Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Eizo

Dynastia Stenkilów

Rekomendowane odpowiedzi

Eizo   

Spotkałem się z informacją, że Inge I Starszy pochodził z gockiego rodu. Nie jest to dziwne, bo jego ród pochodził najprawdopodobniej z Västergötland, jego ojciec był tam jarlem, tak samo jak i jego domniemany ojciec, czyli Ragnvald Ulfsson. Ale o co mi chodzi, przeczytałem, że w epoce brązu Germanie zamieszkiwali tereny Skandynawii oraz Jutlandii, i mam w związku z tym pytanie, czy można powiedzieć, że gocki ród Stenkilów to potomkowie ludów germańskich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ja nie mówię, że jest jakiś bezpośredni związek między kultura nordyjską z epoki brązu a germańskością rodu Stenkila - nie jest to mój okres co prawda ale zwyczajnie nie widzę powodów dla których nie można by nazwać ich Germanami. Chyba, że o czymś zwyczajnie nie wiem - a w sumie była podobna dyskusja na forum Skąd wiadomo, że są Germanami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temat znam - stąd pewne dzwonki alarmowe.

Wedle źródeł miał być Gotem, ziemie wcześniej mogli zajmować Germanie, od tych okoliczności daleko - by stwierdzić germańskie pochodzenie danego rodu.

Ile minęło od epoki brązu do urodzin Inge Starszego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Ile minęło od epoki brązu do urodzin Inge Starszego?

Circa 2000 lat

Wedle źródeł miał być Gotem, ziemie wcześniej mogli zajmować Germanie, od tych okoliczności daleko - by stwierdzić germańskie pochodzenie danego rodu.

Hmm generalnie ok, zwłaszcza, że Szwedzcy władcy średnio mnie interesują - choć Ci akurat związani są z Rusią Kijowska i Stara Ładogą, ale skoro mówisz, że źródła zwą go Gotem to należałoby najpierw podważyć ta informację wskazującą, że Gotem był. Ziemie tamte zajmowali Germanie i aż do czasów rzymskich kiedy to można mówić o pojawieniu się tu jakichś grup wojowników bałtyjskich, raczej ciężko o jakieś większe przemieszczenia ludności.

Być może się mylę ale czy wobec stwierdzenia zawartego w źródłach - że był Gotem, plus braku danych co do znaczących przemieszczeń ludnościowych w tym rejonie, nie można sugerować, że ród ów był germański?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Eizo   

Wedle źródeł miał być Gotem, ziemie wcześniej mogli zajmować Germanie, od tych okoliczności daleko - by stwierdzić germańskie pochodzenie danego rodu.

Ile minęło od epoki brązu do urodzin Inge Starszego?

Ale mimo wszystko historycy nie mają wątpliwości przy stwierdzaniu słowiańskiego pochodzenia Piastów, prawda? A przecież rówież można powiedzieć, że to daleko. Z moich skromnych zasobów wiedzy wynika, że Germanie ze Skandynawii nie byli wyparci, stworzyli oni takie państwa jak Szwecja, Dania i Norwegia, członkowie tych państw to nikt inny jak... potomkowie Germanów, bo kogo innego mają być potomkami? Wiadomo, że geny się mieszają, ale to nie zmienia tego oczywistego faktu. Tak samo nikt nie zaprzecza, że Polacy to potomkowie Słowian, więc dlaczego zaprzeczać germańskie pochodzenie Szwedów?

Piszesz, że był Gotem według źródeł, a czy Goci nie są Germanami?

Zgadzam się z Furiuszem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.