Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Narya   

W toku dyskusji dot. roli Kościoła w kształtowaniu się państw słowiańskich, pojawił się wątek o piśmie słowiańskim:

Teoria run słowiańskich już dawno upadła. A teorie prof. Walerija Czudinowa, nie mają żadnych podstaw naukowych. Teorie o tym,że Słowianie posiadali pismo to XIX w i pocz. XX w( związane z panslawizmem), i było to związane z ideologią a nie z nauką.

Polecam Przemysław Urbańczyk: Vlesova kniga - fałszerstwo niedoskonałe. W: Słowianie i ich sąsiedzi we wczesnym średniowieczu.

Czy takie pismo istniało czy nie? A jeśli tak to jaki miało wpływ na rozwój kultury słowiańskiej?

na jakiej podstawie można stwierdzić,że Słowianie mieli pismo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   

Słowianie nie mieli pisma. Jak juz napisałem ta teoria jest zwsiązana z ideologią Panslawizmu.

jest to totalna bzdura. Sam panslawizm jest dla Polski niebezpieczny. Naród Polski przez panslawistów jest nazywany"Judaszem Słowiańszczyzny"!

A prof Walerij Czudinow-doktor filozofii, przewodniczacy komisji historii kultury dawnej i sredniowiecznej Rusi w Rosyjskiej Akademii Nauk - oprócz tego ,że słowianie mieli pismo twierdzi tez,że posagi starozytnych bogów egipskich wyrabiano w rosyjskich warsztatach. "Nawet na jakiejs tam egipskiej bogini jest napis po rosyjsku: Pracownia Rodu"

A jeżeli ktos twierdzi,że Słowianie mieli pismo to odrazu prosze sięgnąć do gotowych tez Czudinowa oto jego "osiągnięcia":

1. Rozszyfrował słowiańskie przedcyrylovské pismo - runicu, odczytał i wytłumaczył ponad 2000 napisów.

2. Udowodnił istnienie trzech rodzajów pisma u słowiańskich narodów - cyrylica, głagolica i runica. To je wskazuje na wysoki poziom kultury duchowej Słowian w przeszłości.

3. Odkrył, że w runice były napisane potajemne napisy na wielych obrazkach niemieckych książek. Przyjśeł do wniosku, że prasłowiański język był językiem sakrálním Europy.

4. Kierował, że Cyryl stworzył cyrilici połączenie alfabetu Słowian, wiele istniejących tysiąclecia, z alfabetou grecki, co skutecznie "legalizovał" piśmiennictwa słowiańskiego.

Jak ktoś chce wierzyc to niech wierzy...

A może i myśli Igora Paparina(dziekan wydziału stosunków międzynarodowych Akademii Dyplomatycznej MSZ Rosyjskiej Federacji) znajda zwolenników...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

O to długa dyskusja a przytacza się wiele mniej lub bardziej sensownych argumentów. Ot np Radogoszcz i jej Świątynia gdzie miały być na ścianach wymalowane bóstwa i podpisane pod spodem. Pisze o tym Thietmar - tylko jest kilka problemów

- to późne świadectwo, powstałe nie tylko po introdukcji głagolicy ale także po chrystianizacji większości ludów słowiańskich (przynajmniej elit)

- nikt nie mówi, że zapis musiał być alfabetyczny ot mogło chodzić o odpowiednie symbole/znaki określające i jasne dla wszystkich zainteresowanych, co chrześcijanin zinterpretował jako pismo

- najważniejsze jednak moim zdaniem jest to, że generalnie tradycja budowy świątyń dla Słowian jest nieco obca i takie stałe obiekty kultowe często powstawały ze względu na oddziaływania chrześcijańskie więc i podpisy mogły być przejęte

Wskazuje się tez na kształt liter głagolicy - ma to być dowodem, że część z nich przejęta została ze starszego pisma słowiańskiego. M. Hocij, Die westlichen Grundlagen des glagolitisches alphabeten, "Sudostdeutsches forschungen" t.4 (1939) wiązał te znaki z przedkarolińskim zapisem alfabetu łacińskiego, F> F. Fortunatow, O proishożdeniu glagolicy, "Izwiestija odtielenija ruskogo jazyka i slowestnoi akademii nauk" t. 18 z.4 (1913) z językiem koptyjskim, a wskazywano i alfabetu samarytańskie i gruzińskie czy nawet albańskie. Dlatego ja bym sobie ten akurat argument darował.

Jest jeszcze Mnich Chrabr, O literach - Najpierw więc Słowianie nie mieli pisma, a będąc poganami, za pomocą kresek i nacięć liczyli i wróżyli. Ochrzciwszy się, zapisali słowiańską mowę z konieczności literami łacińskimi i greckimi bez ustalonego porządku.

Jest to relacja o tyle ważna, że jak podaje M. Wójtowicz, Początki pisma słowiańskiego, Poznań 2000, s. 18 traktat ten powstał przed 893 rokiem a więc niedługo po działalności Cyryla i Metodego i zapewne autor mógł dysponować danymi z pierwszej ręki o istnieniu jakiegoś przedsłowiańskiego pisma, o ile takie by było. Chrabr jednak nic o tym nie wie.

Także nieco turbosłowiańsko się nam robi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.