Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Otoczenie osad wczesnośredniowiecznych - południowe Niemcy

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

B. Engelhardt, F. Herzing, Z. Kobyliński, D. Krasnodebski, M. Kupryjanowicz, M. Michniewicz, Early Medieval wells from Pfettrach, Bavaria: cultural ecology of an early Bavarian village, "Archaeologia Polona" t. 37 (1999), s. 87-118. Jeśli idzie o rośliny uprawne to materiały palinologiczne wskazują na dużo różnych zbóż generalnie o zbliżonej wielkości upraw ale pewną ciekawostką jest bardzo duży udział, wręcz dominujący - portulaki warzywnej o której autorzy sądzą, że mogła być wręcz na stanowisku uprawiana - dziś jest to chwast. Do tego mamy leszczynę, poziomkę pospolitą, śliwę tarninę, malinę, jeżynę i różne bzy. Do tego konopie siewne, len zwyczajny i lnicznik siewny - o wszystkich trzech roślinach autorzy wspominają, że mogły być to rośliny uprawiane na stanowisku. Do tego dochodzi, najpewniej dziki, chmiel. Do tego dużo roślin typowych dla terenów podmokłych.

Z drzew bardzo dużo jest olszy dalej i zdecydowanie mniej licznie występuje buk i dąb a poniżej 5% materiału drewnianego na stanowisku to klon, topola, wierzba, grab, leszczyna, jodła, wiąz, brzoza, bluszcz (no to może nie drzewo), czeremcha zwyczajna, sosnowate, kruszyna pospolita, powojnik, jałowiec, różowate, cis a pojedyncze fragmenty to kalina i lipa.

Co interesujące cis pospolity - nigdy nie pojawia się w formie nieobrobionej i najprawdopodobniej był sprowadzany na stanowisko z jakiejś dalszej odległości do produkcji przedmiotów drewnianych.

Ciekawa jest też kruszyna pospolita - będąca barnikiem stosowanym do farbowania wełny.

Dodać należy, ze profile pyłkowe wskazują, ze okoliczny krajobraz, o ile był położony powyżej poziomu zalewowego, był mocno przekształcony przez człowieka już w VIII wieku AD.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

(...) portulaki warzywnej o której autorzy sądzą, że mogła być wręcz na stanowisku uprawiana - dziś jest to chwast.

Właśnie w Niemczech z portulaką zetknąłem się parokrotnie. Jest używana "kulinarnie" choć może rzeczywiście - dziś jest swego rodzaju "ekscentrycznym" dodatkiem. W smaku przypomina... hm, chyba najbliższe do opisania smaku byłoby połączenie kaparów ze szczawiem :)

W kulinarnej kulturze Niemiec jest kilka warzyw, które u nas, w Polsce, kiedyś były chyba powszechne, a dziś są zapomniane lub przeżywają renesans. Myślę, że dotyczy to np. jarmużu czy skorzonery. Podobnie - pokrzywa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.