Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Stare cmentarze

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Cmentarz od cmentarzyska dzieli 40 lat nieużytkowania - mam pytanie istnieją jakieś spisy cmentarzy z okresu międzywojennego które obecnie nie są już użytkowane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Kirkuty są nieźle publikowane w internecie choćby wirtualny sztetl. Zdecydowanie kolejny raz dziękuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Każda gmina, powiat i województwo prowadzi rejestr cmentarzy również tych nieczynnych, dodatkowo odpowiedniego szczebla Konserwator Zabytków identyfikuje cmentarze nieczynne na których są jakieś obiekty uznane za zabytki.

Problem w tym, że są to mocno rozproszone dane; czy Furiusza interesuje konkretny obszar?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tak - rejon Szymanowa i Teresina. Wiem, że na północ od Sochaczewa w rejonie Puszczy Kampinoskiej funkcjonowały cmentarze tzw olenderskie, ostatnio nawet je oznaczono. No ale jednocześnie część wsi przed wojną była niemiecka np Dębówka a do najbliższego z tych "olenderskich" cmentarzy to ponad 20 km.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy to rzeczywiście było daleko? Kiedy parafia wiskicka podupadła (przez pewien czas stając się nawet filią łowicką), to w tym samym czasie mocno wzrosła liczba luteran w Żyrardowie, gdzie nie było utworzonej parafii ani nie było domu modlitw. Doszło do sytuacji, że prawie dwa tysiące luteran na nabożeństwo udawać się musiało do miejscowości oddalonej o sześć kilometrów.

A o którą Dębówkę chodzi: bo niedaleko od siebie mamy: Dębówkę (na wschód od Teresina) pomiędzy Bożą Wolą a Bieniewicami, oraz Dębówkę (na płd-zach od Teresina) pomiędzy Budkami Piaseckimi a Gajem. Cmentarz jakiś tam musiał raczej być, np. na stronie www.weatheravenue.com jest nawet zdjęcie nagrobka z podpisem: "Zapomniany ewangelicki cmentarz w Dębówce" (chodzi o tą "drugą Dębówkę").

/do obejrzenia: www.panoramio.com/photo/104205275/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jak zwykle zadziwia mnie Twoja skuteczność Secesjonisto - chodzi dokładnie o to miejsce. Wielkie dzięki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jest nawet o nich artykuł P. Fijałkowski, Wiejskie cmentarze ewangelickie na południowo-zachodnim Mazowszu, „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, t. 40, z.2 (1992). Autor podaje, że osadnictwo czy kolonizacja ludności ewangelickiej na szerszą skalę zaczęła się tu dopiero w połowie XVIII wieku. Parafia ewangelicko-augsburska powstała w Iłowie w 1775 a w 1805 w Wiskitkach, w 1836 w Łowiczu a około 1900 siedzibę parafii wiskickiej przeniesiono do Żyrardowa. Większość ewangelików (głównie luteran, w Żyrardowie kalwinów i w rejonie Nart menonitów) mieszkała na wsiach (w 1840-86% a w 1930 75%). Autor w rejonie naliczył 15 wiejskich cmentarzy ewangelickich. Najstarszy cmentarz ewangelicki w okolicy to ten w Arciechowie koło Iłowa powstały w latach 80tych XVIII wieku. Lokowano je w miejscach suchych, eksponowanych (na niewielkich sztucznych lub naturalnych wzniesieniach - w przypadku Dębówki tak nie jest). Często wśród pól (tak jest w Dębówce) czasem na skraju lasu (tak jest w rejonie objętym projektem Olendrów sochaczewskich). Często są zarośnięte robinią (akacją), lipami i dębami oraz tarniną czy zdziczałymi krzewami róż. W Dębówce jest robinia i tarnina oraz Dęby.

Zachowały się trzy betonowe nagrobki, na dwóch dało się odczytać inskrypcje i dwa w formie metalowych krzyży oraz jeden zniszczony. Na jednym widnieje napis Hier || ruhen in Gott || unsere geliebten Eltern || Kristian Binder || gest. 17 April 1878 in Alter von 56 Jahren || Karolien Binder geb. Reiter || gest. 12 Marz 1884 in Alter von 36 Jahren. Co do drugiego imienia nie mam pewności bo płyta jest w tym miejscu słabo czytelna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.