Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Skarpety

Dżentelmen w historii i literaturze

Rekomendowane odpowiedzi

Skarpety   

Czy dżentelmena można było spotkać w czasach Konfucjusza? Co o dżentelmenach myślał Szekspir? Jak zaadaptować dawne standardy w realia XXI wieku?

Polecam krótką prezentację na ten temat:

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się adamhistoryk nie zorientował, to w zasadzie na dyskusję raczej nie ma co liczyć, to są inteligentniejsze wersje wpisów reklamowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Teraz już zauważyłem, chodzi o skarpety ... Ale to mnie interesuje tak czy siak - czy włamywacz może być dżentelmenem? Czy nie złamał jakiegoś przepisu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Słowo dżentelmen jeżeli pochodzi z łaciny to do angielskiego dostało się poprzez język francuski, jak połowa zresztą angielskich słówek. Jest to zniekształcone słowo gentilhomme co oznacza szlachcic.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słowo "dżentelmen" to polski wytwór i nie pochodzi z francuskiego, pochodzi z angielszczyzny, to angielskie słowo "gentleman" pochodzi z francuskiego. W sumie to nie wiem co ma wynikać z faktu, że pochodzi akurat z francuskiego?

A pomiędzy polskim "dżentelmenem" a pierwotnym angielskim "gentlemanem" istnieje znaczeniowa różnica. "The Oxford English Dictionary" (wyd. z 1970) podaje siedem znaczeń tego terminu poczynając od najstarszego zaświadczenia z 1275 roku:

"A man of gentle birth, or having the same heraldic status as those of gentle birth; properly, one who is entitled to bear arms, though not ranking, among the nobility, but also applied to a person of distinction without precise definition of rank".

Zmiana znaczeń przebiegała od podkreślania roli urodzenia, przez pozycję społeczną, wreszcie - status ekonomiczny, by dojść do bardzo szerokiej definicji:

"... used appostively in various designations referring to pursuits, professions, etc. to denote that the person so styled is of superior rank to whose who ordinarily follow the same occupation; also attribute (often contemptuous or sarcastic) or any personal designation; as gentleman-adventurer, -agent, -atheist, -beggar... )".

A kard. Newman w swych wykładach zatytułowanych "The idea of a university" powiada:

"Liberal education makes not the Christian, not the Catholic, but the gentleman. It is well to be a gentleman, it is well to have a cultivated intellect, a delicate taste, a candid, equitable, dispassionate mind, a noble and courteous bearing in the conduct of life – these are the connatural qualities of a large knowledge...".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze przewrotna definicja Evelyna Waugha:

"Arabowie są z natury rasą gościnną i szczodrą, to 'dżentelmeni' w jedynym sensownym znaczeniu tego słowa - wysoko cenią sobie próżnowanie; jednakże pozbawieni przez Pax Britannica tradycyjnych rozrywek degenerują się, jak każda nieodpowiedzialna arystokracja, rozmieniając te cechy na ekstrawagancje i nieróbstwo".

/tegoż, "Daleko stąd. Podróż afrykańska", Warszawa 2012, s. 174/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.