Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ja wiem czy zimno, u mnie za oknem +2 stopnie ;) A tak poważnie to i tak strzelałem, to zupełnie nie moje klimaty ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Ja bym się skłonił do tego że druga od lewej to saper jak Kadrinazi stwierdził , ten z trąbką to powiedziałbym ,że może adiutant,albo jakiś koleszka od meldunków i rozkazów. Zaś gwiazdka przyciąga myśl ,że są to jakieś elitarne oddziały, może nawet gwardia czy coś. A ten peirwszy z prawej to nie mam pojęcia moze woltyżer.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Piechota XW. Od lewej: z gwiazdką - fizylier, z granatem - grenadier, z trąbką - woltyżer, z meduzą - podoficer. Trafienie Kadrinazi: granat - saper nie jest błędem. Dlaczego ?? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Znana jest powszechnie fascynacja Napoleona dokonaniami wojskowymi Fryderyka II. Gdzie i kiedy, w ramach manewrów żołnierzy swojej armii, Napoleon próbował odtworzyć, najsłynniejszy chyba, manewr armii fryderycjańskiej ? Wystarczy podać rok i miejsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Może jakaś mała podpowiedź? Prosimy o drobną wskazówkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

A już myślałem że wam się nie chce.

Rzecz mała miejsce na Śląsku w 50 rocznicę bitwy, (prawie dokładnie manewry były w we wrześniu, bitwa w grudniu). Dalej to już naprawdę wystarczy Wikipedia i skojarzenie paru faktów. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Dokładnie !! Manewry we wrześniu 1807, przy udziale pułków bawarskich, miały za zadanie powtórzyć słynny oskrzydlający manewr Fryderyka z grudnia 1757 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Pytanie było łatwe , ale nigdy nie spotkałem się tym ,toteż nie wpadłem na odpowiedź bez podpowiedzi, pomimo tego że wiedziałem skąd ten manewr.

Dobrze , lecimy dalej : Pytanie nieco trudniejsze , ale poradzicie sobie zapewne :

Czym różnił się pewien karabin pruski produkowany w Poczdamie od karabinów innych z epoki, rzecz bardzo charakterystyczna, a i podajcie nazwę karabinu skonstruowanego przez pana Notharda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Karabin Nothardta nazywał się: "Infanterie-Gewehr M1801" albo "Nothardische Gewehr".

Charakterystyczną cechą, był stożkowy otwór zapałowy i cylindryczny stempel co "oszczędzało" trzy tempa podczas procesu ładowania, oraz nieproporcjonalnie długi bagnet. Produkowany w Poczdamie miał się stać podstawową bronią palną pruskiej piechoty, w efekcie klęski jenajskiej trafił na wyposażenie XW.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Bo to banalne było :)

Z Pana Tadeusza:

Wszyscy poświadczą, cała armija to powie,

Że w tej drugiej armiji, w korpusie dziewiątym,

W drugiej pieszej dywizji, w pułku pięćdziesiątym

Jegierskim major Płut jest pierwszy mazurzysta.

Na czym polega pomyłka Mickiewicza ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Wnioskuję po jegrach i określeniu drugiej armii, że chodzi o stronę Rosyjską. Jeżeli dobrze myślę to oczywiście w 2. Armii nie było IX Korpusu, a były VII i VIII Piechoty, do tego 50 pułk jegrów znajdował się w 27 DP generała Niewierowskiego, a nie drugiej...

Pozdr.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Prosiłem o pomyłkę, a nie stos pomyłek ;) Ale oczywiście to wszystko prawda, można tylko dodać że 50 jegierski został sformowany dopiero w 1812 roku :)

Twoja kolej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.