Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Herodot pisał o trackich Grekach, że podczas burzy strzelają z łuków w niebo, grożąc swojemu bogowi,a co pięć lat "wysyłali" posłańca do demona Zalmoksisa - wyrzucali go w powietrze, a ten miał spaść na włócznie i wyzionąć ducha. Wtedy uznawano, że dotarł...1

Czy znacie jakieś inne, podobne formy kultu?

_____________

1 Na podstawie H. Łowmiański Religia Słowian i jej upadek

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podobne pod jakim względem?

Bo krwawych kultów w historii wiele; chodzi o podobieństwo w postaci: "rzucania na włócznie" czy ogólnie o: "ofiarę z człowieka"?

Ja na kultach niezbyt się znam jak i na spuściźnie Herodota, ale mógłby mi objaśnić Tyberiusz co to ma działu: "Średniowiecze (476 r. - 1453 r.)> Kościół i religia" gdzie umieścił swój wątek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To znów zupełnie inna sprawa, grożenie bogom niekoniecznie musi się wiązać z krwawymi kultami.

Ja proponuję by autor się zdecydował:

1. Rozmawiamy o kultach związanych z "ofiarami" z ludzi.

2. Rozmawiamy o obrzędach związanych z "grożeniem bogom".

3. Jakiego okresu ma się to tyczyć (bo nie wiem czy dział jest odpowiedni).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do 1 mamy jakiś kult, w którym składano by ofiary podrzucając je do góry?

Chyba starożytność będzie odpowiedniejsza.

Przeniesiono do działu starożytność - Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
trackich Grekach

Jeszcze raz - o kim? Jestes pewien, że dobrze zrozumiałeś i nie stało tam Getach?

Czy były jakieś formy kultów, w których groziłoby się bogowi?

Zależy jak szeroko rozszerzysz zakres poszukiwań, co uznasz za bóstwo i co uznasz za formę kultu/religii. Istniały rytuały magiczne bliskowschodnie czy hetyckie które polegały na groźbach względem istot nadprzyrodzonych.

Proponuje zdefiniować zjawisko o którym chcesz dyskutować w sposób pełniejszy, tak by łatwiej się dyskutowało o czymś konkretniejszym. Bo czy ofiara która powieszono podpada pod to o czym chcesz dyskutować?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyberiuszu chyba mnie nie rozumiesz, chcesz dyskutować o "kultach gdzie podrzucano ludzi", o 'krwawych kultach" o kultach gdzie "ofiara spada na włócznie" czy wreszcie o: "grożeniu bogom"? Sam umieściłeś ów temat w średniowieczu, a nie wiem czym się wtedy kierowałeś skoro podajesz przykład ze starożytności.

To Ty jako autor tematu powinieneś zakreślić obszar swych zainteresowań, a przyznasz, że pomiędzy: "krwawymi kultami" a "grożeniem bogom" istnieje duża różnica.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A więc doprecyzujmy.

Chodzi mi o podobne formy kultu związane z:

- podrzucaniem ofiar

- grożeniu bogowi

- i może jeszcze wykorzystaniu łuku do wykonywania obrzędów

Okres Starożytność - wczesne średniowiecze.

Nazwę tematu proszę zmienić na,

"Nietypowe formy kultu."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Zapętliłeś trochę, najpierw może ustalmy co to jest "podobne formy kultu", co rozumiesz pod pojęciem kultu - czy działania magiczne mające na celu przymuszenie konkretnych sił nadprzyrodzonych do czegoś są formą kultu czy nie? Czy rytuały pogrzebowe są formą kultu czy nie? Innymi słowy jakie elementy będziesz rozumiał pod sformułowaniem inne formy kultu? Czy pod to będzie podpadało porywanie przez bliskowschodnich władców epoki brązu figur bóstw podbitego kraju?

Druga sprawa gdy mówisz o podrzuceniu ofiary, to ofiarę rozumiesz jako dar składany jakiejś sile nadprzyrodzonej czy też chodzi Ci o ofiarę w sensie osoby złożonej w darze, bo po pierwszym poście mam wątpliwości. Czy hipotetyczne podrzucanie placka ofiarnego będzie podpadało pod taka "ofiarę" czy nie?

Podobnie w przypadku obrzędowości, czy złożenie łuku jako wotum, w świątyni, co też jest obrzędem będzie tym o czym chcesz dyskutować?

Nazwę zaraz zmienię.

No i sprawdziłeś, chodzi o Greków, nie Getów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.