Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Schutzpolizei w Kampinosie

Recommended Posts

Furiusz   

H. Zaczkowski, S. Janicki, Armia Krajowa na ziemi sochaczewskiej, Sochaczew 1989 s. 65 - Budynek przy ulicy Chodakowskiej 5 w okresie okupacji władze hitlerowskie obrały za siedzibę Schutzpolizei (...). Komendantem oddziału szupo był gestapowiec Duschke. Hitlerowscy oprawcy przenieśli się tu z Kampinosa, gdzie przeprowadzona została przez AK próba ich likwidacji. Ktoś coś wie o tej likwidacji? Albinosie? W Kampinosie z tego co kojarzę była żandarmeria bo niedaleko szła granica między GG a Rzeszą, posterunek Schutzpolizei był w Zaborowie - nieco jednak bardziej odległym od Kampinosu. Posterunek był w obecnej szkole, działał od 1943. Ktoś coś?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Jeśli idzie o Zaborów, to były minimum dwie próby likwidacji tamtejszego posterunku żandarmerii, obie przeprowadzone przez Oddział Dyspozycyjny "A" Kedywu OW AK w 1944 r. Najpierw w nocy z 18/19 kwietnia, a następnie 27 czerwca. Zachowały się plany obu akcji, obie dokładnie opisuje w swoich listach Stanisław Sosabowski "Stasinek" (choć ten zamiast o Zaborowie pisze o Borzęcinie). Z meldunku Tadeusza Wiwatowskiego "Olszyny" do Józefa R. Rybickiego "Andrzeja" z dnia 10 czerwca wiemy, że akcje przeciwko żandarmom z Zaborowa robił ktoś jeszcze, w tym m.in. ludzie Władysława Bałaja "Egzekutora", dowódcy Oddziałów Dywersji Bojowej Obwodu Warszawa-powiat. Ale czy to o to chodzi... Kiedy Niemcy mieli przenieść się do Sochaczewa? Bo jeśli przed czerwcem 1944 r., to Zaborów odpada.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Kiedy się przenieśli nie podaje ale za to pisze, że 4 lutego 1944 już w Chodakowie byli i działali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.