Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Rodzimowierstwo Słowiańskie

Rodzimowierstwo  

7 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co sądzisz o inicjatywie powrotu do rodzimej wiary?

    • Popieram
      2
    • Nie popieram
      3
    • Nie interesuje mnie to
      2
  2. 2. Co sądzisz o Rodzimowiercach?

    • Dobrze, że wracają do korzeni
      2
    • Mam ambiwalentny stosunek
      2
    • To nieszkodliwi wariaci
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Zamieszczam temat bo ciekaw jestem Waszych opinii. W ogóle jestem ciekaw co myślą o nas, Rodzimowiercach, ludzie. Żeby nie było, że nie wiadomo co to:

http://gniazdo.rodzimowiercy.pl/tekst.php?tekstid=633

http://natemat.pl/70973,rodzimy-kosciol-polski-choc-jako-slowianie-jestesmy-ze-swoja-wiara-u-siebie-traktuje-sie-nas-jak-obywateli-drugiej-kategorii

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Takie pytanie:

Thietmar, Kronika IV, 13

W drodze powrotnej oblegał gród zwany ... i nie napotkawszy na opór ze strony załogi dostał go w swoje ręce wraz z jego dowódcą, którego wydał na śmierć Lucicom. Ci złożyli bezzwłocznie ofiarę z niego swoim bogom opiekuńczym pod miastem, po czym uchwalili powrócić do domu.

Do tego też wracacie?

PS. zajrzyj do słownika i sprawdź co znaczy słowo heretyk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ofiary z ludzi a raczej z chrześcijan były powszechne u Słowian Połabskich, za co ich lubię...

Racja heretyk to niezbyt adekwatne określenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem praktykowanie ofiar z ludzi chciałby Tyberiusz wskrzesić?

A ilu chętnych pośród swych pobratymców Tyberiusz znalazł - co do roli ofiary?

Co do "linków" - bełkot pogania kolejny słowotok.

"Rodzimowierstwo najprościej rzecz ujmując, to system wierzeń etnicznych (zarówno minionych jak i współczesnych, zawsze jednak nawiązujących do konkretnego systemu wierzeń etnicznych - opartych na mitologii i wierzeniach lokalnej społeczności, występujących w obrębie danej grupy kulturowej), odwołujących się zazwyczaj do tradycji przedchrześcijańskich"

i

"Neopogaństwo (czasem błędnie neopoganizm) to powszechne, acz niezbyt precyzyjne zbiorowe określenie współczesnych systemów wierzeń, odwołujących się zarówno do etnicznych (zazwyczaj przedchrześcijańskich lub określanych przez chrześcijan jako pogańskie) religii danego regionu lub kraju...".

Czym to się różni?

Dlaczego błędnym jest termin: "neopoganizm" - nie objaśniono.

Mam proste pytanie: jak to rodzimowiercy mogą zbierać pieniądze na miejsce gdzie będą kultywowane kulty tak różnych bóstw, co nieco kłóci się z: "nawiązywaniem do konkretnego systemu wierzeń... lokalnej społeczności". To jest to wreszcie nawiązywanie do lokalnych wierzeń czy wybieranie ze szwedzkiego stołu dawnych mitologii?

Jak dla mnie poplątanie z pomieszaniem, taka zabawa. Jakoś nie jestem przekonany by Tyberiusz nagle poczuł dotyk sacrum, zważywszy na to co wcześniej pisał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś składanie ofiar z chrześcijan było zasadne, dziś nie.

"Mam proste pytanie: jak to rodzimowiercy mogą zbierać pieniądze na miejsce gdzie będą kultywowane kulty tak różnych bóstw, co nieco kłóci się z: "nawiązywaniem do konkretnego systemu wierzeń... lokalnej społeczności". To jest to wreszcie nawiązywanie do lokalnych wierzeń czy wybieranie ze szwedzkiego stołu dawnych mitologii?

Jak dla mnie poplątanie z pomieszaniem, taka zabawa. Jakoś nie jestem przekonany by Tyberiusz nagle poczuł dotyksacrum, zważywszy na to co wcześniej pisał."

Nie rozumiem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czego Tyberiusz nie rozumie? Miejsce kultu gdzie pokojowo się kultywuje różne bóstwa, a tymczasem dawni Słowianie mordowali słowiańskich wyznawców danego kultu. Innymi słowy, głupotą i fikcją jest przedstawianie jakiejś wspólnoty przedchrześcijańskiej.

