Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Źródła o Jezusie

Rekomendowane odpowiedzi

Którymkolwiek: z jakiego okresu?

W którym miejscu Swetoniusz pisał o watażce? Można poprosić o stosowny cytat.

Tyberiusz chyba nie do końca rozumie słowo, które używa, proponuję zajrzeć do słownika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Proste - Nowy Testament, jak najbardziej pasuje - źródło z okresu do 100 lat po śmierci Jezusa, które określa go mianem Boga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Czego się spodziewasz? Tak na poważnie - 2000 lat i multum tekstów o dość mało znaczącym ruchu żydowskim?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chcę mieć pewność, że nie ma za bardzo nic o Jezusie, oprócz Tacyta i Swetoniusza. Takiego jednego fanatyka chcę zagiąć, który mi pieprzył o tych rydwanach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Świetnie Ci idzie, a tak dla zabawy - porównaj ile źródeł wspomina Jezusa - niezależnych od siebie a ile np Poncjusza Piłata - osobę znacznie wtedy ważniejszą? Albo poszukaj źródeł o takiej postaci jak Sextus Calpurnius Agricola lub Gnaeus'ie Julius'ie Agricola - osobach dość ważnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale ja broń boże nie neguję tego, że nie istniał. Chcę tylko temu (...) udowodnić, że z punktu widzenia historycznego, Jezus był tylko stukniętym prorokiem, czy podżegaczem.

Gratuluje obrażanie innych - ostrzeżenie - Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Ale ja broń boże nie neguję tego, że nie istniał

Przeczytaj to co napisałeś jeszcze raz - ubaw taki sam jak ten gdy proroka nazywasz watażką.

Chcę tylko temu kretynowi udowodnić, że z punktu widzenia historycznego, Jezus był tylko stukniętym prorokiem, czy podżegaczem.

Czyli przeprowadziłeś dogłębne studia źródłoznawcze, poparte przeczytaniem przynajmniej 2% tekstów na temat Jezusa w aspekcie historycznym tudzież np filologicznym i możesz stwierdzić, że był stukniętym prorokiem tudzież podżegaczem, na jakiej bazie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Swetoniusz, Żywot Klaudiusza 25, Iudaeos impulsore Chresto assidue tumultuantis Roma expulit. Zgadza się choć implikuje, ze Chrystus działał w samym mieście Rzymie co jest nieprawdą. Choćby już tej nieścisłości warto by wyciągnąć pewne wnioski.

Tacyt, Annales XV,44 - Sed non ope humana, non largitionibus principis aut deum placamentis decedebat infamia, quin iussum incendium crederetur. ergo abolendo rumori Nero subdidit reos et quaesitissimis poenis adfecit, quos per flagitia invisos vulgus Chrestianos appellabat. auctor nominis eius Christus Tibero imperitante per procuratorem Pontium Pilatum supplicio adfectus erat; repressaque in praesens exitiablilis superstitio rursum erumpebat, non modo per Iudaeam, originem eius mali, sed per urbem etiam, quo cuncta undique atrocia aut pudenda confluunt celebranturque. igitur primum correpti qui fatebantur, deinde indicio eorum multitudo ingens haud proinde in crimine incendii quam odio humani generis convicti sunt. et pereuntibus addita ludibria, ut ferarum tergis contecti laniatu canum interirent aut crucibus adfixi [aut flammandi atque], ubi defecisset dies, in usu[m] nocturni luminis urerentur. hortos suos ei spectaculo Nero obtulerat, et circense ludicrum edebat, habitu aurigae permixtus plebi vel curriculo insistens. unde quamquam adversus sontes et novissima exempla meritos miseratio oriebatur, tamquam non utilitate publica, sed in saevitiam unius absumerentur.

Podkreślmy Jezus skazany pod zarzutem superstitio - rozumiesz zakres znaczeniowy tego terminu? W którym miejscu podchodzi on pod podżeganie albo bycie watażką? Ciekawe czy wiesz jak często termin ten padał w czasach Augusta (u Liwiusz aż się roi od niego przy okazji 390 [choć w zasadzie powinno być 386] czy II wojny punickiej), ba zgadniesz co Cicero nazywa superstitio?

Co zaś zrobisz z Józefem F. i ewangeliami albo listami św. Pawła?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Flawiusza nie czytałem, a wszystkie ewangelie i inne listy mnie nie obchodzą Biblia to moralistyczne bajki, ot co.

PS. A co pisze Flawiusz?

Czytałem fragment, a wiki twierdzi, że jest mało autentyczny (proszę nie bij za wiki :P)

Edytowane przez Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Flawiusza nie czytałem, a wszystkie ewangelie i inne listy mnie nie obchodzą biblia to moralistyczne bajki, ot co.

To przeczytaj, przy okazji przeczytaj też ten wątek - w sumie sam go rozpocząłeś a nawet nie wiesz, że dość długo omawialiśmy tu właśnie kwestie Jezusa w dziele Józefa Flawiusza.

Co do Biblii jako moralistyki? Co z tego - pochodzi z epoki, zawiera oryginalne listy i teksty osób będących na miejscu. Oczywiście można odrzucić jedno z najważniejszych źródeł z epoki ale to raczej świadczy o umiejętnościach a nie o samym źródle.

Czytałem fragment, a wiki twierdzi, że jest mało autentyczny (proszę nie bij za wiki

Gdzieżbym śmiał spierać się z Twoją wiedzą zaczerpniętą ze szlachetnej wiki. Nota bene u mnie byś oblał egzamin już choćby z tego powodu, ze u Flawiusza są dwa passusy z Jezusem a nie jeden i znalezienie ich nie powinno przysparzać większych problemów. Co do autentyczności - przeczytaj wątek - możesz się zdziwić, że jednak spora grupa badaczy ma inne zdanie niż wiki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.