Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Klarnet12

"Czarny mundur" ziemia Chełmińska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poszukuje wskazówek dotyczących pewnego Niemca urodzonego w pierwszej dekadzie XX wieku na Pomorzu Zachodnim - Ziemia Chełmińska. Urodził się On na wsi. Przed wojną lub dopiero w jej trakcie został właścicielem młyna. Wojnę przeżył, po wojnie odnalazł się w RFN-ie i w latach 70tych pozostawił po sobie dość duży spadek w jednej z metropolii RFN-u. Wypytywani o niego w latach 60-tych mieszkańcy ziem z których się wywodził i mieszkał przed/w trakcie wojny stwierdzali że on wojnę spędził w czarnym mundurze/ był czarnym mundurem. Bardzo proszę o pomoc - czym mógł się podczas wojny zajmować? gdzie szukać informacji o jego losach wojennych? (posiadam datę i miejsce urodzenia imię nazwisko)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

On był w czarnym mundurze na miejscu, czy gdzieś w służbie ? Jak w służbie to pewnie SS lub Panzerwaffen

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Czarny mundur" to bardzo kiepski sposób identyfikacji, to mógł być funkcjonariusz wielu służb. Dla wielu osób (we wspomnieniach) czarny mundur nosili i funkcjonariusze Werkschutzu i służb pomocniczych lotnictwa. Skoro są znane personalia to chyba łatwo odtworzyć losy tego pana?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety trochę niefortunnie sformułowałem moje pytanie - może ktoś byłby w stanie mi pomóc i napisałby, jak w oparciu o znane mi personalia i cień informacji o "czarnym mundurze" mogę dowiedzieć się czegoś więcej o służbie/formacji w której wyżej wymieniony mógł służyć? Gdzie szukać źródeł? Czy istnieje jakaś spis/ewidencja od której powinienem rozpocząć moje poszukiwania?

Dziękuję za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zacząć od tego jakie to miasto/wieś bo ziemia chełmińska to trochę zbyt obszerny teren.

Jeśli znamy miejsce to możemy spróbować sprawdzić dokumentację podatkową i ubezpieczeniową o ile był zatrudniony w jakichś służbach pomocniczych/wartowniczych.

Jeśli wyjechał do RFN to podlegał np. ewidencji w DRV - oczywiście by badać takie tropy trzeba mieć odpowiednią podstawę - ze względu na ochronę danych osobowych.

Bez prawnika czy bobrowania w archiwach to się nie obędzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

On był w czarnym mundurze na miejscu, czy gdzieś w służbie ? Jak w służbie to pewnie SS lub Panzerwaffen

Wygląda na to że był to Wasserpolak, zatem SS wykluczam. Czarny uniform to wojska pancerne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak był w NSDAP to w Polsce mamy spisy członków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
555   

Jak był w NSDAP to w Polsce mamy spisy członków.

Może był w granatowej policji. Blisko czarnego, też macie listy ? Wymierają, bym się pospieszył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Coś taki zaczepny. Nie trzeba było chować akt personalnych z Centralnej Registratury NSDAP w Malborku.

A poza tym ci Twoi Niemcy co nie wrócili z ruskiej niewoli to żadni Niemcy, tylko naziści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
555   

Coś taki zaczepny. Nie trzeba było chować akt personalnych z Centralnej Registratury NSDAP w Malborku.

A poza tym ci Twoi Niemcy co nie wrócili z ruskiej niewoli to żadni Niemcy, tylko naziści.

Offtopic.

Masz rację, kładę to na karb wczorajszego obniżonego nastroju. Na dłuższy czas macie ze mną spokój, obowiązki wzywają. Jeżeli w jakikolwiek sposób kogoś uraziłem to przepraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ależ nie obrażaj się od razu. Ci naziści, to nie moje. Putin 9 maja stwierdził, że "Rosja nigdy nie wojowała z Niemcami, którzy są jej najbliższym sojusznikiem. Rosja prowadziła wojnę z nazistami". Merkel nie zaprzeczyła, a Gauck nawet podziękował za wyzwolenie od nazistów.

Więc jak nie patrzeć ci jeńcy to całą gębą naziści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Wyszła z tego nietęga głupawka. Czarny uniform, jak pisałem już wcześniej, nosiły załogi wojsk pancernych Wehrmachtu. Polacy którzy trafiali do jednostek niemieckich, podpisali Volks-listę(grupę narodowościową niemiecką), lub co gorsza ich ojcowie to zrobili. Wówczas, mimo innych poglądów syn trafiał w szeregi Wehrmachtu. I nic nie miał do gadania.

Polak który zwykle wbrew swojej woli, stawał po drugiej stronie konfliktu, miał dwie drogi wyjścia z tego syfu. Albo przeszedł na stronę Aliantów, głównie na froncie zachodnim, lub walczył z Sowietami do końca (czyt. śmierci lub niewoli). W pierwszym przypadku, mógł bez trudu trafić w szeregi korpusu gen.Andersa, lub do 1 Dywizji Pancernej,gen. Maczka.

W drugim przypadku, szanse na powrót w szeregi polskiej armii był niewielki. Wynikało to z odmiennego traktowania Polaków walczących pod stronie Niemiec, na danych frontach.

Ogólnie Polak, który nawet wbrew swojej woli trafiał do armii niemieckiej, lekko nie miał. Niemcy traktowali go jak obcego, a Polacy głównie z G.G, traktowali go jak zdrajcę. Aby rzeczowo odnieść się do tego problemu, trzeba by urodzić się na ziemiach które w 1939 przyłączono do Rzeszy.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Polak który zwykle wbrew swojej woli, stawał po drugiej stronie konfliktu, miał dwie drogi wyjścia z tego syfu. Albo przeszedł na stronę Aliantów, głównie na froncie zachodnim, lub walczył z Sowietami do końca (czyt. śmierci lub niewoli). W pierwszym przypadku, mógł bez trudu trafić w szeregi korpusu gen.Andersa, lub do 1 Dywizji Pancernej,gen. Maczka.

Moje ujki przechodziły na drugą stronę na obu frontach, stąd jeden wrócił z kościuszkowcami, drugi od Andersa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.