Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jancet

Ojcowie i matki 4 reform AWS z 1999 roku

Rekomendowane odpowiedzi

jancet   
I ludzi guzik obchodzi, kto te zasady gry emerytalnej wprowadził w 1999 roku (czy może dzisiejsi PO-wcy, czy może czasem nie niektórzy z tych, co dziś są bardzo antysytemowi).
Z pewnością Brunonie w 1999 roku to Kukiz i Korwin-Mikke wprowadzali ustawę emerytalna. Coraz lepsza ta ekwilibrystyka. Czy wtedy szefem rządu nie był niejaki J. Buzek? czekaj gdzie on teraz jest...? No tak wśród antysystemowców! A niejaki M. Biernacki? Toż od Kukiza człowiek, no znanego antysystemowca B. Komorowskiego nie ma chyba nawet co wspominać. No toż to sami antysystemowcy od Kukiza i Korwina. Podoba mi się takie myślenie.
Dlaczego pamiętasz tylko o tych trzech? W Polsce Anno Domini 1999 rządziła koalicja AWS i UW. Losy ludzi z tych partii były dosyć różne. Prześledź je. Jeden minister z rządu Buzka został nawet później prezydentem, symbolem antysystemowości.
Nie pamiętam więcej np pana który był szefem MONu w czasie gdy wchodziliśmy do NATO - wbrew kłamstwom Komorowskiego w kampanii wyborczej, że to on szefował wtedy MONowi. Pamiętam tez ŚP W. Bartoszewskiego ale o nim nie chciałem pisać.

[...]No kilka miesięcy był [L. Kaczyński ministrem Buzka] ale chyba nie w 1999 roku gdy wprowadzano ową ustawę? Lepszy byłby Jan Szyszko czy Longin Komołowski, tylko nie przypominam sobie by był symbolem antysystemowców.

Zaintrygowały mnie padające tu nazwiska, więc postanowiłem sprawdzić, kto wtedy wchodził w skład rządu w chwili wprowadzenia "4 reform", czyli 1 stycznia 1999 roku (reforma edukacji weszła 1 września, bo tak się zaczynał rok szkolny), oraz co w polityce robił potem, a szczególnie - co robi dziś.

Rzecz jest ciekawa, szczególnie w zestawieniu z poglądem Furiusza, który twierdzi, iż niejaki Bolesław K. jest odpowiedzialny za kształt "4 reform", bo był ministrem, ale nie ma zasług za wprowadzenie Polski do NATO, bo nie był ministrem. Podobno Furiusz piętnuje ekwilibrystykę.

Abym sam nie był posądzony o ekwlilibrystykę czy malipulację, podaję nazwiska ministrów w kolejności alfabetycznej.

1. Leszek Balcerowicz, wicepremier, minister finansów – w latach 2000-2007 prezes NBP, dziś stoi na czele Fundacji Obywatelskiego Rozwoju, komentuje życie polityczne, ale aktualnie czynnym politykiem nie jest.

2. Jerzy Buzek, premier – dziś poseł do PE z listy PO, bezpartyjny.

3. Ryszard Czarnecki, minister – członek Rady Ministrów – wówczas członek ZChN, od 2004 roku członek Samoobrony, od 2008 roku członek PiS, obecnie eurodeputowany z listy PiS

4. Bronisław Geremek, minister spraw zagranicznych, nie żyje.

5. Mirosław Handtke, minister edukacji narodowej – poza polityką.

6. Jacek Janiszewski, minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej – pomimo kilku prób powrotu dziś poza polityką,

7. Teresa Kamińska, minister – członek Rady Ministrów – dziś poza polityką,

8. Longin Komołowski, minister pracy i polityki społecznej – był wybrany posłem na sejm w 2007 roku z list PiS, przewodniczący PKParaolimpijskiego i Wspólnoty Polskiej

9. Jerzy Kropiwnicki, minister – kierownik RCSS - w 2006 został wybrany prezydentem Łodzi jako kandydat PiS, obecnie doradca Prezesa NBP,

10. Wojciech Maksymowicz, minister zdrowia i opieki społecznej – w latach 2006-2013 członek PO, potem przeszedł do Polski Razem Gowina, ale dziś bezpartyjny

11. Janusz Onyszkiewicz, minister obrony narodowej – do 2009 roku szef Partii Demokratycznej, od 2010 roku radca w MON, prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

12. Janusz Pałubicki, minister koordynator służb specjalnych – wycofał się z polityki,

13. Hanna Suchocka, minister sprawiedliwości - w latach 2001-2013 ambasador w Watykanie, dziś może i w polityce, ale kościelnej

14. Janusz Steinhoff, minister gospodarki – później nie prowadził działalności politycznej,

15. Tadeusz Syryjczyk, minister transportu i gospodarki morskiej – poza polityką.

16. Jan Szyszko, minister środowiska – członek PiS, 2005-2007 minister w rządach Marcinkiewicza i Kaczyńskiego, od 2005 do dziś poseł na Sejm z ramienia PiS.

