Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Początkowo wiązałem to z ilością kanonicznych Ewangelii, takie zestawienie mamy i u Ireneusza z Lyonu czy Teofylakta - biskupa Ochrydy, w Apokalipsie (Ap 4.6-7) pojawiają się cztery istoty: człowiek, lew, wół i orzeł.

Atoli motyw też jest i w Starym Testamencie, Ezechiel w swym widzeniu chwały bożej wymienia cztery istoty żyjące a każda z twarzą: człowieka, orła, lwa i cielca.

Skąd te przywiązanie do: "czwórki"?

Jak kryje się pod tym symbolika?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Początkowo wiązałem to z ilością kanonicznych Ewangelii, takie zestawienie mamy i u Ireneusza z Lyonu czy Teofylakta - biskupa Ochrydy, w Apokalipsie (Ap 4.6-7) pojawiają się cztery istoty: człowiek, lew, wół i orzeł.

Atoli motyw też jest i w Starym Testamencie, Ezechiel w swym widzeniu chwały bożej wymienia cztery istoty żyjące a każda z twarzą: człowieka, orła, lwa i cielca.

Skąd te przywiązanie do: "czwórki"?

Jak kryje się pod tym symbolika?

Witam,

Odpowiedź jest banalnie prosta - z pomocą przychodzi znajomość astrologii oraz astroteologii.

Te cztery istoty, to nikt inny jak strażnicy czterech stron świata oraz władcy sezonów:

cielec (Byk) - Wschód / Wiosna,

lew (Lew) - Południe / Lato,

orzeł (Skorpion) - Zachód / Jesień,

człowiek (Wodnik) - Północ / Zima,

zodiac30g.gif

4+evangelist.JPG

Pozdrawiam,

Fake

Źródło: http://www.solarmythology.com/biblenotes/revelation.htm

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano odpowiedź niekoniecznie jest tak prosta, czy w okresie 593-571 p.n.e. wyróżniano w Palestynie cztery pory roku?

No i czy wówczas posługiwano się już czterema stronami świata?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Ano odpowiedź niekoniecznie jest tak prosta, czy w okresie 593-571 p.n.e. wyróżniano w Palestynie cztery pory roku?

No i czy wówczas posługiwano się już czterema stronami świata?

Znano na pewno astrologię, a to jest kluczem do rozwiązania zagadki :)

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem - to jakie świadectwa z epoki zna fake co do czterech pór roku?

Jak orientowano mapy w tym okresie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Ja tam nie wiem - to jakie świadectwa z epoki zna fake co do czterech pór roku?

Jak orientowano mapy w tym okresie?

Witam,

Temat pociągnę w przyszłym tygodniu - postaram się znaleźć źródła i odpowiedzieć na pytanie secesjonisty.

Chyba, że ktoś z pozostałych forumowiczów potrafi udzielić wyczerpującej i szczegółowej odpowiedzi ;)

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Znalazłem w internecie takie oto zestawienie, wdług którego w tradycji chrześcijańskiej róznie przypisywano symbole do Ewangelistów:

U św. Ireneusza z Lyon porządek był taki: Anioł (Człowiek) - Mateusz, Lew - Jan, Byk - Łukasz, Orzeł - Marek (Adversus Haereses 3.11.8);

u św. Augustyna z Hippony był taki: Anioł - Marek, Lew - Mateusz, Byk - Łukasz, Orzeł - Jan (De consensu evangelistarum 1.6.9);

u św. Hieronima ze Strydonu z kolei było tak: Anioł - Mateusz, Lew - Marek, Byk - Łukasz, Orzeł - Jan (Komentarz do Ewangelii Św. Mateusza).

A czwórka może ma związek z tetragramem, imieniem Boga?

W Rdz.2,4 "Gdy Pan Bóg uczynił niebo i ziemię" w hebrajskim występuje właśnie imię Boga. W symbolice chrześcijańskiej czwórka jest liczbą stworzonego świata: cztery strony, cztery rodzaje żywych stworzeń: ludzie, zwierzęta domowe, zwierzęta dzikie, stworzenia powietrzne i wodne.

Czwórka przewija się i w opisie Edenu, i w formie krzyża. Byc może ma to też związek z Axis mundi - osi świata, w której graficznej formie punkt przecięcia się elementów symbolu stanowi religijną doskonałość?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.