Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fake

Poszukuję literatury o służbach wywiadowczych / specjalnych

Rekomendowane odpowiedzi

fake   

Witam wszystkich,

Poszukuję literatury opisującej metodyki działania służb specjalnych oraz wywiadowczych.

Interesują mnie w zasadzie takie służby jak:

  • CIA,
  • FBI,
  • GRU,
  • KGB,
  • NKWD,
  • MOSSAD,
  • SB/UB,
  • inne,

Szczególnie zależy mi na pozycjach, które skupiają się na opisie przeprowadzonych akcji, metodyce szkoleń agentów, itp.

Unikam jak ognia pozycji opisujących w sposób suchy i rozwlekły tylko i wyłącznie strukturę, liczebność i inne fakty,

które są moim zdaniem wypełniaczami :)

Język publikacji: polski lub angielski.

Pozdrawiam

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

To może wcześniej fake wziąłby się za bary z prostszym tematem: zwanym - gramatyką?

Tak, oczywiście. Ale jak skończę, to z chęcią zabiorę się za służby specjalne.

Czy secesjonista może mi pomóc w znalezieniu literatury ?

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

Poszukuję literatury opisującej metodyki działania służb specjalnych oraz wywiadowczych.

Interesują mnie w zasadzie takie służby jak:

  • CIA,
  • FBI,
  • GRU,
  • KGB,
  • NKWD,
  • MOSSAD,
  • SB/UB,
  • inne,

Szczególnie zależy mi na pozycjach, które skupiają się na opisie przeprowadzonych akcji, metodyce szkoleń agentów, itp.

Unikam jak ognia pozycji opisujących w sposób suchy i rozwlekły tylko i wyłącznie strukturę, liczebność i inne fakty,

które są moim zdaniem wypełniaczami :)

Język publikacji: polski lub angielski.

(...)

Mam trochę literatury o tym, która jest mi znana ale to wszystko jest po francusku. Gdyby chodziło o jakieś konkretne zagadnienia?

Proponowałbym zainteresować się Sekretem Króla którego niektórzy uważają za protoplastę tych wszystkich służb. Zdaje się że trochę jego metod przejęło CIA. Można o tym przeczytać na blogach "Sekret Króla".

Struktura i liczebność są na ogół mało istotne bowiem w tych służbach (przynajmniej w tych co reprezentują jakiś poziom) przestrzegana jest zasada że jeżeli służba jest zorganizowana według jasnych reguł to szybko sie ją rozpracuje. Tak to sformułował Gehlen w swych wydanych po polsku wspomnieniach (a propos literatury)

A tak na marginesie. Ja nie znam angielskiego i ciekawiłoby mnie co Szanowny Fake wyczytał w tym języku na OT.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Mam trochę literatury o tym, która jest mi znana ale to wszystko jest po francusku. Gdyby chodziło o jakieś konkretne zagadnienia?

Proponowałbym zainteresować się Sekretem Króla którego niektórzy uważają za protoplastę tych wszystkich służb. Zdaje się że trochę jego metod przejęło CIA. Można o tym przeczytać na blogach "Sekret Króla".

Struktura i liczebność są na ogół mało istotne bowiem w tych służbach (przynajmniej w tych co reprezentują jakiś poziom) przestrzegana jest zasada że jeżeli służba jest zorganizowana według jasnych reguł to szybko sie ją rozpracuje. Tak to sformułował Gehlen w swych wydanych po polsku wspomnieniach (a propos literatury)

A tak na marginesie. Ja nie znam angielskiego i ciekawiłoby mnie co Szanowny Fake wyczytał w tym języku na OT.

Dziękuję Euklidesowi za odpowiedź. Sprawdzę "Sekret Króla".

Odnośnie zagadnień, to tak jak napisałem na początku, interesują mnie przede wszystkim:

1. Szkolenie agenta,

2. Relacje z przygotowań do akcji,

3. Relacje z przeprowadzonych akcji,

4. Metody inwigilacji,

5. Metody werbunku,

6. Metody eliminacji niewygodnych osób,

Jeśli zaś chodzi o pytanie OT, to odpowiem na priva ;)

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

M.Ciesielczyk "KGB. Z historii rosyjskiej i sowieckiej policji politycznej"

N. Werth "Związek Radziecki 1917-1945" i A. Hilger "Związek Sowiecki 1945-1991", w: "Czekiści. Organy bezpieczeństwa w europejskich krajach bloku sowieckiego" red. K. Persak, Ł. Kamiński

M. Bearden, J. Risen "KGB kontra CIA"

B.Wołodarski "Truciciele z KGB"

A. Litwinienko "Przestępcy z Łubianki"

Ch. Andrew, O. Gordijewski "KGB"

W. Kuziczkin "KGB bez maski"

W. Mitrochin, Ch. Andrew "Archiwum Mitrochina"

tychże, "The World Was Going Our Way. The KGB and the Battle for Third World"

A. Knight "Spies without Cloaks The KGB's Successors", "KGB. Police and Poltics in the Soviet Union"

M. Ebon "KGB: Death and Rebirth"

"Comrade Kryuchkov's Instructions. Top Secret Files on KGB Foreign Operations 1975-1985" red. Ch. Andrew i in.

