Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Kto był najlepszym władcą w X w.?

Najlepszy władca X w. to:  

55 members have voted

 1. 1.

  • Hugo Kapet
   0
  • Ryszard I Bez Trwogi
   1
  • Włodzimierz Wielki
   1
  • Bolesław II Czeski
   0
  • Otton I
   8
  • Otton II
   1
  • Otton III
   2
  • Bolesław Chrobry
   5
  • Robert II Pobożny
   0
  • Henryk I Ptasznik
   0
  • Edmund II
   1
  • Edgar I
   0
  • Bazyli II Bułgarobójca
   8
  • Inny jaki?
   2


Recommended Posts

Anders   

Jak można było go nie uwzględnić w ankiecie - Bazyli II Bułgarobójca... choć pozostali przedstawiciele Bizancjum depczą mu po piętach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Po pierwsze - czy Bolesław II Czeski to nie przypadkiem Bolesław II Pobożny? Za co JKM go tu wstawił? Do bardzo dobrych się nawet nie kwalifikuje np. strata Śląska i ziemi krakowskiej w 990 r.

Po drugie - co tu robi Otton III?

Po trzecie - jak można uwzględnić Chrobrego skoro nie uwzględniło się Mieszka I?

Po czwarte - wg mnie to Bazyli II Bułgarobójca (świetna armia i pobicie Bułgarów) i dość niezły Włodzimierz Wielki (przyjęcie chrześcijaństwa i zajęcie Grodów Czerwieńskich).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otton I i Bazyli Bułgarobójca - oczywiście z przewagą Bazylego. Odradza się uniwersalizm ukoronowany Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego, czego Otton i jego następcy będą głównymi fundatorami. Cesarstwo jest prawdziwie potężna i wszechmocne, dzierży wyraźnie miecz władzy duchownej i świeckiej. Stosunkowo skutecznie przejął od Alberyka kontrolę nad Rzymem - Papiestwem.

Bazyli - zawsze starałem sobie wyobrazić pochód tysięcy oślepionych jeńców z co setnym któremu zachowano jedno oko. Tylko Rzym zawsze wiedział co znaczy i jak powinno się skutecznie pokonać wroga. Wspaniały władca uosabiający w sobie władzę - Państwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie niezwykle wybitnym władcą jest (nie wiem dlaczego nie znalazł się na tej liście) król duński Harald Sinozębny (od niego swą nazwę wzięła technologia Bluetooth). Toczył walki graniczne z państwem niemieckim, uzyskał władzę nad Norwegią, schrystianizował kraj, wzniósł wiele okazałych budowli, wzmocnił władzę królewską, a co ważniejsze wzmocnił państwo na tyle, że już Knud Wielki tytułował się (nie bez podstaw - posiadał realną władzę) królem Anglii, Danii, Norwegii i części Szwedów...

Share this post


Link to post
Share on other sites
shamrok   

Zgadzam się co do króla Haralda, poza tym niektórzy władcy są na tej liście zupełnie niepotrzebnie np. Otton II, Bolesław Pobożny czy Edgar I. Uważam też, że nie wolno zapominać o wezyrze Almanazorze, który odniósł wiele zwycięstw nad władcami chrześcijańskimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Otton I

Rzeczywiście - jak mogłem zapomnieć o najwybitniejszym średniowiecznym cesarzu Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego?!

Pierwszy cesarz, olśnił Włochów swą potęgą, do tego kontynuował (udanie) wojny ze Słowianami (tutaj swe zasługi miał również margrabia Gero), pobił Węgrów nad rzeką Lech.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.