Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

W temacie o różnicach między KrK a Prawosławnym poruszono ciekawą kwestię na temat struktury Kościoła prawosławnego. Takiego tematu nie udało mi się znaleźć.

Struktury Kościołów wykształciły się w późnym Antyku, a także średniowieczu.

Do dyskusji zaintrygowała mnie ta wypowiedź:

Nie uznaje ona też zwierzchnictwa Ojca Świętego oraz odrzuca dogmaty o Niepokalanym Poczęciu Maryi i Wniebowstąpieniu.

Nabożeństwa w tym obrządku odprawia się w języku cerkiewnosłowiańskim.

1. Ale mi chodzi o typowo grecki odłam prawosławia.

2. Czy np mnisi z Atos tez odrzucają wspomniany dogmat, nie wydaje mi sie, mysle ze pod tym względem są jak katolicy.

Prawoslawie jest tylko jedno: Autokefaliczna Rosyjska Cerkiew Prawoslawna.

Od poczatku prawie.

Kazdy odlam chrzescijanstwa ortodoksyjnego jest autokefaliczny. Samorzadny i samowladny w kwestiach takze liturgii i doktryny (do pewnego stopnia). Patriarcha Konstantynopola ma zwierzchnosc tylko honorowa.

Miedzy poszczegolnymi kosciolami ortodoksyjnymi mozna znalezc roznice nie mniejsze, niz te miedzy nimi a Krk.

Co do monastyrow polwyspu Athos, to musze sprawdzic, ale o ile teraz pamiec mi sluzy, to i niepokalane poczecie, i wniebowstapienie jest tam pojmowane inaczej niz w Krk.

Moja odpowiedź:

W kościołach prawosławnych nie ma jednego najwyższego przywódcy jak w Kościele rzymskokatolickim. W obrządku wschodnim każdy patriarcha jest najwyższym zwierzchnikiem w swoim patriarchacie.

Papież, biskup Rzymu, też jest patriarchą, ale całego Kościoła rzymskokatolickiego. Władza papieża wzrosła już od czasów średniowiecza, kiedy ranga papieża wzrosła kosztem synodów.

W prawosławiu, które było pod dominacją cesarza bizantyjskiego, patriarcha nie wyemancypował się, jak papież. Wciąż wielką władzę mają tam synody.

Zapraszam do dyskusji!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Jedna uwaga. Ja bardzo prosze o nienazywanie wszystkich wschodnich Kosciolow ortodoksyjnych "prawoslawiem".

Prawoslawie jest jedno. Rosyjskie.

Lepiej uzyc terminu 'Ortodoksi'. Bo okreslenie 'Koscioly Wschodnie' jest mylace z uwagi na wciaz istniejace Koscioly monofizyckie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Faktycznie - Kościół prawosławny to jeden z wielu Kościołów Wschodnich. Przepraszam.

Ale Kościołem prawosławnym był też ten w Bizancjum, najważniejszy do 1453. Dopiero po upadku Bizancjum kiedy Moskwa przejęła schedę po Bizancjum, patriarchat moskiewski przejął schedę [w "tranzycie" przez Kijów] po patriarchacie konstatynopolitańskim. Sam patriarchat w Konstantynopolu przetrwał.

jego zwierzchnictwu podlega jedynie mikroskopijny Kościół w Turcji oraz - w pewnym zakresie - diecezje prawosławne w północnej Grecji oraz Święta Góra Athos. Zwierzchnictwu Konstantynopola podlegają także parafie tworzone przez grecką diasporę na świecie; są one zorganizowane w trzy arcybiskupstwa z siedziba w Londynie (Wlk. Brytania i Irlandia), Sydney (Australia, Nowa Zelandia, Indie, Korea, Japonia, Filipiny, Singapur, Indonezja i Hong-Kong) i Toronto (Północna i Południowa Ameryka). Z historycznych powodów Patriarsze Konstantynopola podlegają tez Kościoły tworzone przez uchodźców z po rewolucji bolszewickiej: Amerykański Karpato-Rusiński Prawosławny Kościół Katolicki, Ukraiński Kościół Prawosławny w Ameryce, Rosyjska Prawosławna Archidiecezja w Zachodniej Europie, Albańska Prawosławna Diecezja w Ameryce, Białoruski Sobór Prawosławnych Kościołów w Północnej Ameryce, Ukraiński Prawosławny Kościół w Kanadzie oraz Ukraiński Prawosławny Kościół w Stanach Zjednoczonych.

http://www.ekumenizm.pl/content/article/20...22191458100.htm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Rany. Faktycznie, prawoslawny to rusycyzm, rowny w znaczeniu slowu orthodoxos. Co niektorzy autorzy uzywali tych terminow zamiennie. Fakt.

To ja jeszcze powiem, ze glowa Ortodoksyjnego Autokefalicznego Kosciola Armenskiego nosi tytul Katholikos....

