Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Lekarz nadworny

Recommended Posts

Furiusz   

Przy boku księcia stale przebywał magister Gozwin, występujący jako "medicus noster", "physicus". A. Jureczko, Henryk III Biały książę wrocławski (1247-1266), Kraków 2013, s.165 na innych dworach piastowskich w tym czasie też występował taki urząd? Jaki był jego zakres obowiązków, skąd się Ci ludzie rekrutowali, ktoś coś?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W kronice Ottokara styryjskiego mamy wzmiankę o lekarzu nadwornym Henryka Probusa, który próbował swego pana otruć za pomocą trucizny przesłanej z Wenecji przez swego brata (ten będąc posłem księcia zdefraudował pokaźną sumkę). Niezależnie od szeregu kontrowersji co do wiarygodności tej relacji, można z niej wyłuskać kilka przydatnych informacji.

"Trudniej jest imiennie zidentyfikować głównych, choć negatywnych bohaterów kronikarskiej opowieści - posła-legistę i jego brata-lekarza. R. Grodecki szukał ich w znanym wówczas we Wrocławiu rodzeństwie synów Gocwina - przypuszczał, że niefortunny poseł to Jakub, scholastyk Świętego Krzyża i oficjał biskupi, rzeczywiście uczony prawnik, poświadczony jako doktor dekretów, zaś zbrodniczy medyk to jego brat Jan, kantor katedralny i następca brata na oficjalacie, noszący tytuł magistra, a więc może wykształcony lekarz; także trzeci brat, Goczko, był magistrem. Tytuł ten nosił zresztą także już ich ojciec Gocwin, lekarz nadworny Henryka III (...)

Zwrócić należy uwagę, że jako lekarz Henryka IV poświadczony jest 25 VII 1282 r. magister Tbmasz - później wikariusz katedralny (1284), następnie zaś kanonik u Świętego Krzyża (1288) i wreszcie dziekan opolski (1291-1320)”. To z nim identyfikować można by medyka-truciciela".

/T. Jurek "Plany koronacyjne Henryka Probusa", w: "Śląsk w czasach Henryka IV Prawego", red. K. Wachowski, Wrocław 2005, s. 22/

Zważywszy na kłopoty z identyfikacją osoby lekarza - nie wydaje się by była to jakaś istotna (w swych czasach) persona.

W kronice Janka z Czarnkowa wspomina się o lekarzu nadwornym króla Kazimierza Wielkiego - Henryku z Kolonii, choć znowuż dalej opisując okoliczności śmierci króla pisał o mistrzu Mateuszu ("pewien lekarz jego").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.