Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
TyberiusClaudius

Kolczuga

Recommended Posts

Rzymianie, o ile się nie mylę używali kolczug. Jaka była ich dostępność w imperium i kiedy w ogóle pojawiła się kolczuga?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Używali, zwała się wtedy lorica hamata, był to wynalazek celtycki. Straciła nieco na popularności gdy zaczęto na większą skale wprowadzać lorica segmentata ale po kryzysie imperium stała sie podstawowym pancerzem w armii cesarstwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Najstarsze znaleziska kolczug, z obszaru środkowej i północnej Europy, są datowane na okres przedrzymski i stanowią niewątpliwie importy z terenu kultury lateńskiej" - Piotr Koczanowski "Importy broni rzymskiej na obszarze europejskiego barbaricum"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

No właśnie jak popularny był to pancerz to ciężko rzec. W forcie rzymskim w Lunt na wyspach brytyjskich mamy elementy lorica segmentata już w jamach datowanych na 3 ale raczej 4 ćwierć I wieku AD. Byłby to więc przełom fazy I i II użytkowania tego fort - V.A. Maxfield, Pre-Flavian Forts and Their Garrisons, "Britannia" t.17 (1986), s.59-72. O eksperymentalnej produkcji kolczug rzymskich i badaniu oryginalnych fragmentów: D. Sim, Roman Chain-Mail: Experiments to Reproduce the Techniques of Manufacture, "Britannia" t.29 (1997), s. 359-371. Ch. Thomas, Claudius and the Roman Army Reforms, "Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte" t.53 z.4 (2004), s.424 - 452 podaje, że w późnej republice lorica hamata była najpopularniejszym rodzajem pancerza a zastąpiona została de facto w 2 połowie I wieku AD przez lorica segmentata. Przełom datuje na czasy Klaudiusza.

Trochę mnie to dziwi, masowość wojen końca republiki raczej nie sprzyjała dobremu wyekwipowaniu wszystkich żołnierzy. Z kolei najstarsze znane zabytki fragmentów lorica segmentata to Kalkriese czyli klęska legionów Warrusa. O ile można się zgodzić, że masowe użycie nowszego, lepszego pancerza to dopiero czasy po Klaudiuszu, to już wcześniej musiał być w użyciu i to wcale nie pojedynczym. Podejrzewam jednak, że odbywało się przezbrajanie stopniowo tzn jednostki otrzymujące nowsze pancerze musiały zdawać gorzej wyekwipowanym oddziałom lorica hamata. W efekcie kolczuga nigdy nie wyszłaby z użycia a warto dodać, ze jej masowe pojawienie się choćby w kulturze przeworskiej łaczy się z łupami wojennymi zdobytymi na Rzymianach w czasie wojen markomańskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.