Strona, ktora zalinkowales, jakas taka rzymskokatolicka jest. Niebezpiecznie jest sie opierac tylko na takich podstawach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Strona, ktora zalinkowales, jakas taka rzymskokatolicka jest. Niebezpiecznie jest sie opierac tylko na takich podstawach...

Owszem, ale na szybkiego chciałem znaleźć na potwierdzenie moich słów. ;)

Nie zacytuję z głowy (to nie jest realne) z Encyklopedii Kościelnej czy z Historii Kościoła. A te egzemplarze mam do dyspozycji tylko w bibliotece w wersji kartkowej, obecnie jestem w domu pod miastem, w którym znajduje się biblioteka.

Nie każ mi się włamywać do biblioteki po cytaty. ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Strona, ktora zalinkowales, jakas taka rzymskokatolicka jest. Niebezpiecznie jest sie opierac tylko na takich podstawach...

Owszem, ale na szybkiego chciałem znaleźć na potwierdzenie moich słów. ;)

Nie zacytuję z głowy (to nie jest realne) z Encyklopedii Kościelnej czy z Historii Kościoła. A te egzemplarze mam do dyspozycji tylko w bibliotece w wersji kartkowej, obecnie jestem w domu pod miastem, w którym znajduje się biblioteka.

Nie każ mi się włamywać do biblioteki po cytaty. ;P

A broncie mnie Niesmiertelni przed takimi sugestyjami!

Poszukaj lepiej jakichs prac niepowiazanych z Krk osoba autora, wydawcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Poszukam, ale mniejsza już o pochodzenie z którego Kościoła ten tekst pochodzi.

Chodziło mi o wskazanie, że patriarchat w Konstantynopolu istnieje i ma się całkiem dobrze. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
W kościołach prawosławnych nie ma jednego najwyższego przywódcy jak w Kościele rzymskokatolickim. W obrządku wschodnim każdy patriarcha jest najwyższym zwierzchnikiem w swoim patriarchacie.

Czy wszystkie patriarchaty miały takie samo znaczenie, nie było jakiegoś innego podziału, wszyscy patriarchowie byli sobie równi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Pierwotnie - tak.

Choć w Kościele póżnoantycznym najwyższą władzę sprawowały synody.

Z czasem patriarchat w Konstantynopolu miał największe wpływy. Przykład z Kościołem w Bułgarii, który został podporządkowany całkowicie temu w Bizancjum. Podobnie Bizancjum chciało zrobić z Rusią, ale jakoś nie mieli ochoty (za duża odległość geograficzna).

A później doszła Moskwa i starły się ze sobą: Konstantynopol i Moskwa. Obecnie to Konstantynopol honorowo jest pierwszym wśród równych, czyli stoi w honorowej hierarchii wyżej od Moskwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Po wielkiej schizmie mamy dwa konkurujące ze sobą kościoły chrześcijańskie. O ile rola kościoła rzymskiego jest nieźle w polskiej historiografii rozpoznana o tyle kościół wschodni to czarna plama. Wiemy coś więcej? Zachęcam do wpisywania różnych informacji, ciekawostek i dyskusji na temat kościoła wschodniego w średniowieczu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jeśli ktoś chce poczytać o badaniach archeologicznych Soboru Zwiastowania i o wcześniejszym XIII wiecznym kościele w tym samym miejscu to może zajrzeć do W.I. Fedorow, N.S. Szjeljapina, Drjewnjeiszaja istorija Blagowjeszienskogo sobora moskowskogo kremlja, "Sowietskaja arheologija" z.4 (1972), s.223-234

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy Furiuszowi chodzi także o filozofię koscioła wchodniego? Bo coś nie coś jest w tym temacie tutaj - "Zarys filozofii średniowiecznej" Zdzisław Kuksiewicz

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem Zdzisława Kuksiewicza "Zarys filozofii średniowiecznej", część którą bym nazwał "Ogólny zarys historii Bizancjum pod względem filozofii". Mamy tam "walkę" schizmy wschodniej z zachodem, poglądy na boskość Jezusa, czy matka Jezusa jest także matką Boga, spór o trójcę, wspomnienie soboru ... Polecam.

Widzę też że w dalszym ciągu Autor przedstawia główne postaci filozofów kościoła wschodniego, ale to już w przyszłym tygodniu coś podam na forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

R.I. Wyjezźew, Rozkopki "Malogo gorodisza" letopisnogo Gorodeska, "Kratkije soobszenija instituta arheologii (Akademii Nauk USSR)" t.10 (1960)

Podobno była na owym gródku cerkiew/świątynia chrześcijańska z której jednak wiele się nie zachowało. Odkryto za to, datowany na XI wiek dzwon, z łacińskim napisem. Ktoś coś może na ten temat wie? Dla mnie mocne zaskoczenie, skąd to tutaj? Aha obwód żytomierski to rejon o którym mowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.