Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Gazette van Antwerpen

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Czy ktoś z kolegów/koleżanek, mógłby mi wskazać gdzie mógłbym zdobyć dostęp do:

Gazette van Antwerpen No. 287

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

W Google wpisz "Gazette van Antwerpen read online" tudzież "Gazette van Antwerpen lezen online" i bacznie wypatruj. Zważaj na Metropool, Mechelen i Kempen.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zdigitalizowane numery dostępne są na stronie: www.archief.gva.be, ale nie jest to wolny dostęp:

"Per 2013-09-30 zijn de edities van de periode 1891-1920 en die van 2004 tot vandaag raadpleegbaar. De tussenliggende edities worden gradueel toegevoegd. Alle 125 jaargangen zullen vanaf 2016 beschikbaar zijn. Het archief is gratis te raadplegen voor abonnees van Gazet van Antwerpen. Niet-abonnees kunnen het archief doorzoeken op verschillende partnerlocaties in de provincie Antwerpen: - bibliotheken van het Antwerps provinciaal bibliotheeknetwerk ISIS - Erfgoedbibliotheek Hendrik Conscience in Antwerpen - Museum Aan de Stroom in Antwerpen - bibliotheken van de Universiteit Antwerpen - Stadsarchief Mechelen".

/za: www.vlaamse-erfgoedbibliotheek.be/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Secesjonisto, orientujesz się może czy na na wskazanej przez Ciebie stronie są dostępne wydania z 1621 roku?

Na googlu szukałem, ale numeru 287 nie udało mi się znaleźć (starość?).

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie to na pewno nie i chyba piszemy o innych gazetach, bo to na co ja wskazałem to gazeta gdzie pierwszym redaktorem był - Jan Baptist Napolitaan van Os, a wychodziła ona dopiero od 1891 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Bardzo możliwe. Niestety tutaj moja wiedza jest bardzo ograniczona.

Po prostu w pewnej książce znalazłem przypis, odwołujący się do tego włąśnie numeru. Mam nadzieję że znajdę tam jakieś dodatkowe informacje.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakus57   

W przypisie jest tylko:

"Gazette van Antwerpen, no. 287, 27 Sept. 1621"

pozdr

Trochę dziwne , bo wedle żródeł dopiero w 1667 Adrian Foppens kontrolujacy papiernictwo w Brukseli zaczął wydawać gazety miejskie dla ; Antwerpii ( Gazette van Antwerpen ), Brugge oraz Gentu ( obydwa piekne miasta w klimacie do dziś ) .Aczkolwiek pierwsze gazety w tamtym regionie to też Antwerpia , gdzie w 1605 drukarz Abraham Verhoeven zaczął nieregularnie wydawać " gazetę " aby w 1620 otrzymać zezwolenia na druk " Nieuwe Tieding " . Być może o nią właśnie chodzi . Pomocnym wyjasnieniem byłoby o CO chodzi , jaka treść była pomieszczona .

Jednak ze względu na wysoki numer DZIENNY odpowiadający liczbie dnia w roku ( sic ! ) przyznaję rację PT Secesjoniście , że chodzi tu o lata pózniejsze . Czyli o rok 1821 , nie 1891 . Błąd drukarski albo czytelniczy - 6 zamiast 8 ." Gazette van Antwerpen " ( z "linii " Foppensa) ukazywała się przez cały wiek XVII , XVIII i dalej ; wprzód dośc nieregularnie by potem od lat 1730 /50 stać się prawie "tygodniową" gazetą a pózniej codzienną . Na marginesie - w XVII czy póżniej nie drukowano codziennie i data edycji nie grała żadnej roli . Inaczej pojmowano znaczenie ...gazeta .

pozdrawiam MJR

Edytowane przez krakus57

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano może chodzić o "Nieuwe Tijdinghen", jak zauważają na angielskiej wiki:

"There was no consistent masthead, but the series is generally known to historians and bibliographers as the Nieuwe Tijdinghen (New Tidings). The British Library, however, catalogues its holdings of the series as Antwerp Gazette".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakus57   

Ano może chodzić o "Nieuwe Tijdinghen",

[/quote ]

Tylko że główną rolę tutaj gra NUMERACJA dzienna , która wskazuje na rok , zatem egzemplarz ewidentnie XIX - to wieczny . Tutuł jest "drugorzędny ".Jak uprzednio napisałem "Gazette VAN ( sic ! ) Antwerpen " ukazywała się nieprzerwanie od 1667 przez kolejne wieki . Inną sprawą jest prawo do ... tytułu. Oraz nazwa archiwalna ZBIORU , tu: Gazety Antwerpijskie . Przypis zaś tyczy tytułu " Gazette van Antwerpen".

Pozdrawiam MJR

Edytowane przez krakus57

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

W bibliografii ta pozycja jest opisana następująco:

Gazette van Antwerpen. Irregular newsheet (Antwerp, 1619-22).

A ja poszukuję opisu zdarzenia z sierpnia 1621 - a dokładnie potyczki morskiej (a cóż by mnie mogło aż tak badzo zainteresować ;).

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakus57   

Irregular newsheet (Antwerp, 1619-22).

A zatem tylko data . To zupełnie zmienia sens. Ewidentnie ( " Irregular newSHEET ( sic )" ) wskazuje na "Nieuwe Tijdinghen" przy czym użyto nazwy "Gazette van Antwerpen " z racji że "Nieuwe Tijdinghen" była nazwą dla związku 12 miast założonego przez wydawcę tej " gazety " ( a wtedy mozna powiedzieć , że funkcjonowała ona jako quasi pismo ulotne dla tegoż ) czyli Verhoevena w trakcie Wojny 80- to Letniej . A ,że adres wydawcy był podany Antwerpia ( a z racji wojny drukowano ją w różnych miejscach ) pozycję nazwano niepoprawnie " Gazeta z Antwerpii ". Problem jest tylko ten ,że w 1621 r wydano 194 numery a tu mamy nr 287 ( ! który ukazał sie w 1622 ) z września tego roku . Co dziwi , bowiem Zeeslag bij Gibraltar odbyła się 10 sierpnia 1621 . Warto nadmienić też ,że był debit tej " gazety " w j. angielskim i drukowano go w Londynie .

Numery z tego roku znajdziesz w British Library - Londyn lub w Hendrik Conscience Heritage Library - Antwerpia .

A bitwa w Gibraltar Bay ( zarówno z 1607 jak i ta z 1621 ) opisywana jest w wielu róznych pozycjach owego czasu . Nawet w pamfletach - a "Nieuwe Tijdinghen" od nich nie stronił.

Pozdrawiam MJR

Edytowane przez krakus57

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.