Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Futurystyczne pocztówki

Rekomendowane odpowiedzi

W okolicach roku 1900 zapanowała moda na pocztówki przedstawiające wyobrażenia świata za lat sto. Tylko śmieszne, zabawne, a może prorocze?

Trzy przykłady z dwóch krańców dzisiejszej Polski:

1. Wiadukt kolejowy nad Katownią i Bramą Wyżynną w Gdańsku.

2. Sterowce nad Śnieżką.

3. Znowu Śnieżka.

Inne, może ciekawsze przykłady?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na stronie www.crazynauka.pl w artykule A. Stanisławskiej "Futurysta to ryzykowny zawód - jak dawniej wyobrażano sobie przyszłość" jest kilka przykładów,

loty:

autolot.jpg

maszyna do kontrolowania pogody:

kontrola_pogody.jpeg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wydawcy pocztówek bardzo często "szli na łatwiznę". Na pocztówkach z Karkonoszy np. często dokonywano zabiegów mających udoskonalić "sielskość" krajobrazu. Stąd np. te same krowy mogły pojawić się za pomocą fotomontażu w różnych okolicznościach przyrody.

Dotyczyło to również pocztówek "futurystycznych". Te same obrazki z przyszłości mogły pojawić się w futurystycznej wizji wielu miast i miejsc. Przykład ze stron goldap.org.pl LINK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, szli na łatwiznę, nie bardziej niźli dzisiejszy wydawcy korzystający z ogromnych baz danych z ikonografią. Podówczas istniały specjalne wydawnictwa oferujące odpowiednie zestawy sztafażowych sylwetek. Kiedy w Słupsku ogłoszono konkurs na gmach ratusza, który miał stanąć na Stephans Platz, w "Deutsche Konkurrenzen" opublikowano rysunek zwycięskiego projektu, przygotowanego przez Rudolfa Vahla i Karla Zaara. Na końcu tego pisma jest reklama wydawnictwa, gdzie znaleźć można było przykładowe: "Motive für Architekten, Lithographen, Zeichner und Dilettanten".

W sumie to ów Ratusz też jest w pewien sposób związany z wizją futurystyczną, prace przy jego budowie rozpoczęto 1 kwietnia 1899 r., a uroczyste oddanie gmachu do użytku nastąpiło 4 lipca 1901 roku. Tymczasem już w 1899 r. pojawiły się pocztówki właśnie z tym Ratuszem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie pocztówki, ale tematyka podobna, zatem ciekawostkę zamieszczam w tym miejscu.

 

Przy okazji - trwającej w Wielkiej Brytanii schyłku czasów gregoriańskich - dyskusji o zaletach i wadach postępu (zob. "March of Intellect"), pojawiło się trochę rysunków.

 

Przynajmniej dwa z nich szczególnie ciekawe:

1. William Heath i jego wizja przyszłości. Zwraca uwagę to, że właściwie u progu epoki pary, przewiduje jej upowszechnienie na wielką skalę. I właściwie w swoim wizjonerstwie z początku XIX wieku - a dokładnie chyba z 1829 - nie różni się bardzo od autorów wyżej przedstawionych pocztówek, późniejszych o jakieś 70 lat. A i wizja "próżniowych" (pneumatycznych?) podróży z Anglii do Bengalu - też ciekawa. Zob.:

https://en.wikipedia.org/wiki/File:A_futuristic_vision_Wellcome_V0041098.jpg

 

2. Robert Seymour i jego rysunek humorystycznego robota (też z ok. 1829). Przypomina trochę świetne ilustracje Daniela Mroza do "Cyberiady" Stanisława Lema. Zob.:

https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?objectId=1336673&partId=1

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Przypomina trochę świetne ilustracje Daniela Mroza do "Cyberiady" Stanisława Lema

 

Powiedziałbym, że z wielkim naciskiem na: "trochę", Mróz stworzył dwie całkiem różne, co do techniki, serie ilustracji (do wydania pierwszego i trzeciego "Cyberiady"). Te najbardziej znane związane są z wydaniem z 1972 r., i nawiązują do do "sztychowych" ilustracji z XIX wieku z częstym motywem prążkowania piórem (cienkopisem). I raczej nie sięgał po kolor.

/szerzej: "Mróz, Mrożek, Lem i inni..." red. M. Halawa/

 

Skoro nieco wyszliśmy poza ramy pocztówek, w dzisiejszej rzeczywistości gdzie każdy stuka, przesuwa i klika w ekran swego telefonu:

publicdomainreview.org - "A Vision of Isolating Technology from 1906".

 

I wizje z Francji, początkowo jako wkładki do papierosów, potem wydane jako pocztówki:

publicdomainreview.org - "A 19th-Century Vision of the Year 2000".

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Skoro nieco wyszliśmy poza ramy pocztówek, w dzisiejszej rzeczywistości gdzie każdy stuka, przesuwa i klika w ekran swego telefonu:

Co prawda to także nie pocztówka, tylko futurystyczna karykatura z "Puncha", ale moim zdaniem naprawdę godna przedstawienia i - w sumie - podziwu. Jej autor w roku 1878 niezwykle trafnie przewidział dzisiejsze rozmowy via Internet.

Każdego wieczoru rodzice rozmawiają z dziećmi przebywającymi "na antypodach" za pomocą "telefonoskopu Edisona".

Zob.:

https://archive.org/details/punch76a77lemouoft/page/n17

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.