Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Wojna gazowa?

Recommended Posts

Furiusz   

Ciekawy tekst S. James, Stratagems, Combat and "Chemical Warfare" in the Siege Mines of Dura Europos, "American journal of Archaeology" t.115 z.1 (2011), s.69-101 genialny tekst na temat starych badań, bo jeszcze przedwojennych, w Dura Europos. Wiadomo, że Dura padło pod naciskiem oblężenia sasanidzkiego. Dzięki temu jest to kopalnia wiedzy na temat wyposażenia i uzbrojenia obu stron. tu autor zajmuje się odkryciem dokonanym pod wieżą 19 gdzie odkryto podkop pod mury, szkielety 20 żołnierzy rzymskich w pełnym oporządzeniu i wojownika sasanidzkiego.

Autor zaproponował inny od tradycyjnego przebieg wydarzeń. Wedle niego rzymianie widząc, że Sasanidzi robią podkop pod mury, rozpoczęli pracę nad własnym kontrpodkopem. Zeszli w dół do poziomu tunelu perskiego i kopali by połączyć się z ich tunelem, gdy to nastąpiło zaatakowali i doszło do walki wręcz, która - wedle autora, rzymianie zdecydowanie wygrali. Co się zatem stało? Sasanidzi wycofując się podpalili przygotowany do spalenia stempli i zawalenia tunelu bitum i siarkę. Sami Persowie zdołali się wycofać - rzymianie już nie, bo przeszkodziła im w tym fizyka. Udusić ich miał dym i związki siarki.

Gdy sasanidzcy żołnierze upewnili się co do tego - wrócili do tunelu, zebrali ciała poległych Rzymian i ułożyli je, razem z tarczami w taki sposób by zablokować wylot rzymskiego kontrtunelu. To moim zdaniem bardzo prawdopodobne, bo z dokumentacji wynika, że szkielety leżały bardzo równo ułożone co by było niemożliwe gdyby padli w boju lub w inny sposób walczyli o życie. W ten sposób zabezpieczeni przed kolejnymi wycieczkami załogi twierdzy, Persowie dokończyli dzieło i podpalili stemple. Skąd zatem nasz jeden zmarły wojownik sasanidzki - to on podpalał owe stemple lecz zwyczajnie nie zdążył się wycofać i pogrzebał go zawalający się tunel.

Co ciekawe podobny sposób by powstrzymać kopanie przez rzymian tuneli pod murami Ambracii zastosowali Grecy w 189 aC - Polibiusz 21.28 tyle, że oni użyli klatki z żarzącymi się piórami i miechów kowalskich do zwiększenia efektu. Czyżbyśmy mieli i w antyku specyficzną wojnę chemiczną/gazową?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Hmm nie - oba tunele były na tej samej głębokości. od strony atakujących było wzniesienie - także wojownicy sasanidzcy wkopywali się w zbocze powiedzmy poziomo natomiast Rzymianie będący w twierdzy na owym wzniesieniu musieli wykonać niewielki bo niewielki ale jednak pionowy szyb - zadziałał jak komin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.