Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Tajny Instytut Gospodarstwa Społecznego

Rekomendowane odpowiedzi

Kto wchodził w jego skład?

Znaczna część materiałów (m.in. badania nad budżetami domowymi) zebranych przez Ludwika Landaua zaginęła, a co się zachowało?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z Encyklopedii PWN: Instytut Gospodarstwa Społecznego początkowo działał jako sekcja Towarzystwa Ekonomistów i Statystyków, od 1926 jako stowarzyszenie społeczne, którego członkami byli uczeni (m.in.: M. Breit, J. Hochfeld, K. Krzeczkowski, L. Krzywicki, O. Lange, L. Landau, E. i T. Szturm de Sztrem, S. Szulc), działacze społeczne oraz instytucje i organizacje (m.in. związki zawodowe, ubezpieczalnie, organizacje spółdzielcze, zarządy miejskie.

Dlaczego Secesjonista nazywa Instytut tajną organizacją? Dopiero w czasie II Wojny Światowej taką się stał - jak wiele innych organizacji.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, secesjonista nazywa ją "Tajną" bo taką była - w czasach które secesjonistę interesują, secesjonista zdaje sobie sprawę, że Instytut ów ma jeszcze przedwojenne korzenie, atoli mnie interesuje akurat okres okupacji.

Za Encyklopedią adamhistoryk przytoczył kilka nazwisk, co w niczym nie pomaga, bo co Julian Hochfeld mógłby powiedzieć o życiu gospodarczym Polski pod okupacją niemiecką skoro wówczas był w 2. Korpusie? Oskar Lange spędził ów czas w Chicago a Konstanty Krzeczkowski umiera w grudniu 1939 roku...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.