17. Janusz Tomaszewski, wicepremier, minister spraw wewnętrznych – zamieszany w aferę z importem żelatyny, jednak stanowisk w rządzie został pozbawiony w wyniku oskarżenia IPN o kłamstwo lustracyjne. Proces lustracyjny wygrał, do AWS nie wrócił, do polityki próbował, ale bez powodzenia.

18. Wiesław Walendziak, minister – członek Rady Ministrów – w 2001 roku został posłem z ramienia PiS, potem wstąpił do tej partii, ale w latach 2003-2004 zrezygnował z funkcji partyjnych i złożył mandat posła, czy złożył legitymację partyjną – nie wiem.

19. Emil Wąsacz, minister skarbu państwa – od 10 lat toczy postępowanie przed Trybunałem Stanu.

20. Andrzej Wiszniewski, minister – przewodniczący KBN - pomimo kilku prób do polityki nie wrócił,

21. Joanna Wnuk-Nazar, minister kultury i sztuki – nie prowadzi działalności politycznej.

22. Marek Zdrojewski, minister łączności – dziś nie prowadzi działalności politycznej.

Jak widać nie było wówczas w rządzie ani Bartoszewskiego, ani Biernackiego, ani Kaczyńskiego, ani Komorowskiego. Jedynie czterech jest obecnie aktywnych politycznie - Balcerowicz, Buzek, Czarnecki, Szyszko. Dwóch jest w PiS, dwóch bezpartyjnych - przy czym Buzka można zaliczyć do zadeklarowanych zwolenników PO, natomiast Balcerowicza - do zaciekłych przeciwników.

W zasadzie tylko Balcerowicza możnaby uznać za antysystemowego w tym sensie, że jest przeciwnikiem zarówno PiS, jak i PO. Ale raczej Kukiz wolałby go nie mieć na swych listach.

Z PiS-em związani byli także Komołowski, Kropiwnicki i Walendziak, Maksymowicz - z PO, a potem z "gowinowcami", więc nie wiadomo, czy mu bliżej do PO, czy do PiS, a może do Kukiza?

Z identyfikacją antysystemowców problem taki, że nie wadomo, kto to jest. Spośród ww. osób można powiedzieć, że Komołowski, Janiszewski, Kropiwnicki, Maksymowicz, Walendziak, Onyszkiewicz, Suchocka, Tomaszewski i Wiszniewski mieli jakiś pociąg do polityki, tyle że ponosili w niej raczej porażki lub też zapał gasł. Kropiwnicki, Onyszkiewicz i Wiszniewski są już po 80-tce, więc raczej do Kukiza nie przystaną, Suchocka jest zupełnie z innej bajki, Komołowski się raczej dobrze usadowił i nie będzie się bawić w głupoty. Walendziak pewnie nie po to rezygnował z mandatu posła, by po latach się o taki ubiegać, choć kto wie.

Pozostają Janiszewski, Maksymowicz i Tomaszewski - niewiele od Kukiza starsi i być może - niezaspokojeni politycznie. Jak Kukiz ogłosi listy wyborcze, to się okaże.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Nurtuje mnie ten Bolesław K.?

Może prokurator zabronił podawać nazwisko?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Może prokurator zabronił podawać nazwisko?

Lepiej być przewidującym. Ogłoszenie, że mi się to zawsze PO nie podobało, a PiS to w sumie takie fajne ludzie, to dziś za mało, bo to robią miliony. Poszedłem dalej! :unsure: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem co robią miliony (podziwiam w tym zakresie wiedzę janceta), a możemy poznać wreszcie o jakiego to: "Bolesława" chodziło?

A jak już jancet pochylił się nad "czterema reformami" w związku z wpisem o regulacjach emerytalnych, to czy odkrył kto opracowywał ową reformę emerytalną? Jacy eksperci?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Ależ skąd, nie wzbudzało to żadnego zainteresowania. Nota bene, temat kto był wówczas ministrem wzbudzał zainteresowanie tak długo, jak długo bazując na niewiedzy innych, można było "przyłożyć PO". Jak się okazało, że jednak nie za bardzo można, to i zainteresowane spadło.

Więc jeśli Secesjonista zna ową listę ekspertów, to ja chętnie ją poznam.

Tak z ciekawości się zapytam - jeśli ktoś uważa reformę emerytalną z 1999 roku za źle skonstruowaną, to powinien doceniać wysiłek Tuska, że ją w znacznej mierze zmienił, nie? Odnoszę wrażenie, że słyszałem (bądź czytałem) sporo tekstów, w których jednym tchem obwiniano PO w osobie Buzka za wprowadzenie tej reformy oraz PO z osobie Tuska za jej zmienianie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

No fakt. Bronisław, nie Bolesław. Ach te słowiańskie imiona !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.