Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Gazeta Żydowska

Recommended Posts

Na terenie getta łódzkiego wychodziła w żydowskim języku gazeta "Geto Cajtung. Far Informacje, far Ordnungen un Bekantmachungen", w zasadzie był to jednak lakoniczny biuletyn informacyjny służący do obwieszczania różnorakich zarządzeń i oficjalnych ogłoszeń. "Itonejnu", która tam wyszła wydaje się być jednorazową, szkolną efemerydą.
Znacznie ciekawszą wydaje się być tytułowa "Gazeta Żydowska", wydawana w języku polskim, oficjalnie jako organ Rad Starszych. Swym zasięgiem miała obejmować całe Generalne Gubernatorstwo. Wychodzić miała od 23 lipca 1940 r., na ogół z częstotliwością dwa razy w tygodniu. Ciekawsza o tyle, ze poza drukowaniem różnego typu rozporządzeń, pozostawiono nieco miejsca na publicystykę.
O tej inicjatywie wspominano w encyklopedyczno-propagandowym wydaniu "Das Deutsche Generalgouvernement Polen - Ein Überblick über Gebiet, Gestaltung und Geschichte" z 1940 r., szef wydziału propagandy i oświaty Maximilian Freiherr du Prel komunikował tam, o tej inicjatywie:
"Eine eigene jüdische Zeitung die als Ersatz für die vielfachen im früheren Polen erschienenen jüdische Organen gedacht ist, befindet sich in Vorbereitung”.

W kolejnym wydaniu, choć pod innym tytułem, Emil Gassner, relacjonuje:
"Sogar für die jüdische Bevölkerung ist eine eigenes. Organ in polnische Sprache die »Gazeta Żydowska«, gaschafen worden".

Co ukazywało się w tej gazecie i jakie to były teksty?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla zainteresowanych:

M. Fuks "Żydowska prasa w okresie okupacji hitlerowskiej w Polsce (1940-1943)", "Kwartalnik Historii Prasy Polskiej" 1977, t. 16, nr 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodajmy:

M. Janczewska "'Gazeta Żydowska' (1940–1942)", w: "Studia z dziejów trójjęzycznej prasy żydowskiej na ziemiach polskich", red. J. Nalewajko-Kulikov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.