Tak z ciekawości - czemu składanie ofiar z ludzi stało się dziś bezzasadnym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Robili, tak tylko Słowianie połabscy, a ja takowym nie jestem. To po pierwsze. Po drugie dzisiaj zabijanie chrześcijan jest bezzasadne, bo o ile kiedyś byli obcymi, którzy się do nas pchali z buciorami, tak teraz są Polakami i są wśród nas. A poza tym są aspekty prawne...

PS. Kto zaznaczył "niegroźni wariaci" jeśli można wiedzieć?

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może by tak zacząć od tego co naprawdę wiadomo o przedchrześcijańskich wierzeniach na terenie ówczesnej (przed 966 r.) Polski ?

Nie chodzi mi o jakieś mity z XIX czy XX w. tylko twarde fakty odnotowane w co najmniej dwóch niezależnych dokumentach z tamtych czasów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano są. Jest Thiethmar, jest Pieśń doroczna (jeśli przekręciłem, proszę poprawić), są teksty Saaksa Gramatyka i jeszcze coś na pewno się znajdzie. Myślisz, że skąd znamy np. Panteon Włodzimierzowy? Albo skąd znamy opis posągu Świętowita (nie mylić ze Światowidem, bo raz nawet widziałem hybrydę "Świętowid") i obrzędów z nim związanych?

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

A wiedzę na ten temat Tyberiusz najlepiej pokazał w temacie Dywagacje o Żmiju, Welesie. Nic się widzę z tej dyskusji nie nauczyłeś. To co wiemy jest mizerne w porównaniu z tym czego się domyślamy. Tak jak z Twoim wyrajem wężowym w linkowanym wcześniej temacie, szybko zabrakło Ci argumentów na podtrzymywanie tak skleconego obrazu mitologii słowiańskiej, bo to co wiemy to pojedyncze imiona, wydarzenia związane z działaniami politycznymi i chrystianizacją. Weźmy Twój szumny panteon włodzimierzowy - Nestor, Powieść minionych lat, 28 pisze tak - I począł władać Włodzimierz w Kijowie sam jeden, i postawił bałwany na wzgórzu za dworem teremnym: Peruna drewnianego z głową srebrną i wąsem złotym,. i Chorsa, Dadźboga i Strzyboga, i Simargła, i Mokosza. I to tyle, kilka imion i nic więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Robili, tak tylko Słowianie połabscy, a ja takowym nie jestem.

A jakim Słowianinem zatem jest Tyberiusz?

Pragnę zauważyć, że na stronie rodzimowierców bóstwa czy bogowie zaczerpnięci są od różnych grup Słowian, również połabskich. To, że kultywowanie wiary w tak różne i nieco antagonistyczne bóstwa jest przejawem braku logiki - nie trzeba udowadniać.

Ano są. Jest Thiethmar, jest Pieśń doroczna...

Pięknie... zauważył Tyberiusz, że jedyne czym tutaj dysponuje - to głównie przekaz chrześcijan?

Zatem Tyberiusz chce wskrzesić dawne kulty, które mają być w opozycji do narzuconego chrześcijaństwa. A poznaje te kulty na podstawie relacji chrześcijan. Jest w tym pewna niekonsekwencja. Nie boi się Tyberiusz, że ma do czynienia ze "skażonym" przekazem?

Albo skąd znamy opis posągu Świętowita (nie mylić ze Światowidem, bo raz nawet widziałem hybrydę "Świętowid") i obrzędów z nim związanych?

A z jakich źródeł wiemy, że dawni Słowianie mówili właśnie: "Świętowit"?

Możemy poznać źródło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Zacząć wypadałoby od tego, że ofiary z ludzi to nie tylko Słowianie połabscy - przytoczony Nestor, Powieść minionych lat, 28 - I składali im ofiary, nazywając ich bogami, i przywodzili syny swoje i córy na ofiarę biesom i plugawili ziemię ofiarami swymi. I splugawiła się krwią ziemia ruska i wzgórze to. Innymi słowy Tyberiusz twierdzący, że to tylko Słowianie połabscy i jednym tchem przytaczający Powieść minionych lat Nestora, zwyczajnie nie wie o czym mówi i absolutnie nie zna tekstu tego drugiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.