Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Artystyczne "trójki" w Kraju Rad - skąd ta moda?

Rekomendowane odpowiedzi

W początkowych fazach teoretycznych rozważań o nowym systemie politycznym czyli komunizmie, wysuwano szereg nader rewolucyjnych pomysłów co do związków międzyludzkich, rodziny itp. W sumie okazało się jednak, że rzeczywistość socjalistyczna nie przyniosła w tym zakresie szczególnie rewolucyjnych zmian. Można powiedzieć, że propagowane wzorce tchnęły pewną drobnomieszczańską kołtunerią.

A jednak w ZSRR był okres kiedy niektórzy pozwalali sobie na rozluźnienie obyczajowych rygorów. Można by napisać o "życiu we troje" czy w "trójkątach", ale to na ogół prowadzi do seksualnych skojarzeń. Tymczasem często było to jedynie życie we troje, a nie - współżycie. W biografii Lili Kagan autor przywołuje opinię Emmy Gerstein, która "zagadnienie to zbadała (nie tylko teoretycznie)":

"Układy trójkowe, bardzo rozpowszechnione w latach dwudziestych, zapoczątkowane w latach dziewięćdziesiątych XIX w., a kończące się w trzydziestych, uważała za ideał zwłaszcza Nadieżda Jakowlewna. Chwaliła taki styl życia, powołując się też na Osipa Emiljewicza. Małżeńśtwo trojga to twierdza, żadni obxy jej nie zdobędą (...) Był model Miereżkowski - Zinaida Gippius - Fiłosofow, pojawili się Osip i Lili Brikowie plus Majakowski".

/A.Waksberg "Uwodzicielka. Życie Lili Brik", Warszawa 2007, s. 127-128/

 

Autorka wymienia też: Gorki - Andriejewa - Warwara Tichonowa (potem Maria Budberg), Iwan Bunin - Wiera Bunina - Galina Kuzniecowa, wreszcie Achmatowa - Olga Sudiejkina - Artur Lourier (potem Achmatowa - i jej mąż Nikołaj Punin - jego była żona Anna Arens).

 

Skąd zatem taka moda na ménage à trois?

Jak oceniano było to przez innych artystów, co o tym myślały same władze (o ile się tym interesowały)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.