Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Nieszczęśliwe wypadki dzieci w średniowiecznej Polsce

Recommended Posts

Furiusz   

M. Delimata, Wypadki losowe z udziałem dzieci w świetle średniowiecznych polskich katalogów cudów świętych, "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej" t. 51 z. 3-4 (2003) - autorka zbadała o katalogi cudów świętych i błogosławionych z terenów Polski z średniowiecza. Ciekawe wnioski są takie, że najczęstszą przyczyną zgonu dziecka (jeśli nie była to choroba) stanowiły przypadki utonięcia a na drugim miejscu śmierć spowodowana ogniem. Mam wrażenie, że pod tym względem jest teraz w Polsce lepiej, choć do dziś funkcjonuje stare dobre powiedzenie, że dziecko plus zapałki to pożar. Oczywiście trzeba pamiętać, że te katalogi nie są idealnym przekrojem ówczesnej sytuacji na co wskazują np wyraźne specjalizacje - otóż najczęściej wskrzeszenia topielców odnotowywane są w materiałach kościoła Bożego Ciała w Poznaniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   
Tak z ciekawości, a odnotowano przypadki wskrzeszenia dzieci które spłonęły?

Sześciomiesięczny syn dziedzica ze Strońska, pozostawiony pod opieką pięcioletniego dziecka, z bliżej nieznanych powodów został wrzucony przez opiekuna do ognia. - s. 331-332 ibidem. Inne dziecko odnaleziono w piecu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnaleziono martwe czy żywe? Tak czy inaczej, chyba tego przypadku nie można zaliczyć do wskrzeszenia.

Jeśli już, to do: cudownego odnalezienia (: przetrwania)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

W obu przypadkach autorka zalicza je do wskrzeszeń. Drugi przypadek łatwo wytłumaczyć - dziecko najpewniej udusiło się. Pierwszy może budzić uzasadnione podejrzenia ale nie mam dostępu do tekstu źródłowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.