Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
adamhistoryk

Tabliczki z nazwami ulic

Recommended Posts

Wyczytałem u Drozdowskiego i Zahorskiego - "Historia Warszawy" - że tabliczki ulic pojawialy się w Warszawie około roku 1740 roku. A jak Warszawiacy - i rownież przyjezdni - docierali do miejsca przeznaczenia przed tym rokiem, kiedy jeszcze nie było oznaczeń?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak by dziś adamhistoryk dotarł na miejsce przeznaczenia gdyby nie widział tabliczek?

Podówczas, jak i dziś, pytano się o drogę, najpewniej wpierw na rogatkach miasta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy się z czymś takim nie spotkałem, i niby kto miał je wydawać?

U schyłku XVIII wieku to było w mieście raptem ok. 3142 posesji, w znalezieniu ulicy wystarczyło mieć: "koniec języka za przewodnika".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnym stosowanym wyjściem było zupełnie inne niż dziś podawanie adresów czy ogólnie - określanie ulic. Jeszcze w XVII wieku mówiono: "Ulica z Frety mimo kościół S. Jerzego między ogrodami aż w Pole do walu poprzecznego drogi" (miast - ul. Świętojerska), "Ulica z Rynku ku Dunajowi albo pobocznej Bramie” (: ul. Wąski Dunaj), "Ulica od Boży Męki ku ś. Krzyżowi" (: Krakowskie Przedmieście).

/za: A. Wyrobisz "Nazwy ulic, placów i dzielnic w miastach polskich: nośniki informacji - źródła historyczne - zabytki kultury", "Przegląd Historyczny", T. 90, nr 4, 1999/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wprowadzenie samych tabliczek nie do końca rozwiązywało wszelkie problemy przyjezdnych, warto pamiętać, iż nie była to numeracja ciągła. Długo jeszcze po 1740 r. przyjezdni musieli mieć problem z trafieniem do poszukiwanego miejsca w mieście. Zdawać sobie podówczas musiano z tego sprawę. Stąd zatem, pojawił się z datą 15 września 1788 r. "Przewodnik Warszawski" (jak zapowiedziano w pierwszym numerze, mający się ukazywać "Co Poniedziałek"), gdzie objaśniano:

"Chcąc łatwiey trafić do wszelkich Wiadomości i Okoliczności Warszawskich, w dalszych Tygodniach tego Przewodnika czynić się maiących, trzeba wprzod wiedzieć ulice Warszawskie, iak się nazywaią? od iakiego Numeru zaczynaią sią i kończą? a że Przyieźni nieznaiąc Pozycyi Ulic, nie łatwo trafiliby wedle tych Numerów, nie ciągiem po sobie idących, ale przeskakiwanych z mieysc na mieysca dużo między sobą odległych zaczym dla prędszego znalezienia tych Ulic, kłaść się będą razem znacznieysze mieysca dotykaiące te Ulice, aźeby ieźli nie po Numerowaniu, to po znacznieyszym (...) mieyscu, trafil do nich, mianowicie do Ulic znacznieyszych, i potrzebnieyszych wiadomości publiczney".

W tymże "Przewodniku" z czasem pojawiały się też informacje, kto ze znaczniejszych osób przybył do miasta i gdzie się zatrzymał, gdzie zbierały się (w trakcie sejmu) grupy danych ziem, gdzie znajdowały się wolne stancje (z opisem ich wyposażenia), co danego dnia ma się wydarzyć (zwłaszcza przyjazdy i odjazdy poczty z i w danym kierunku), gdzie mieściły się istotne budowle (kościoły, pałace, drukarnie itp.

Co do opisu ulic, dla przyjezdnych, wyglądało to mniej więcej tak:

"Nr 34-69 - Rynek Miasta Starey Warszawy zaymuiący 4 Linie Kamienic, a w śrzodku Ratusz murowany

Nr 91-117 - Ulica Piwna zaczyna się pod Zamkiem, idzie koło Kościoła X.X. Augustianow

Nr 497-524 - Ulica Podwale zaczyna się od Krak: Bramy, idzie w prawo kręto koło Miasta Starey Warszawy, aż do Nowomieyskiey Bramy, gdzie Obdwach Chorągwi Marszałkowskiey

Nr 653-738 - Ulica Leszno zaczyna się od Tłomackiego, idzie koło Kościoła XX. Karmelitów Trzewikowych, aż w Pole zaMaisto".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.