberiuszu a dla łowców-zbieraczy nie? Jak najbardziej też, zwłaszcza księżyc. Słońce i księżyc to raczej przeciwstawne siły w wielu kosmogoniach i mitologiach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.