Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fraszka

Wiktor Grosz (Izaak Medres)

Rekomendowane odpowiedzi

fraszka   

Z uwagi na to, że ostatnio zajmuję się całkowicie jak się okazuje dla mnie nieznanym okresem wczesnej Polski Ludowej (lata 1944-1955) i propagandą poniekąd zagraniczną ówczesnych władz Polski, trafiłam na nazwisko - Wiktora Grosza (właśc. Izaaka Medresa), szefa Departamentu Propagandy i Informacji.

Dzisiaj przekopując internet w poszukiwaniu wiadomości nt. MSZu, natknęłam się na artykuł pt Czerwone dynastie w MSZ pióra prof. Jerzego R. Nowaka i znalazłam tam kilka razy stwierdzenie, że W. Grosz był polakożercą. Doczytałam, że piórem b. poważnie szkodził Akowcom.

No i mam pytanie - czym wsławił się (na plus i na minus) Wiktor Grosz, w swoim krótkim i jak czytam niezbyt chwalebnym życiu?

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Źródło kiepskie, ale jak rozumiem fraszka pierwszy raz spotkała się z "polakożercą o nazwisku: Grosz" w pracy pana Nowaka?

Dobrze rozumiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Secesjonisto - jak na spowiedzi:)

Pierwszy raz spotkałam się z tym nazwiskiem z miesiąc temu, przygotowuję artykuł o propagandzie Polski lat 1944-55, p. W. Grosz był dyrektorem DPI w Ministerstwie Informacji i Propagandy.

Teraz szukając interesujących mnie szczegółów o MSZ, natknęłam się na artykuł p. Nowaka (nie znam tego pana ani jego prac, więc nie będę się wypowiadać o tym czy jest kiepski czy nie, a jeśli jest to w czym).

W. Grosz zainteresował mnie o tyle, że zmienił nazwisko, czego ja nie pojmuję (wiem jakie były przesłanki zmian żydowskich nazwisk na polskobrzmiące, ale...). W artykule p. Nowak napisał, że Wiktor Grosz był polakożercą, dlatego się pytam forumowiczów, czym ta polakożerczość się objawiała? Bo z kilku artykułów, dość napastliwych, wzorowanych na artykule p. Nowaka, wynika, że był przeciwnikiem AKowców.

Czy w związku z tym był przeciwny Polsce? Czy tylko AK? Miał inną wizję Polski niż AK, to już wywnioskowałam z tych kilku zmianek na jego temat.

Dla mnie to temat dość odległy w czasie, moja mama chodziła wtedy do podstawówki, nie podchodzę do niego emocjonalnie, tak jak do większości spraw będących obecnie historią.

Z góry uprzedzam, że wiem historia kołem się toczy i z niej powinniśmy się uczyć :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie pojmowałem tego typu sugestii jak: "wiem jakie były przesłanki zmian żydowskich nazwisk na polskobrzmiące, ale...". To znaczy, że fraszka wie jaki był powód, ale mruga do nas oczkiem i sugeruje, iż kryje się pod tym coś więcej? Jedyne co mi się kojarzy, to że chodzi o to, iż nie-biała rasa (: Żydzi) chce wykończyć białą rasę (Polaków?) w imię rządzenia nad światem. Nie lubię niedomówień - to jakby fraszka mogła rozwinąć co się kryje pod jej "ale".

Miesiąc temu fraszka spotkała się z nazwiskiem "Grosz", jak rozumiem: przy kwestii rozgłośni "Kraj", miesiąc minął a fraszka zapewne ma więcej materiałów do swej pracy to i więcej wie o tym panu. Stąd nieco dziwi mnie, że kolejny raz fraszka nagle kogoś odkrywa, tym razem "polakożercę" u pana Nowaka. A nie lepiej sięgnąć po materiały archiwalne i wyrobić sobie własne zdanie? Nie chcę uwierzyć, iż fraszka; pracująca nad pewną pracą z tego okresu; wciąż porusza się się li jedynie w kręgu opracowań i materiałów znalezionych w sieci.

Czy Grosz był: polakożercą?

Wedle mnie - nie był. Był propagatorem komunizmu, całkowicie oddanym - dyspozycjom sowieckich towarzyszy, wiernie atakował wszystkich przeciwników nowego ustroju i przeciwników ZSRR; wiernie reprezentował słuszną linię partii, w zależności od tego jakie odchylenie trzeba było potępić - potępiał. Ot, zwykła partyjna kanalia.

Tylko co to ma do "polakożerstwa"?

Atakował naród polski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fraszka   

Matko jedyna.

Ale oznacza, że nie zgadzam się z ukrywaniem, kojarzy mi się z oszustwem. Nie mrugam oczkiem jak suponuje Secesjonista, nawet jak ktoś mi się podoba. A co dopiero w rozmowie z ludźmi, których nie traktuję jak zabawki, do których się mruga, czy klepie po główce!. Wolę niedomówienia, z grzeczności, no ale skoro Administrator wysuwa tutaj armaty "rasy nie-białej" to ręce mi opadają. Ciut przewrażliwienie jest niezdrowe.

Nie wiem NIC więcej o p. Groszu. Do mojej pracy NIE jest mi on potrzebny, ot jedna z wielu osób przewijających się w jednej z wielu instytucji. Ale zaciekawiło mnie to stwierdzenie "polakożerca", dlatego zapytałam - wydawało mi się, że po to jest to forum.

I tak Secesjonisto, tak jak napisałam słowa Feliksa Chwaliboga że Młodość to pragnienie nowych wrażeń, gorące uczucie i chęć do czynu. Starość to obojętność i lenistwo. Młodzieńcem i starcem można być w każdym wieku - dla mnie historia to odkrywanie nowości. To ciągłe zadziwienie. Nie uzurpuję sobie prawa jak niektórzy przemądrzali do bólu, by wiedzieć wszystko. Rzadko poprawiam, wydrwiwam, czy ośmieszam - może jestem inaczej wychowana niż przeciętny internauta, któremu radość sprawia docinanie.

Jeśli nie chcesz - nie musisz odpowiadać na moje posty. Skoro Cię męczę lub w inny sposób drażnię, przyjmij że mnie tutaj nie ma i będzie Ci lepiej. Bycie administratorem, wg mnie zobowiązuje, również do poskramiania złośliwości. Prosiłam Cię już prywatnie byś inaczej pisał, jak widać bez skutku.

Edytowane przez fraszka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.