Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Cohortes equitata

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

No własnie cohortes equitata to dość specyficznie rzymski wynalazek jeśli idzie o skale zastosowania. G. L. Cheesman, Auxilia. oddziały pomocnicze cesarskiej armii rzymskiej, Oświęcim 2012, s.26 podaje Equites cohortales nalezy postrzegać raczej jako piechotę poruszająca się konno, (...) mieli oni gorsze konie niż equites alares. Byli też gorzej wyszkoleni jeśli chodzi o manewry kawaleryjskie. Współcześnie mało kto podtrzymuje to zdanie - dziś uważa się te jednostki za generalnie piesze ale z dołączonym kontyngentem jazdy.

Co do liczebności Hyginus podaje 760 pieszych i 240 jazdy dla oddziału typu milliaria a typu quingenaria 380 pieszych i 120 jazdy (Hyginus 26-27). Józef Flawiusz, Wojna Żydowska 3.4.2 podaje z kolei 120 jeźdźców i 600 pieszych.

Poprawiła się tez ocena ich umiejętności - uzbrojeni byli tak samo jak jeźdźcy regularnych oddziałów alae i często na polu bitwy z nimi współpracowali, ba byli mieszani razem w jedne vexilattiones co oznacza, że nie mogli dużo ustępować im wyszkoleniem. Niemniej różnice musiały występować na co wskazuje choćby różnica płac czy nieco odmienne zadania a więc i szkolenie.

Generalnie wydaje się, że cohortes equitata miały za zadanie pilnować granicy - konni byli od prowadzenia rozpoznania, patroli czy szybkiego reagowania na zagrożenie podczas gdy piesi zapewniali oddziały straży i garnizony w umocnieniach stałych. P. Ureche, Tactics, Strategies and fighting specific of the Cohortes Equitatae in Roman Dacia [w:] Near and Byond the Roman frontier. Proceedings of colloquim held in Targovista, 16-17 october 2008, Bukareszt 2009, s.329-338.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.