Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Statuty opocko-nieszawskie a królewszczyzny

Rekomendowane odpowiedzi

Król zastał skarb pustym, tradycyjnym wyjściem było oddawanie królewszczyzn w zastaw (pomimo zakazu zastawiania dóbr wielkorządowych z 1440 r.).

"Sama wielka ilość zastawów nie wynikała z lekkomyślności panującego, lecz była systemem, wynikającym z istniejących warunków. Okoliczności zewnętrzne mogły tylko przyśpieszyć tempo czynionych zastawów".

/K. Tymieniecki "Wpływy ustroju feudalnego w Polsce średniowiecznej", "Rocznik Dziejów Społecznych i Gospodarczych", T. III, Lwów 1934, s. 106/

Wedle zapisów statutów opocko-nieszawskich wyłączono dopuszczalność zastawiania starostw grodowych. W myśl ogółu szlachty miało to zapewnić zachowanie nieuszczuplonego "corpus Regni". Z drugiej strony był to akt skierowany przeciw warstwie magnackiej. Już w 1447 r. w swej mowie do króla - Jan z Ludziska stwierdził, że żebractwo możnych zrujnować miało skarb królestwa.

/por. "Codex epistolaris saeculi decimi quinit" wyd. A. Lewicki, T. III, Kraków 1894/

Czy można się zgodzić ze stwierdzeniem Anny Sucheni-Grabowskiej:

"Niewątpliwie szlachta zdawała sobie dobrze sprawę z faktu, iż uszczerbki w przychodach królewszczyzn przyjdzie z reguły kompensować z własnych dóbr".

/tejże, "Odbudowa domeny królewskiej w Polsce 1504-1548", Warszawa 2007, s. 50/

Jak Kazimierz Jagiellończyk wywiązywał się z tego zobowiązania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.