Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
erbsen

Śladami Pana Samochodzika ...

Rekomendowane odpowiedzi

erbsen   

Zapraszam na wędrówkę śladami Pana Samochodzika ...

Radzyń Chełminski / Zamek i kościół pod wezwaniem św.Anny

Kortumowo czyli Okonin i kościół św.Kosmy i Damiana

Gruta , Lisewo i Wąbrzeźno

zapraszam / logować sie nie trzeba

http://www.templariusze.org/platformy_new/viewtopic.php?f=46&t=233

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No wiesz Tomaszu N, jakkolwiek templariuszy oskarżano o szereg różnych bezeceństw, to raczej nie zawitali do Skiroławek, nawet w sennych marzeniach Justyny z czarnym kogutem w roli głównej. A wreszcie to templariusze są głównym motywem tych fotografii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
erbsen   

Czy którys z Panów ogladał reportaż ? ... Panie Secesjonisto od kiedy fotografie Zamku czy detali kościelnych to Templariusze?

Tematem tej fotorelacji jest nasza wedrówka po zabytkach zwiazanych z akcja filmu / ksiązki o przygodach Pana Samochodzika ... jesli Panowie nie umieja czytać ze zrozumieniem.Nie wszyscy je / te zabytki, te miejsca / znają ... więc pomyslałąm ze bedzie to ciekawe .

Ale jak widać nie ...

Tomasz M ... stara sie byc na siłę dowcipny ... kryzys wieku podeszłego ???

Edytowane przez erbsen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Nie wszyscy je / te zabytki, te miejsca / znają ... więc pomyslałąm ze bedzie to ciekawe .

Na oglądanie zdjęć to nie za bardzo mam szansę (z przyczyn technicznych) ale muszę się przyznać ze wstydem, że nie znam tych zabytków. Dlaczego ze wstydem? Bo bywałem w tych miejscowościach wiele razy a przejeżdżałem przez nie jeszcze częściej. Zdołałem tylko zwiedzić zamek w Radzyniu. Jeździ człek po świecie a oglądanie tego co "za płotem" zostawia "na później".

Czy słusznie?

Pocieszam się, że to nadrobię gdy przejdę na emeryturę i w podeszłym wieku dalsze podróże będą mnie zbytnio męczyć. Wtedy bliskie wypady będą jak w sam raz.

A zdjęcia obejrzę dopiero w domu... .

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Być może to rzeczywiście kwestia starczej niedołężności umysłowej, ale jak ktoś przekierowuje mnie na stronę zatytułowaną: "Szlak Templariuszy" do tematu "Szlak na tropach Pana Samochodzika ...", to spodziewałbym się, że to co wszystko to spina to właśnie templariusze, a nie spodziewam się np. fotorelacji z Syberii, bo przecież i tam zawitał bohater Nienackiego.

No, ale całe życie człowiek się uczy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Zapraszam na wędrówkę śladami Pana Samochodzika ...

Radzyń Chełminski / Zamek i kościół pod wezwaniem św.Anny

Kortumowo czyli Okonin i kościół św.Kosmy i Damiana

Gruta , Lisewo i Wąbrzeźno

zapraszam / logować sie nie trzeba

Jeżeli Pani bywa w miejscach związanych z Templariuszami to może przyjrzałaby się im Pani pod kątem wydarzeń z "piątku 13", czyli czarnego piątku 13 października 1307 roku kiedy to wszystkich Templariuszy aresztowano. Możliwe że na zachodzie Europy wszelkie ślady rzucające na to wydarzenie jakieś niewygodne światło zostały zatarte, natomiast w peryfryjnej Polsce coś tam przetrwało. Można również spróbować dowiedzieć się coś o ich poglądach religijnych. Na przedstawionych zdjęciach jest chyba Michal Archanioł i Jan Chrzciciel. Te dwie postacie zdaje się że istotnie odgrywały ważną rolę w wierzeniach Templariuszy.

Przyznam że nurtują mnie oni. Byli również bankierami i stale mam wrażenie że to ich zgubiło. Że król tak ich potraktował bo chodziło o jakieś ekonomiczne interesy. Niestety nic nie znalazłem co by to potwierdzalo. Prawie nic, bo wiem że jako bankierzy konkurowali z bankami florenckimi, przede wszystkim z bankiem Albizzo i Mascato Guidi, którzy parę miesięcy przed owym czarnym piątkiem 13 zostali otruci. Ale to za malo. Może jednak jakieś ślady się u nas zachowały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale zdaje sobie euklides sprawę, że te zdjęcia niewiele mają wspólnego z rzeczywistymi templariuszami? Zatem uwaga: "Na przedstawionych zdjęciach jest chyba Michal Archanioł i Jan Chrzciciel. Te dwie postacie zdaje się że istotnie odgrywały ważną rolę w wierzeniach Templariuszy" tyczy się poplątania realnych detali z fikcją literacką. Zresztą, te dwie postacie nie były wcale charakterystyczne tylko dla templariuszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak już schodzimy na Templariuszy, to zauważyłem na tej stronie rażący przykład męskiego szowinizmu, większy niż Skiroławki, a mianowicie przejechanie się po książce pani Ogórek. Brak natomiast czegoś o publikacji M. Małeckiego (powinna zainteresować Euklidesa).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Ale zdaje sobie euklides sprawę, że te zdjęcia niewiele mają wspólnego z rzeczywistymi templariuszami? Zatem uwaga: "Na przedstawionych zdjęciach jest chyba Michal Archanioł i Jan Chrzciciel. Te dwie postacie zdaje się że istotnie odgrywały ważną rolę w wierzeniach Templariuszy" tyczy się poplątania realnych detali z fikcją literacką. Zresztą, te dwie postacie nie były wcale charakterystyczne tylko dla templariuszy.

No oczywiście trudno tu nie przyznać racji. Niemniej jednak taki kościół może być nosicielem pewnej tradycji, może to i mało pradwopodobne ale możliwe. To że jakaś rzeźba powstała powiedzmy w XVIII wieku to może świadczyć i o tym że zastąpila jakąś dużo wcześniejszą ale podobną. Zresztą i na tych zdjęciach widać jakiś stary fresk. Według mnie jest to wizerunek Chrystusa Pantokratora, dość niezwykły w polskich kościołach. Sugerowałoby to jakieś wpływy bizantyjskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano takich wniosków nie można wyciągać.

Proszę wskazać - konkrety, czyli ślady templariuszy w danym miejscu, bo wniosek, typu: jest figura, a ta figura była związana - to opowieść życzeniowa. Pantokrator - jest obecny w wielu kościołach i monasterach - dla euklidesa to ślad templariuszy? Bo ów wizerunek pojawił się przed zakonem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sława!

Świetne zdjęcia. Fajnie, że "Szlakiem PS", bo to co przedstawiłaś mogłem sobie porównać z dziecięcymi wyobrażeniami :). Miła podróż sentymentalna. Oby więcej takich.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.