Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Dienstmänner - jako grupa społeczna

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, że w Niemczech więź wasalna nie przyjęła takiego znaczenia jak choćby we Francji, grupa ministeriałów niemieckich miała szansę uzyskać całkiem znaczącą pozycję w ówczesnym społeczeństwie.

Jaki był ich status?

Kiedy zaczęli zasilać szeregi rycerzy-niewolnych?

Kto jeszcze obok seneszala Markwarda von Anweilera osiągnął podobnie wysokie zaszczyty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Rycerzy-niewolnych a cóż to takiego, zupełnie nie znam tego terminu ani kryjących się za nim ludzi, możesz coś bliżej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano sam się nad tym zastanawiam, Marc Bloch pisząc o Dienstmänner zauważa:

"Na początku w. XI ci 'niewolni życia rycerskiego',jak to określa pewien tekst szwabski, tak licznie otaczali największych możnych, a ożywiający ich małe, burzliwe społeczności duch solidarności był tak silny, że powstała cała seria praw obyczajowych tych grup, rejestrując i ustalając ich przywileje, wkrótce utrwalone w piśmie i gotowe przetworzyć się w obyczajowe prawo klasy (...)

Rozumie się, że nigdzie indziej ci parweniusze nie upodobnili się tak bardzo do wasali, jeśli chodzi o posiadaną władzę i sposób życia. Natomiast nigdy nie wślizgiwali się tutaj niepostrzeżenie do klasy szlachty pochodzenia wasalnego. Było ich na to zbyt wielu; ich charakter klasowy był przez rządzące nimi odrębne obyczaje zbyt dawno ukształtowany, w Niemczech za wiele jeszcze wagi przywiązywano do starego pojęcia wolności prawa publicznego, a niemiecka opinia prawnicza zbyt lubowała się w rozróżnieniach hierarchicznych. Godność rycerska nie była wzbroniona ludziom niewolnym, ale rycerze-niewolni - czasem przez zbytek skrupulatności jeszcze dzieleni na dwie kategorie - utworzyli w ogólnej klasie szlachty osobny szczebel najniższy. Toteż żaden problem nie nastręczał teoretykom i praktykom prawa większych trudności, jak ustalenie dokładnej rangi tych ludzi - tak potężnych, a jednocześnie naznaczonych piętnem niższości społecznej - w stosunku do zwykłych ludzi wolnych. Bo jednak pozbawieni tylu atutów, które składały się na znaczenie ministeriałów, mieszczanie i prości chłopi mimo wszystko górowali nad nimi swoimi nieposzlakowanie wolnym urodzeniem".

/tegoż, "Społeczeństwo feudalne", Warszawa 1981, s. 342 i n./

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Większość obcego rycerstwa na Śląsku wywodziła się z sąsiednich Łużyc i Miśni. Należeli oni do grupy ludności poddańczej, często niewolnej, zwanej ministeriałami. Największe nasilenie napływu niemieckiego rycerstwa nastąpiło po 1270 r. - . A. Jureczko, Henryk III Biały książę wrocławski (1247-1266), Kraków 2013, s. 176 - 177

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Rycerzy-niewolnych a cóż to takiego, zupełnie nie znam tego terminu ani kryjących się za nim ludzi, możesz coś bliżej?

Np. funkcjonujący w języku niemickim Wappengenosse, którego na j. polski można spróbować przetłumaczyć jako "herbowny", zbliżony do określanych w j. angielskim Armiger lub Esquire. Konkretniej - osoba uprawniona do noszenia herbu ale nie pasowana na rycerza.

Bodajże w XV wieku w cesarstwie zaczęto zdecydowanie oddzielać i rozróżniać między Wappengenossenschaft a Rittermäßigkeit.

Natomiast mam pewne wątpliwości co do tego, że "Z racji tego, że w Niemczech". Pojęcie "Deutschland" wywodzi się od nazwy języka, którego nazwa z kolei znaczy tyle, co "język ludu" i pojawiła się wraz z potrzebą odróżnienia tegoż od języka "frankijskiego" (współczesnego francuskiego). Pojęcie "Regnum Teutonicum", które we współczesnym języku polskim funkcjonuje co prawda jako "Królestwo Niemieckie", pojawiło się pierwszy raz w oficjalnych dokumentach w trakcie sporu o inwestyturę w XI wieku. Jednak dotyczyło zaledwie części Świętego Cesarstwa: Saksonii, Frankonii, Bawarii i Szwabii. Pojęcie Deutschland zaczęło zastępować Regnum Teutonicum dopiero w XVI wieku, wraz z nastaniem reformacji. Przez długi czas w historii był niemiecki cesarz, niemiecki język, ale nie było Niemiec. Stąd moje pytanie, co oznaczają "Niemcy" w pierwszym poście tego wątku? Oczywiście, jak zwykle u mnie, pytanie zapewne OT.

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.