Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Miracle

Gdyby było tak... czyli wasze propozycje granic powojennej Polski

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, TyberiusClaudius napisał:

A skąd takie przypuszczenia?

A z tą iż Polska była bardzo zniszczona w czasie II WŚ i potrzebowała mnóstwo funduszy by się odbudować

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Marecki384 napisał:

potrzebowała mnóstwo funduszy by się odbudować

Acha i według Ciebie inne państwa miały od razu biec i wypłacać Polsce miliardy, ot tak z dobrego serca i chrześcijańskiego miłosierdzia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rubin   

Mój ojciec reprezentuje opcje Polski od morza bałtyckiego do morza czarnego - unia z wielkim księstem litewskim - ciekawe jak na to patrzą Litwini.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja w tych dywagacjach uwzględniłbym Togo, połowa należy się Polsce, wreszcie mieli tam później prezydenta, częściowo o polskim pochodzeniu. Nie wiem czemu nam się należała pomoc amerykańska, ale mało prawdopodobnym jest bu miała być to pomoc w wysokości przeszło 60% tego co otrzymała Wielka Brytania. Ile USA przewidywało dla nas w świetle źródeł?

 

W Polsce to można mieć opcję: od Morza Bałtyckiego do Czarnego...

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rubin   
5 minut temu, secesjonista napisał:

 

 

W Polsce to można mieć opcję: od Morza Bałtyckiego do Czarnego...

 

Szacun, szacun, przepraszam, lenistwo klawiaturowe się ze mnie wylewa ;) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Dnia 17.01.2017 o 14:59, Marecki384 napisał:

Można mieć to i to

Generalnie jakby Polska  dostała pieniądze z Planu Marshalla to by doszło do uprzemysłowienia kraju

A co powiesz na taką mapkę

Alternatywna Polska.jpg

Ta mapa to kompletna fantazja, bowiem zakłada odrębność Czech i Słowacji (co jeszcze się jakoś mieści w realiach) oraz niezależność Ukrainy, Białorusi i Litwy, co zdecydowanie wykracze poza owe realia. Oczywiście wujaszek Stalin mógł wyznaczyć naszą wschodnią granicę, tak ja powyżej narysowano.

 

Pamiętajmy jednak, że ten deal był złożony:

1. Stalin daje nam taką granicę wschodnią, jaką uważa za stosowną.

2. Stalin może forsować na forum międzynarodowym naszą granicę zachodnią, ale musi do tej koncepcji przekonać zachodnich "sojuszników".

3. Stalin może się zgodzić na przesiedlenie Polaków z Litwy i Ukrainy do Polski, lecz może też nie wyrazić tej zgody.

 

Gdyby Stalin zaakceptował granice Polski, takie ja powyżej nakreślono, a jednocześnie nie zgodził się na przesiedlenie Polaków z dalszej Litwy i Ukrainy na "ziemie odzyskane" to:

- na ziemiach odzyskanych (jednostki 1., 9., 5., 13, 19, 17, 14) mamy partyzantkę niemiecką, nie mamy kogo przesiedlać,

- na ziemiach wschodnich (jednostki 2, 4, 12) mamy partyzantkę UPA, związaną z dominacją ludności ukraińskiej na tych obszarach.

 

Jest to NAJGORSZY scenariusz dla Polski, jaki w ogóle można było sobie wówczas wyobrazić.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

@ Jancet gdzieś czytałem że  Stalin straszył Litwinów jak im się zachce niepodległości to Wilno wraca do Polski :)

Taka ciekawostka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.