Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Arecki

Potrzebuje informacji na temat miecza.

Rekomendowane odpowiedzi

Arecki   

Witam, chciałbym wiedzieć jaki to model miecza, gdzie, kiedy i jak (w miarę możliwości) był stosowany. W jakich latach był produkowany, a także ile może być warty. Ciekawe jest to iż na górnej metalowej części pochwy ma wybity numer "13".

post-11315-0-12384400-1448728394_thumb.jpg

post-11315-0-39432400-1448728405_thumb.jpg

post-11315-0-62876200-1448728430_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Była zagadka i nie ma zagadki? :lol: Tasak saperski, szkoda że zdjęcie nie pokazue go wyjętego z pochwy. Ale to już sprawa pytającego. Identyczne tasaki były na wyposażeniu armii carskiej Rosji, model 1848.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Tasak saperski, szkoda że zdjęcie nie pokazuje go wyjętego z pochwy. Ale to już sprawa pytającego. Identyczne tasaki były na wyposażeniu armii carskiej Rosji, model 1848.

Arecki, mam nadzieję, że się bardzo cieszysz ze znalezienia tasaka wz. 1831, nie? Ja w każdym razie gratuluję :thumbup: !!!

Amonie, jesteś pewny, że saperski?

Tasaki nosili saperzy - zarówno pułkowi, jak i z wojsk inżynieryjnych - ale także żołnierze kompanii wyborczych i żołnierze gwardii. Saperskie tym się różniły od piechotnych, że po jednej stronie głowni miały piłę. W znanych mi modelach była to strona wewnętrzna, znaczy wygięta do wewnątrz przez co tasaki saperskie upodobniały się do piły ogrodniczej, zwanej "lisi ogon" - zaiste, bardzo praktycznej, choć niezbyt precyzyjnej.

Jak np. tasak rosyjski wz. 1827, jak np. ten z muzeum w Zamościu: http://muzeumarsenal.pl/pl/zbiory/53-bron-biala .

Wprawdzie w zbiorach MN w Krakowie istotnie figuruje tasak, oznaczony jako saperski, z 1878 roku: http://katalog.muzeum.krakow.pl/pl/work/MNK-V-29381-Tasak-saperski, w zasadzie identyczny z tym, znalezionym przez Areckiego. Bez piły.

No ale tasak Areckiego znalazł się we Francji, i to sporo wcześniej.

Arecki - znalazłeś model i wzór. Czy tam coś było o przeznaczeniu?

Pozdrawiam. I podkreślam, że drążę temat, bo mnie ciekawi, a nie dlatego, iż "wiem lepiej" - bo nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Jestem pewny że saperski. Była również wersja z piłą. Trudno powiedzieć co w tej pochwie tkwi.

Arecki zadał pytanie, sugerując się mieczem i miejscem znaleziska przy, jak to sam określił;

Stare mury we Francji.

Dla laika nietypowy wzór, nawiązujący do starożytności faktycznie może być mylący.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Jestem pewny że saperski. Była również wersja z piłą.

Rozumiem, że jesteś pewny, że zarówno wersja obosieczna, jak i z piłą, były używane tylko i wyłącznie przez saperów, zarówno jeśli chodzi o wzór 1831 w armii francuskiej, jak i o wzór 1848 w armii rosyjskiej?

Trochę ten poziom pewności mnie zaskoczył.

Ale fakt, że Arecki, skoro już zadał pytanie, mógłby pokazać nam głownię - bardzo prosimy!!! No w sumie to tylko ja proszę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Z tego co znalazłem w internecie, ten miecz/tasak przypomina wzór francuski Gladius z 1810 roku:

http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum22/1_copy356.jpg

głowica w przybliżeniu:

http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum22/2_copy256.jpg

Rosyjski wyceniany jest mniej więcej na tyle:

http://www.ima-usa.com/original-imperial-russian-pioneer-saw-back-short-sword-dated-1838-with-belt-buckle-dated-1837.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Trochę ten poziom pewności mnie zaskoczył.

Ale fakt, że Arecki, skoro już zadał pytanie, mógłby pokazać nam głownię - bardzo prosimy!!! No w sumie to tylko ja proszę.

Ta magiczna piła, którą posiadały tasaki tego wzoru nie dotyczyła wyłącznie jednostek saperskich. Uściślę, jak piła na głowni to jednostka saperska, a jak nie to inny oddział. Saperzy używali obu typów tasaków. Stąd moja pewność ;) W przypadku tasaków rosyjskich często na jeclu znajduje się kod literowy i liczbowy konkretnej jednostki. Wówczas dyskusji nie będzie. Jeżeli chodzi o Francję, rzecz się ma trochę inaczej, co wcale nie znaczy że rodzaje wojsk używające tej bronii były inne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przeglądałem francuskojęzyczne forum, moja znajomość francuskiego nikła to i niewiele zrozumiałem, ale był tam podany skan artykułu (z wydawnictwa Musée de l'Armée) jakie jednostki (w poszczególnym czasie) miały być wyposażane w taki tasak. Z tego co pamiętam to byli tam wymieniani i grenadierzy, i jakieś formacje morskie, artyleria. Dodatkowo wielu Francuzów (i nie tylko oni) na własną rękę zaopatrywało się w ten oręż - miał być on nader zdatnym do obdzierania trupów i ponoć niektórzy francuscy żołnierze właśnie tak go nazywali. Pamiętam też, że jedna z nazw potocznych (: żołnierskich) nawiązywała do obierania główki kapusty.

