Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
John St. Limbo

Granice na ziemiach okupowanych -jak wyglądały kontrole, posterunki, potrzebne dokumenty itp.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem tu nowy i nie ma co ukrywać w bawełnę, będę tu raczej "pasożytował", aniżeli pomagał, choć będę się starał w miarę swojej kiepskiej wiedzy historycznej.

W każdym bądź razie, zwracam się do was drodzy forumowicze, ponieważ piszę książkę fabularną (fantasy) osadzoną w czasach II wojny światowej. Jej akcja rozgrywa się w Paryżu i Krakowie. O ile udało mi się zdobyć literaturę dotyczącą wojennej codzienności ww. miast, o tyle mam problem z uzyskaniem informacji dotyczących przemieszczania się po terenach okupowanych.

Chciałbym was spytać, czy wiecie jak wyglądały granice między Państwami wewnątrz Rzeszy? Czy były to normalne posterunki, jaką miały obstawę, jak wyglądały kontrole, czy granice były patrolowane itp? Przyjmę wszystkie informacje, jakich możecie mi udzielić.

A pytam w kontekście następującej sytuacji: czy podróżujący z Paryża do Krakowa Niemcy (powiedzmy, że na poziomie Kriminalinspektor Gestapo) byliby na takiej granicy kontrolowani czy mogliby sobie po prostu przejechać?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi lub ukierunkowanie na odpowiednie źródła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proszę moje uwagi traktować jedynie, jako luźne sugestie, albowiem sprawą się nigdy szczegółowo nie interesowałem. Generalne Gubernatorstwo miało dosyć specyficzny status prawny. Z jednej strony było traktowane jako część Rzeszy, z drugiej charakteryzowało się szeregiem odrębności. Niewątpliwie oddzielone było od Rzeszy (ziem włączonych bezpośrednio do Rzeszy) granicą, przy której przekraczaniu odbywała się kontrola.

Odnośnie do kontroli granicznej osobyKriminalinspektora mogę tylko przypuszczać. Nie był to Hitler, ani Himmler, zatem pewnie kontroli podlegał. Być może, po machnięciu odpowiednim dokumentem była ona zdecydowanie bardziej formalna, niż np. w przypadku polskich "podludzi".

Przykład dokumentu zezwalającego Polce na przekroczenie granicy GG - LINK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Granica między GG a Rzeszą była jak najbardziej i były posterunki graniczne. Jeden taki w Koszarawie na żywiecczyźnie po wojnie został rozszabrowany, ale fundamenty zostały. Mam nawet w posiadaniu oryginalną mapę niemiecką Śląska i Małopolski z wrysowaną tą granicą.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

(...)

Chciałbym was spytać, czy wiecie jak wyglądały granice między Państwami wewnątrz Rzeszy? Czy były to normalne posterunki, jaką miały obstawę, jak wyglądały kontrole, czy granice były patrolowane itp? Przyjmę wszystkie informacje, jakich możecie mi udzielić.

A pytam w kontekście następującej sytuacji: czy podróżujący z Paryża do Krakowa Niemcy (powiedzmy, że na poziomie Kriminalinspektor Gestapo) byliby na takiej granicy kontrolowani czy mogliby sobie po prostu przejechać?

(...)

Bardzo niewiele wiem i to tylko od starszych ludzi. Tak się złożyło że przez okolice z ktorych pochodził mój ojcec Niemcy poprowadzili taką "granicę". Były patrole i normalne posterunki. Z tego jednak co się zorientowałem to ich liczba była niewystarczająca, poza tym ich funkcjonariuszy łatwo było przekupić. Zważywszy na dodatek że po obu stronach owej "granicy" była rodzina i bliscy znajomi to kwitnął przemyt. Tym bardziej oplacalny że po obu stronach granicy były inny pieniądz i inne ceny. Można nawet powiedzieć że ta "granica" spowodowała pewne ożywienie gospodarcze, różne ceny pobudzały do przedsiębiorczości. Wiem poza tym że przez tą "granicę" przemycano również ludzi.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzany był bo nikt na czole nie ma wypisane kim jest, a nie wiemy czy podróżował w mundurze czy w ubraniu cywilnym. Jeśli nawet w mundurze to stosowane papiery musiał mieć, a te zależały do charakteru jego tak odległego wyjazdu. Inaczej Europa zaroiłaby się od alianckich dywersantów w szarych czy czarnych mundurach, których nikt nie sprawdza. :B):

A granic na trasie Paryż Kraków musiał przekraczać kilka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi!

Bruno Wątpliwy: wielkie dzięki za skan przepustki

Tomasz N - czy byłbyś w stanie zeskanować lub zrobić zdjęcie rzeczonej mapy?

Raz jeszcze wielkie dzięki!

PS. Gdybyś ktoś potrzebował albo był ciekawy to mogę się podzielić instrukcją obsługi z procedurą odpalania Mercedesa Pullmana 260 D W 138 zdobytą od muzeum Mercedesa w Stuttgarcie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proszę tylko pamiętać, że taka przepustka na pewno nie dotyczyła funkcjonariusza Gestapo.

W odpowiednich "Verordnungsblatt" znajdowały się przepisy tyczące się przepisów co do poruszania, z czego część tyczyła się i Niemców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na stronie: www.snyderstreasures.com można się zapoznać z różnymi personalnymi dokumentami, typu karty identyfikacyjne, przepustki itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.