Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Produkcja włókiennicza

Recommended Posts

Furiusz   

Tak się zastanawiam - produkcja włókiennicza musiała być w epoce dominacji rzymskiej gigantyczna - wielkie latyfundia ziemskie i nobilowie inwestujący w stada i pasterzy, tereny niejako naturalnie uzdolnione do produkcji wełny etc. O ile w samej produkcji runa owczego pewnie zatrudnienie było w stu procentach męskie to jak to było w kwestii obróbki tejże i dalszego jej przetwórstwa? Czy w produkcji tej dominowały kobiety czy jednak mężczyźni? Istniały jakieś produkujące na dużą skalę zakłady etc?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

W Moribon odkryto rzymską ville w której część pomieszczeń służyły produkcji włókienniczej - płukaniu, młotkowaniu, farbowaniu i suszeniu. Mamy tu system kanałów doprowadzających i odprowadzających wodę, wielkie kamienne kadzie w których farbowano wełnę, w innym pomieszczeniu płukano ja a suszono w otwartym perystylu wychodzącym na północ. Więcej A. Vitasović, Istrazivanje i zaπtita Rimske vunare kao zasebnog segmenta ladanjskog dvorca na tri terese u zaljevu Verige na otoku Veliki Brijun, "Histria archaeologica", t.35 (2004), str. 89-110.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.