Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Analfabetyzm wśród Żydów

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Popularna prawda jest ta jakoby wśród Żydów nie występował na przestrzeni dziejów analfabetyzm. Jak to z tym było naprawdę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to prawdą.

Wystarczy sprawdzić jaki jest główny przedmiot w jesziwach i jak ortodoksyjni Żydzi określają największe zadanie (i szczęście).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Wystarczy sprawdzić jaki jest główny przedmiot w jesziwach i jak ortodoksyjni Żydzi określają największe zadanie (i szczęście).

A jaki jest i jak oni to określają? Bo ja nie wiem.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy wszystkie dzieci żydowskiej biedoty chodziły do jesziwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest i jak oni to określają? Bo ja nie wiem.

Głównym przedmiotem nauczania jest Biblia hebrajska.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy wszystkie dzieci żydowskiej biedoty chodziły do jesziwy.

To raczej młodzież.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest i jak oni to określają? Bo ja nie wiem.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy wszystkie dzieci żydowskiej biedoty chodziły do jesziwy.

Kiedy?

W IX czy XIX wieku?

Ustawowego nakazu posyłania do szkół przez wiele lat nie było, atoli jak ja to widzę: do szkoły kahałowej pozsyłano wszystkich.

Ma na ten temat inne informacje jancet?

Głównym przedmiotem nauczania jest Biblia hebrajska.

Błąd - Biblia Hebrajska nie jest głównym przedmiotem w jesziwach; studiuje się Torę i dyskutuje o Misznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja takiego przekonania nie mam, wreszcie Żydów nawet muzułmanie określają jako "Lud Księgi", trzeba rozróżnić pomiędzy znajomością hebrajskiego (czy np.: jidysz) a znajomością pisma danego kraju gdzie przebywa dana żydowska diaspora.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Popularna prawda jest ta jakoby wśród Żydów nie występował na przestrzeni dziejów analfabetyzm. Jak to z tym było naprawdę?

Nie jest to prawdą.

skąd przekonanie o analfabetyzmie Żydów?

Ja takiego przekonania nie mam,

Zaczynam się gubić.

Secesjonisto, możesz wyjaśnić o co Ci chodzi?

trzeba rozróżnić pomiędzy znajomością hebrajskiego (czy np.: jidysz) a znajomością pisma danego kraju gdzie przebywa dana żydowska diaspora.

Rozróżniamy, tylko co to ma do rzeczy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Postaram się objaśnić swe zdanie, nie wiem o jaki analfabetyzm zapytuje Furiusz?

Nie potrafią pisać bądź czytać, ale: w jakim języku?

Chodzi o to, że Żydzi pozostający w diasporze nie znają języka kraju w którym przebywają?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nie wiem o jaki analfabetyzm zapytuje Furiusz?

Nie potrafią pisać bądź czytać, ale: w jakim języku?

Czy Gregski był analfabetą gdy pływał dla szejków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Moje pytanie wynika z audycji radiowej w której omawianych było szereg sereotypów na temat innych nacji w tym Żydów właśnie. Padło stwierdzenie, że popularną prawdą jest, że wśród żydowskiej ludności nie ma i nie było analfabetyzmu i jak stwierdzili rozmowcy to akurat może być prawda. Zrozumiałem to w ten sposób, że jak nie język miejscowy to hebrajski ale przypomniała książka I. Kertesz, Los utracony gdzie w trakcie modlitwy okazuje się, że część Żydów jedynie powtarza dźwięki bo nie zna hebrajskiego no i zacząłem się zastanawiać czy aby to na pewno prawda z tą stu procentową literackością starozakonnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy Gregski był analfabetą gdy pływał dla szejków?

Ja twierdzę, że analfabetyzm nie był powszechnym zjawiskiem pośród Żydów, nie wiem co przykład gregskiego ma do rzeczy, pływał też dla chińskiego armatora, z tego co wiem język polski zna całkiem dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co przykład gregskiego ma do rzeczy,

pływał też dla chińskiego armatora,

A chińskiego i arabskiego, prawdopodobnie, nie znał.

Możesz mi w takim razie wyjaśnić o co chodzi w tej wypowiedzi:

nie wiem o jaki analfabetyzm zapytuje Furiusz?

Nie potrafią pisać bądź czytać, ale: w jakim języku?

Jakie są rodzaje analfabetyzmu i co ma do tego język, w którym nie potrafią czytać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodzi mi o to czy przeświadczenie o powszechnym analfabetyzmie pośród Żydów nie brało się z obserwacji, że nie potrafią czytać czy pisać w języku danego kraju. I nikt nie wnikał już w ich umiejętność czytania w jidisz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.