Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Kontynuacje w literaturze

Rekomendowane odpowiedzi

Sir James Matthew Barry znany jest głównie za sprawą postaci Piotrusia Pana (z: "Peter Pan in Kesnington Garde", "Peter Pan, or The Boy Who Wouldn't Grow Up"). Prawa do Piotrusia autor przekazał Great Ormond Street Hospital z Bloomsberry. Szpital w stulecie wydania tej książki ogłosił konkurs na sequel, który wygrała Geraldine McCaughrean, w ten sposób powstał "Peter Pan in Scarlet".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że nie wspomniano o kontynuacjach książek Sienkiewicza, a jedna z nich dorobiła się nawet na forum odrębnego tematu (forum.historia.org.pl - "Andrzej Stojowski"), chodzi o Stojowskiego próbę kontynuacji Trylogii czyli "W ręku Boga". Kontynuację kolejnych afrykańskich przygód Stasia i Nel, zaproponował Wojciech Sambora w "Powrocie do Afryki". Po afrykańskich przygodach, postanowiono przenieść ich w równie egzotyczne miejsce, a uczynił to Leszek Talko w "Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii".

No i jeszcze mamy "Quo Vadis. Trzecie tysiąclecie" Martina Abrama.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.02.2016 o 19:39, secesjonista napisał:

Z naszego kanonu klasycznego, to najwięcej kontynuacji miała chyba "Lalka", ze względu na otwarte zakończenie.

 

Skorzystał z tego  Piotra S. Wirski pisząc powieść "Stanisław i Izabela. Epilog z 'Lalki'" (1997), kończąc wszystko banalnym happy endem w postaci małżeństwa pary głównych bohaterów.

Za to "Córka Wokulskiego" (2014) Romana Praszyńskiego - to kontynuacja skandalizująca, jeśli nie -pornograficzna. Prócz tytułowej córki - Natalii Pol, na kartach książki pojawia się sam Bolesław Prus, Gabriela Zapolska czy Henryk Sienkiewicz. A pośród głównych wątków mamy zamach na cara i pociąg ze złotem.

"Alkaloid" (2012) napisany przez osobę ukrywającą się pod ps. "Aleksander Głowacki" to raczej steampunkowa wersja alternatywna, Wokulski nie gubi siebie dla pani Łęckiej,  za to korzysta z handlu substancją dającą możliwość wzmocnienia i zwielokrotnienia własnych zdolności. Tu pojawiają się i Zygmunt Freud i Juliusz Verne, a sam papież uzależniony też jest od alki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Twórczość Tolkiena doczekała się różnych "mutacji", stworzonych przez zawodowych pisarzy, jak i bardziej amatorskich prób w ramach fan fiction. Z ciekawszych wartą uwagi jest "Ostatni Władca Pierścienia" Kiriłła Jeśkowa (Кирилл Юрьевич Еськов). Autor ten zmienił perspektywę - zatem większość wydarzeń poznajemy w ujęciu istot związanych z Mordorem. Ostatecznie, Zło nie jest już tak absolutnym, a i Dobro nie do końca tak niewinnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Artur Kudłaty Kozdrowski  był kiedyś związany z grupą "TOTART" (ci od: "chcieliśmy się wyrzygać komuną", "życzymy wam orgazmu permanentnego"), popełnił on rodzaj kontynuacji (choć to raczej parodia) cyklu Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Z Kozdrowskiego związkami z tym cyklem jest ciekawa historia, napisał on trzy książki osnute wokół przygód Wilmowskiego, wydał jednak tylko jedną, chronologicznie - tę napisaną jako ostatnią. Była to "Tomek w poszukiwaniu Tomka na piętach Smugi" (Warszawa 1993). W tejże książce nawiązuje on do... swej pierwszej książki nawiązującej do cyklu Szklarskiego, którą Kozdrowski zatytułował "Tomek na piętach Smugi". Problem w tym, że autor zgubił ów "rękopis" i pozostało mu z niego jedynie jej jedenaście stron.

Dzięki tej książce możemy się "dowiedzieć" kto "wymyślił" psa patrolowego... był to Karol Mosiężny autor m.in.  dzieła "Despotyczne aparaty u władzy czyli od Cezara do telefonu". :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.