Ale to takie uwagi mało zorientowanego laika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Ciekawa dyskusja wywiązała się tak przy okazji.... Czy wyłącznie saperzy używali tasaków. Nie. Czym zatem jest ten tasak? Prowokując dyskusję, miałem nadzieję na inne zdjęcia. Tak się jednak nie stało. Pierwsza rzecz jaka zwróciła moją uwagę, to sugestia pytającego że jest to miecz. Druga; miejsce znalezienia, które miało pierwszą sugestię potwierdzić. I tyle. Nasi użytkownicy starali się odpowiedzieć na to pytanie, jednak to pytający rozwiązał je sam, poczem zniknął z forum. Piszę teraz aby w przyszłości, ludzie szukający pomocy czy podpowiedzi dotyczącej identyfikacji aktywniej włączali się w dyskusję i współracowali z forum.

Wracając do jednostek wymienionych przez secesjonistę. Marynarze, grenadierzy, artyleria......to wszystko prawda. Tyle że, tasak służył wyłącznie do prac związanych z uprządkowaniem terenu, np wycięciem krzaków, wyrąbem młodniaka, szeroko rozumianych prac gospodarskich itp. Wersja z piłą i tak nie wygrała z normalną piłą. Tasak wbrew pozorom, nie był przeznaczony do walki. Stąd nacisk na wątek "spaerski". Każda z w.w formacji miała pod ręką tasaki które przeznaczone były do konkretnych "saperskich", czy też "pionierskich" prac.

Sumując, każdy z rozmówców miał jakąś część racji, a moja "pewność" rozbudziła ten wątek. Być może zobaczymy, w końcu, zdjęcia tasaka bez pochwy. A jak będzie piła, to z całą pewnością napiszę, że jest to tasak używany przez marynarzy.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Wracając do jednostek wymienionych przez secesjonistę. Marynarze, grenadierzy, artyleria......to wszystko prawda.

W armii napoleońskiej także woltyżerzy. W carskiej - cała piechota gwardii. No i z reguły podoficerowie.

Tyle że, tasak służył wyłącznie do prac związanych z uporządkowaniem terenu, np wycięciem krzaków, wyrębem młodniaka, szeroko rozumianych prac gospodarskich itp. Wersja z piłą i tak nie wygrała z normalną piłą. Tasak wbrew pozorom, nie był przeznaczony do walki.

W sumie prawda, tylko słowo "wyłącznie" (zaznaczenie moje) trochę mi nie leży. Do zadań tasaka należało też pozyskiwanie materiału na opał. Intendentura miała dostarczyć leguminę, czyli warzywa, warzywa należało uwarzyć, czyli ugotować, a opałem intendentura się nie zajmowała. Niejedna chata, karczma czy dwór zniknęła pod ciosami żołnierskich tasaków - na opał właśnie.

Nota bene - tasaki zwane były też pałaszami piechoty czy artylerii.

A co do "wyłącznie" - zetknąłem się z dość licznymi opisami walk, w których artylerzyści swymi tasakami walczyli z atakującym nieprzyjacielem. Z tym, że było to zawsze traktowane jako wyjątkowe bohaterstwo.

A jak będzie piła, to z całą pewnością napiszę, że jest to tasak używany przez marynarzy.

Jeśli to był żart, to nie do końca łapię. Sorry - grudzień, taki klimat mamy. Jeśli na serio, to zupełnie nie łapię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

W sumie prawda, tylko słowo "wyłącznie" (zaznaczenie moje) trochę mi nie leży. Do zadań tasaka należało też pozyskiwanie materiału na opał. Intendentura miała dostarczyć leguminę, czyli warzywa, warzywa należało uwarzyć, czyli ugotować, a opałem intendentura się nie zajmowała. Niejedna chata, karczma czy dwór zniknęła pod ciosami żołnierskich tasaków - na opał właśnie.

Nota bene - tasaki zwane były też pałaszami piechoty czy artylerii.

Jeśli to był żart, to nie do końca łapię. Sorry - grudzień, taki klimat mamy. Jeśli na serio, to zupełnie nie łapię.

ad.1 Czyli miałem napisać o wszystkich zastosowaniach tasaka.

ad.2 pałasz był przeznaczony do walki, tasak nie. To że znasz "liczne opisy walk" z udzialem tasaka o niczy nie świadczy.

ad.3 naprawdę mało mnie interesuje, czego nie łapiesz. Grunt że drążysz ten temat.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.