Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Eizo

Rollo

Recommended Posts

Eizo   

Można znaleźć w internecie wzmiankę o tym, że Rollo był pochodzenia fińskiego (najstarszym źródłem, które przedstawia tę hipotezę, jest XII-wieczna Historia Norvegiae), miał on być potomkiem legendarnych królów Finlandii. Według anglojęzycznej wiki Rollo jest w prostej linii potomkiem legendarnego Halfdana Starego, który to rzeczywiście jest potomkiem króla Finlandii Fornjota, no tylko on nie jest zbyt historyczny:

Fornjót (Old Norse: Fornjótr) was an ancient giant in Norse mythology and a king of Finland, Kvenland and Gotland. His children are Ægir (the ruler of the sea), Logi (fire giant) and Kári (god of wind)

Na innym forum jeden z użytkowników napisał:

jeśli ów pierwszy odnotowany przedstawiciel jest niewystarczająco starożytny, konstruuje się eponimicznego protoplastę.

Ponieważ z definicji brak nam wzmianek o takim protoplaście (w przeciwnym wypadku byłby to przypadek pierwszy) to nie sposób stwierdzić ile w rodowej legendzie jest prawdy a ile zmyślenia.

Odruchowo przypisujemy duże znaczenie pochodzeniu osób roszczących sobie prawa do tytułów książęcych i królewskich. Ale ludzie z wieków mrocznych mogli o tym myśleć bardziej elastycznie. We wczesnym średniowieczu kariery mogłyby być szybkie.

Rollo, protoplasta książąt Normandii, był człowiekiem nieznanego pochodzenia. Ale już źródło stworzone wiek po jego śmierci opowiada legendę o duńskim możnym, skonfliktowanym z królem, który miał być ojcem Rolfa. Wątpliwości budzi fakt, że wtedy jego potomkowie byli potężnymi francuskimi książętami, nie wypadało, aby ich przodkiem był zwykły wiking.

Czyli jeśli wziąć pod uwagę powyższe słowa to Rollo wcale nie był potomkiem legendarnych królów Finlandii, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że są oni bardzo, bardzo legendarni, nawet bardziej niż swojski Piast, bo on przynajmniej był człowiekiem, a domniemani przodkowie Rollo to bogowie i giganci z mitologii, a praktyka przypisywania sobie boskich przodków nie była chyba rzadkością w Skandynawii. Sam Rollo był niewątpliwie Germaninem.

Moje pytanie brzmi, czy Rollo był lokalnego (germańskiego) pochodzenia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.