Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
adam-marcinianek

Czy rozwój broni powodował jedynie rozlew krwi?

Recommended Posts

Witam. Przygotowuję projekt na temat podany wyżej. Czy ktoś zna przykłady takich wynalazków, które stworzone w celach militarnych wpłynęły na rozwój cywilizacji w innych już dziedzinach, lub jakieś dobre strony, gdzie takie strony mogą być?

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

Oczywiście. Medycyna. To co wynaleziono w trakcie wojny, znalazło zastosowanie w życiu cywilnym.

Podobnie rzecz się ma z lotnictwem, prócz unowocześniania konstrukcji dokonano ważnych postępów w nawigacji powietrznej i sterowaniem ruchu w lotniczego, itp.

Rozwój motoryzacji. Organizacja przemysłu i dystrybucji. Ogólnie logistyka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
fraszka   

Ja ten temat rozumiem również ciut inaczej, może niekoniecznie tak jak chciał nauczyciel, który wyraził się nieprecyzyjnie.

Mianowicie - czy rozwój broni powodował jedynie rozwój krwi? Nie, rozwój broni do poziomu broni atomowej spowodował zanik wojen konwencjonalnych. Państwa zrozumiały, że po wojnie atomowej nie ma już nic. Teraz, po II wojnie światowej tylko terroryści wzniecają wojny. Wystarczy poczytać definicję terroryzmu i okaże się, że wojny, które były w latach 50. czy 60. XX w. spełniają tę definicję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

GPS. Pierwotnie wykorzystywany wyłącznie do celów militarnych.

Jest też kupa wynalazków dokonanych nie na potrzeby armii ale dla armii udoskonalanych które potem niejako wróciły do życia cywilnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli GPS to i VeriChip czy NBIC, ale warto wspomnieć o... radiu.

Do korporacyjnych narzędzi zarządzania trafiła - metoda IDEF 0.

Wspomnieć wypada o technologii RPAS.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Myślę, że informatyka ma dużo do zawdzięczania armii. No ale tu to już bavarski jest znacznie bardziej kompetentny aby się wypowiadać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jakober   

Jak wspomnieli koledzy: informatyka, internet, komputery, telefony, nawigacja GPS:

- rozwój małych przenośnych komputerów - współczesnych notebooków, laptopów - miał miejsce na potrzeby armii;

- internet - sprawdź sobie historię Arpanet.

Telefonia czy telewizja satelitarna - to też wynik wojennych wyścigów.

Ale też te mniej oczywiste przedmioty, których z wojskiem nie kojarzymy, jak na przykład telewizor (sprawdź sobie Broys Lwowicz Rosing).

W medycynie - antybiotyki. Ale też chirurgia, czy to, co dziś możemy raz po raz podziwiać jako kolejne kroki w protetyce.

Robotyka.

Alfabet i pismo dla niewidomych - jego pierwowzorem było tzw. "pismo nocne" (w angielskim "night writting", we francuskim "la sonographie") - pismo wynalezione przez francuskiego kapitana artylerii Charles'a Barbier de la Serre wraz ze stworzonym przez niego systemem alfabetu (alfabet Barbiera) - jak sama nazwa wskazuje miał pomagać w odbieraniu wiadomości przy bardzo słabej widoczności, jak np. w nocy czy w trakcie ostrzału artyleryjskiego;

Zupki w proszku i konserwy :)

Zapewne załapałyby się też takie wynalazki z pogranicza wojskowości i codzienności, jak poczta czy lornetka, które może nie wyłącznie w celach militarnych powstawały, ale które postęp militarny szybko rozwijał i doskonalił.

Zastanowiwszy się jeszcze przez chwilę i podejmując trop Fraszki, stwierdzam, że z rozwojem broni, wojskowości związany jest też rozwój z mojej dziedziny - urbanistyki. Miasta bowiem przekształcały się wraz z postępem militarnym. Może to trochę ironicznie zabrzmi, ale to dzięki rozwojowi broni najpierw miasta otrzymały mury, które w namacalny sposób definiowały związek mieszkańca miasta z obszarem w obrębach jego murów. Wraz z rozwojem broni artyleryjskiej miasta rozrastały się, stare mury były rozbierane, budowane nowe fortyfikacje, coraz bardziej oddalane od centrum miast. W końcu i te zniknęły. Więc poniekąd też i na skutek zmian w technologii jak również sztuce wojennej (rewolucje, walki uliczne, bunty) mamy dziś miasta jakie mamy (oczywiście, rozwój motoryzacji, rozwój nauk społecznych, higiena, medycyna, przemysł - miały i mają olbrzymi i w dużej mierze decydujący wpływ na przemiany miast).

Edited by jakober

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Piwo w puszce. No, może wynaleziono je "w cywilu", ale upowszechniono jego picie w wojsku. Tyle że to dość wątpliwy postęp. Choć właśnie takie teraz piję.

Edited by jancet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.