Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Żydzi w zachodniej i północnej części Imperium Romanum

Recommended Posts

Furiusz   

N. Doneus, Das Kaiserzeitliche Graberfeld von Halbturn, Burgenlad. T.1, Mainz 2014 s.231-235

Ciekawostka otóż w grobie 147 który był pochówkiem dziecięcym odkryto srebrny amulet kapsułkowaty, będący zawieszką noszona na szyi a w nim złoty listek z inskrypcja w języku greckim. Jest to zaś greckie tłumaczenie fragmentu Deut. 6.4.

Podobne zabytki choć z modlitwą do Artemidy efeskiej znamy z Carnuntum z pochówku legionisty i z Panoni ale tym razem były to modlitwy chrześcijańskie. Ta autor uznał za żydowską a sam grób przypisał żydowskiej rodzinie.

Pytanie ile i co wiemy o środowisku żydowskim w północnej i zachodniej części Imperium Romanum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

A.I. Aibabii, W.A. Sidorenko, Nowaja iudejiskaja manussija iz Pantikapaja, "Bosporskije Issledowanija" t.17 (2007), s.121-127 w 2007 roku odkryto inskrypcję datowaną na I wiek AD - panowania króla Tyberiusza Juliusza Kotysa I, gdzie wymienia się jakichś niewolników oddanych w opiekę, po wyzwoleniu, synagogoi miejscowej bożnicy imieniem Fonij/Fonio. W takim miejscu diaspora żydowska też istniała, choć trochę mnie ciekawi jak tam trafiła. No i pytanie czy mogło mieć to jakikolwiek wpływ na Chazarów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.