Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MichalSurgot

Toruń 1813

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy,

Piszę książkę o oblężeniu miasta Toruń w czasie wojen napoleońskich.

Proszę o poradę.

Nie mogę dostać książki (nie sprzedał i nie jest w antykwariacie) Kampania 1813 r[oku] na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego: napoleońska twierdza Toruń i jej obrona / Andrzej Nieuważny.

Proszę, nie wiem, gdzie był położony w Toruniu "czerwony dom" i "Szkoła ogród"?

Czy ktoś ma mapę z tej książki?

Bardzo przepraszam za pisownię, przetłumaczyłem go automatyczny tłumacz :)

Dziękuję Ci bardzo,

Michał Šurgot

Praha

Czech republic

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do "szkoły ogrodzie" to może chodzi o Toruńskie Gimnazjum Akademickie? Tylko, że tej placówce botaniczny ogród podarował Johann Gottlieb Schultz dopiero w 1827 roku. A ten "czerwony dom" to nie chodzi o "spichlerz Eskenów" - tylko to również lata późniejsze, czerwony stał się około 1844 roku.

Proponuję napisać na P.W. (bądź e-maila: olszewski.w@gmail.com) do harry - był przewodnikiem toruńskim i interesuję się tym okresem historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Drodzy koledzy,

Piszę książkę o oblężeniu miasta Toruń w czasie wojen napoleońskich.

Vážený prijateľ,

Tvoj záujem o Toruń v 1813 roku je pre mňa vzácny. Je tú nekoľko osôb, ktoré pochopia aj český, tak kľudne môžež písať vo svojom materinskom jazyku.

Ja český nepoznam, pomerne dobré poznam slovenčínu, myslím, že sa chápeme. Však jednoduchšie hovoriť o hodnotach veľkopovického a Staropramena.

Secesjonista preukazal Ti dôležité informácie, próblem je v tom, či termíny "školská záhrada" a "červený dom" sú najneskôr s 1813 roka, či tiež mohu byť nieskôršie, asi z 2. štvrti storočia, napríklad bolo to v mieste, kde dnes je červený dom

Ilustrácie uniformý vojakov su zaujímavé, môžeš poskytnuť dataily o regimentoch, ktorých sá tykáju ?

Srdečne pozdrávujem

jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

secesjonista,

Dziękuję za kontakt.

"Roten Haus" "Ja już wiem

"Roten Haus vor der (Nordwest-) Bastion Nr. 6"

Masz rację, że jest to "Garten des Dr. Schulz; Schulzischen Garten"

Z poważaniem,

Šurgot

Co do "szkoły ogrodzie" to może chodzi o Toruńskie Gimnazjum Akademickie? Tylko, że tej placówce botaniczny ogród podarował Johann Gottlieb Schultz dopiero w 1827 roku. A ten "czerwony dom" to nie chodzi o "spichlerz Eskenów" - tylko to również lata późniejsze, czerwony stał się około 1844 roku.

Proponuję napisać na P.W. (bądź e-maila: olszewski.w@gmail.com) do harry - był przewodnikiem toruńskim i interesuję się tym okresem historii.

Edytowane przez MichalSurgot

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jancet,

Dziękuję za wiadomość.

mundury są następujące:

Austriacki 48th Pułk Piechoty,

Polska piechota,

bawarski 4th Batalion - Lekka Piechota

bawarski 5th pułk piechoty

Z poważaniem,

Šurgot

PS: na polskim foru, postaram się pisać po polsku, ale dziękuję :)

Vážený prijateľ,

Tvoj záujem o Toruń v 1813 roku je pre mňa vzácny. Je tú nekoľko osôb, ktoré pochopia aj český, tak kľudne môžež písať vo svojom materinskom jazyku.

Ja český nepoznam, pomerne dobré poznam slovenčínu, myslím, že sa chápeme. Však jednoduchšie hovoriť o hodnotach veľkopovického a Staropramena.

Secesjonista preukazal Ti dôležité informácie, próblem je v tom, či termíny "školská záhrada" a "červený dom" sú najneskôr s 1813 roka, či tiež mohu byť nieskôršie, asi z 2. štvrti storočia, napríklad bolo to v mieste, kde dnes je červený dom

Ilustrácie uniformý vojakov su zaujímavé, môžeš poskytnuť dataily o regimentoch, ktorých sá tykáju ?

Srdečne pozdrávujem

jancet

Edytowane przez MichalSurgot

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Jancet,

Dziękuję za wiadomość.

mundury są następujące:

Austriacki 48th Pułk Piechoty,

Polska piechota,

bawarski 4th Batalion - Lekka Piechota

bawarski 5th pułk piechoty

Z poważaniem,

Šurgot

PS: na polskim foru, postaram się pisać po polsku, ale dziękuję :)

No skoro tak wolisz...

Zastanowił mnie kolor kurtki tego polskiego wojaka. Na rysunku jest biały. Czytałem o tym, że w latach 1810-1811 w armii napoleońskiej, wobec braku barwnika indigo, w wielu regimentach zmieniono kolor kurtek (vesta) na biały. Nie słyszałem o tym, by to samo dotyczyło wojsk Księstwa Warszawskiego. Poza tym byłem przekonany, że już w 1812 vesty piechoty francuskiej były jednolicie niebieskie. W 1813 kurtki piechoty polskiej powinny być granatowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.

Polak nie jest gotowy :)

No skoro tak wolisz...

Zastanowił mnie kolor kurtki tego polskiego wojaka. Na rysunku jest biały. Czytałem o tym, że w latach 1810-1811 w armii napoleońskiej, wobec braku barwnika indigo, w wielu regimentach zmieniono kolor kurtek (vesta) na biały. Nie słyszałem o tym, by to samo dotyczyło wojsk Księstwa Warszawskiego. Poza tym byłem przekonany, że już w 1812 vesty piechoty francuskiej były jednolicie niebieskie. W 1813 kurtki piechoty polskiej powinny być granatowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Masz rację.

Polak nie jest gotowy :)

Chodzi Ci o to, że ten rysunek nie jest dokończony?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.