Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Naloty na miasta włoskie w kontekście ochrony dóbr kultury

Recommended Posts

Alianci stworzyli specjalny zespół, który miał zajmować się zabezpieczaniem dóbr kultury o szczególnej wartości.

Z czasem otrzymał ów zespół nazwę: "Sekcja Zabytków, Sztuk Pięknych i Archiwów" (MFAA), ponoć nowa nazwa wzięła się z problemów komunikacyjnych pomiędzy Masonem Hammondem a jego współpracownikami z Anglii, jego bostoński akcent miał sprawiać, że: "Fine Arts and Monuments" brzmiało dla nich jak: "Finance and Monuments".

Sekcja ta miała swój "udział" w nalotach na różne włoskie miasta, miał w tym też udział profesor Salomon Zuckermann "Solly" jako szef Specjalnej Komisji Powietrznej RAF-u. To jemu miano dostarczyć listy miast o szczególnym znaczeniu dla kultury, która miała być skonfrontowana z celami militarnymi.

Jaki system klasyfikacji stosowali alianci?

Jak dowództwo poszczególnych operacji (nalotów) podchodziło do ograniczeń wskazywanych przez członków MFAA?

Jak postrzegano i przestrzegano zarządzenia gen. Eisenhowera z 29 grudnia 1943 roku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W temacie "Zbombardowanie klasztoru na Monte Cassino mch90 napisał:

 

Dnia 19.09.2007 o 17:53, mch90 napisał:

Odnośnie samego klasztoru- na początku kampanii włoskiej sztab Eisenhowera wydał dyrektywę, w której nakazywał „podejmowania wszelkich środków ostrożności, by uchronić dzieła sztuki i pomniki”.

 

To chyba jednak chodzi o sierpień 1943 r., i o oświadczenie Departamentu Stanu, w którym informowano o powołaniu Amerykańskiej Komisji Ds. Ochrony i Ratowania Artystycznych i Historycznych zabytków. Można w nim było przeczytać m.in.:

"Komisja może zostać zobligowana do skierowania do Sztabu Generalnego Armii przedstawicieli muzeów i historyków sztuki, tak by, o ile nie będzie się o to kłócić z potrzebami militarnymi, ochraniać prace o wartości kulturalnej w krajach okupowanych przez armie państw sprzymierzonych".

Po zbombardowaniu Rzymu, Mediolanu i wreszcie Neapolu, Eisenhower dał się przekonać i 23 grudnia wydał stosowne zarządzenie:

"Do wszystkich dowódców.

Walczymy dziś w kraju, który wniósł swój wkład do dziedzictwa kulturowego Stanów Zjednoczonych; kraju bogatym w zabytki,które w chwili swego powstania, jaki teraz, po upływie setek lat, ukazują rozwój naszej cywilizacji. Należy im się szacunek, na ile pozwala na to wojna.

Jeśli mamy wybierać między zniszczeniem słynnej budowli a poświęceniem naszych ludzi, to wybieramy życie ludzi. Lecz nie zawsze wybór jest łatwy. W wielu wypadkach można oszczędzić zabytki bez narażenia na uszczerbek potrzeb operacyjnych. Nic nie może zbić argumentu konieczności wojskowej.Takie jest prawo. Tyle że określenie 'konieczności wojskowej' niekiedy bywa używane w kontekście wygody wojskowej czy nawet osobistej. Nie chciałbym, by zasłaniała ona niedbałość czy obojętność. Obowiązkiem wyższych dowódców jest ustalenie przy pomocy oficerów AMG lokalizacji pomników historycznych, czy to tych znajdujących się bezpośrednio przed linią frontu, czy też na terenach przez nas okupowanych.

Informacja ta nakłada na wszystkich dowódców obowiązek postępowania w duchu tego listu".

/R.M. Edsel "Na ratunek Italii", Warszawa 2014, s. 67 i s. 99/

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

Srata tata - Spadła jakaś bomba na Watykan?

 

Edit: Bardzo proszę o powstrzymanie się od takich sformułowań. Dziękuję w imieniu wszystkich. // mch90

Edited by mch90
wulgaryzm

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

Nie do czego, tylko do kogoś.

Eisenhower.

Istota pytania pozostaje bez zmian.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.