Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Plakaty propagandowe władzy w latach 1981-1983

Rekomendowane odpowiedzi

Inspiracją do utworzenia tego tematu stał się propagandowy plakat autorstwa Witolda Mysyrowicza zatytułowany: "Z pnia narodowej zdrady", znany również jako: "Targowica" (wym. 47,5x67,5; wydany prawdopodobnie w 1982 r.). Przedstawia on drzewo, wzdłuż jego pnia biegnie napis: "Targowica", na korzeniach mamy: "zaślepienie, zaprzaństwo, warcholstwo, sprzedajność, żądzę władzy". Na gałęziach tego drzewa widnieją zaś takie personalia: Z. Bujak, B. Cywiński, Z. Najder, M. Chojecki, Z. Przetakiewicz, S. Blumsztajn, Z. Rurarz, J. Giedroyć, R. Spasowski, G. Herling-Grudziński. Całość utrzymana w nieco "turpistycznej" tonacji, bliskiej sepii.

Przyznam szczerze, iż tego plakatu nie znałem, a nawet nie sądziłem, że wówczas władze (czyli i PZPR) zajmowały się wydawaniem tego typu propagandówek.

Zna ktoś inne przykłady takich plakatów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Osobiście i mgliście pamiętam:

1. Z mroków średniowiecza - krucjata przeciwko Polsce. W tle rycerz krzyżacki, potem Adenauer w płaszczu Zakonu Krzyżackiego, na pierwszym tle Ronnie w charakterze kowboja.

2. Dziecko z zapałkami. Przerobiono plakat I Zjazdu Solidarności (na łące radosne, małe dziecko w koszulce "S") - w dziecko z zapałkami (i bodajże z napisem "nie igrać z ogniem").

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przedstawia on drzewo, wzdłuż jego pnia biegnie napis: "Targowica", na korzeniach mamy: "zaślepienie, zaprzaństwo, warcholstwo, sprzedajność, żądzę władzy".

Co ciekawe, argument "targowicki" - jak widać - atrakcyjny do dziś. LINK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Do czego pijesz bo przyznam nie rozumiem. W numerze niespecjalnie są odwołania do lat 1981-83 więc nie wiem po co link do W sieci historia, a to, że numer poświęcony różnego typu zdradom? Targowica chyba tu pasuje, podobnie jak tekst o postawach szlachty w trakcie Potopu czy o Władysławie opolskim - choć tu miałbym wątpliwości co do takiej a nie innej oceny tegoż Piasta. Przewrażliwienie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przewrażliwienie?

Ależ oczywiście. Pewnie jako przewrażliwiony niewłaściwie zinterpretowałem słowa J. Żaryna: "A dlaczego to w tym numerze piszemy o ludziach, którzy się zagubili lub cynicznie wystawili Ojczyznę na szwank wszelaki? Ano domyśl się, Czytelniku!". Cytat za: Wydanie nr 02/2016 (33).

Mam tylko nadzieję, że Czytelnicy domyślą się właściwie, a nie w sposób przewrażliwiony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Też mam taką nadzieję, przypominanie kontrowersyjnych historii ma chyba sens samo w sobie jako memento niezależnie od aktualnych okoliczności. No ale gdzie tam, przecież i tak wiadomo kto jest zły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.