M.R. Gordon "The Spies Didn't Come In From The Cold War"

J. Barron "KGB The Secret Work of Soviet Secret Agents", "KGB Today"

G. Leggett "Cheka: Lenin's Political Police"

Y. Albats "KGB. State within a State"

A. Katamidze "Loyal Comrades. RuthlessKillers.The KGBand the Secret Services of USSR 1917-1991"

J.L. Hart "The CIA's Russians"

M.Parrish "The Lesser Terror. Soviet State Security 1939-1953"

K. Sibley "Red Spies in America. Stolen Secrets and the Dawn of the Cold War"

J. Tuck "High-tech Espionage. How the KGB Smuggles NATO's Strategic Secrets to Moscow"

M. Waller "Secret Empire. The KGB in Russia Today"

R.J. Lamphere, T. Shachtman "The FBI-KGB War: A Special Agent's Story"

V. Cherkasin, G. Feifer "Spy Handler: Memoir of a KGB Officer..."

P. Deriabin, T.H. Basgley "KGB. Masters of the Soviet Union"

"KGB Lexicon. The Soviet Intelligence Officer's Handbook" red. V. Mitrochin

Szersze zestawienie literatury można znaleźć w:

M. Parrish "Soviet Security and Itelligence Organizations 1917-1990: A Biographical Dictionary and Review of Lterature in English"

R. Rocca, J. Dziak "Bibliography on Soviet Intelligence and Security Services".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Dziękuję Euklidesowi za odpowiedź. Sprawdzę "Sekret Króla".

Odnośnie zagadnień, to tak jak napisałem na początku, interesują mnie przede wszystkim:

1. Szkolenie agenta,

2. Relacje z przygotowań do akcji,

3. Relacje z przeprowadzonych akcji,

4. Metody inwigilacji,

5. Metody werbunku,

6. Metody eliminacji niewygodnych osób,

Jeśli zaś chodzi o pytanie OT, to odpowiem na priva ;)

Pozdrawiam,

Fake

ad1. - W XVIII wieku szkolenie agenta to przede wszystkim umówienie się co do sposobu przekazywania raportów i nauka szyfrów. Dzisiaj to chyba też wystarcza.

ad2. - Trudno mówić o relacjach z przygotowań do akcji. Agent to była osoba osadzona w swoim środowisku i przekazywała to co miała przekazywać, pewnie wystrzegał się pisania tego co nie potrzeba. .

ad3. - Takimi relacjami to zajmowali się chyba tylko zawodowi pracownicy wywiadu, analitycy.

ad4. - Obserwacja miejsca zamieszkania. Gdy była okazja i jakiś pozór to jakiś zgent starał się byc w pomieszczeniu do którego miała dotrzeć jakaś ważna informacja. Na przykład agent francuskich służb, Beaumarchais znalazł się w ten sposób w pomieszczeniu w którym przebywala delegacja amerykańska by być świadkiem jak zareagują na wieść o zwycięstwie pod Saratogą.

ad.4. - Składano propozycję nie do odrzucenia. Jest to opisane w "Sekret Króla i jego likwidacja"

ad6. - Trucizna, nagły zgon, operacja medyczna,, wypadek itp. Z łagodniejszych sposobów np. insynuacja.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Dziękuję serdecznie Euklidesowi oraz Secesjoniście za wsparcie oraz informacje na temat źródeł oraz literatury.

Przede mną długą i pasjonująca podróż w świat tajnych służb oraz spisków :)

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polskie opracowania głównie tyczą się jednak zmian w strukturach, obsadzie itp., "od biedy" można zajrzeć do:

F. Musiał "Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (1970-1989)"

R.Dyrcza i in. "Teczka ewidencji operacyjnej na księdza. Teoria i praktyka pracy operacyjnej SB"

"Osobowe źródła informacji - zagadnienia metodologiczno-źródłoznawcze" pod red. F. Musiała

"Aparat bezpieczeństwa w Polsce w latach... Taktyka, strategia, metody"

(poszczególne tomy wydawane przez SP PAN a potem IPN)

"Instrukcje pracy operacyjnej aparatu bezpieczeńśtwa1945-1989" oprac. T. Ruzikowski

R. Ciupa, M. Komaniecka "Szpiegowski arsenał bezpieki. Obserwacja, technika operacyjna, kontrola korespondencji jako środki pracy Służby Bezpieczeństwa PRL".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Polskie opracowania głównie tyczą się jednak zmian w strukturach, obsadzie itp., "od biedy" można zajrzeć do:

F. Musiał "Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (1970-1989)"

R.Dyrcza i in. "Teczka ewidencji operacyjnej na księdza. Teoria i praktyka pracy operacyjnej SB"

"Osobowe źródła informacji - zagadnienia metodologiczno-źródłoznawcze" pod red. F. Musiała

"Aparat bezpieczeństwa w Polsce w latach... Taktyka, strategia, metody"

(poszczególne tomy wydawane przez SP PAN a potem IPN)

"Instrukcje pracy operacyjnej aparatu bezpieczeńśtwa1945-1989" oprac. T. Ruzikowski

R. Ciupa, M. Komaniecka "Szpiegowski arsenał bezpieki. Obserwacja, technika operacyjna, kontrola korespondencji jako środki pracy Służby Bezpieczeństwa PRL".

Jeszcze raz dziękuję Secesjoniście :thumbup:

To jest to, czego szukałem - przykłady z naszego własnego podwórka.

Pozdrawiam,

Fake

Edytowane przez fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.