Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Polina

Podwójna przysięga wojskowa?

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwi mnie jednak całkowity brak teczki z KBW.

A mnie nie... Proszę wziąć pod uwagę, że rozmawiamy o zupełnie innych czasach i nie przenośmy dzisiejszej wiedzy o administrowaniu na tamte lata.

Czytałem np. wykazy broni i sprzętu odebranego różnym uzbrojonym bandom/opozycji zbrojnej* (*niepotrzebne skreślić - jak kto woli i uważa) - pomieszanie z poplątaniem i chaos. W regularnej armii (LWP) nie można było ustalić (i do dziś się nie dało) numerów fabrycznych czołgów i samolotów (są tylko fragmentaryczne), potrafiono w oficjalnych dokumentach wojskowych nazywać przez kata używany w naszym lotnictwie samolot myśliwski Jak-9D jako Jak-9Ł bo się komuś pomyliło mając wyświechtany papier gdzie rosyjskie "Д" wyglądało jak "Л" (pewnie kwit był brudny i nieczytelny), wykazy ilościowe WP mają kupę "znaków zapytania", a Ty się Kobieto dziwisz, że jakaś teczka im zaginęła i to w innym ministerstwie... albo nie potrafili jej znaleźć, uzyskać etc.

Edytowane przez Razorblade1967

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Polina   

 a Ty się Kobieto dziwisz, że jakaś teczka im zaginęła i to w innym ministerstwie... albo nie potrafili jej znaleźć, uzyskać etc. 

No cóż, dziwię się, drążę, dopytuję; takie już ze mnie dociekliwe babsko. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Ja też składałem "podwójną" przysięgę wojskową - jedną w 1987 roku, drugą - w 1996 ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

A jak to u Ciebie w tym 1996 r. przebiegało ?

Inaczej, niż w 1987 ;) "Nową" przysięgę składałem w moim rodzinnym garnizonie (JW 2599) Zasadnicza różnica polegała na skróceniu roty i pominięciu "braterskiego przymierza" z Armią Czerwoną. No i chętni mogli w końcówce dopowiedzieć "Tak mi dopomóż Bóg".

Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej".

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

A z poprzedniej przysięgi ktoś Cię zwolnił ? Mnie facio w WKU powiedział: "wykreśliłem panu przysięgę" i był zdziwiony moim z tego faktu oburzeniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.