Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Dienstmänner - jako grupa społeczna

Recommended Posts

Z racji tego, że w Niemczech więź wasalna nie przyjęła takiego znaczenia jak choćby we Francji, grupa ministeriałów niemieckich miała szansę uzyskać całkiem znaczącą pozycję w ówczesnym społeczeństwie.

Jaki był ich status?

Kiedy zaczęli zasilać szeregi rycerzy-niewolnych?

Kto jeszcze obok seneszala Markwarda von Anweilera osiągnął podobnie wysokie zaszczyty?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Rycerzy-niewolnych a cóż to takiego, zupełnie nie znam tego terminu ani kryjących się za nim ludzi, możesz coś bliżej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ano sam się nad tym zastanawiam, Marc Bloch pisząc o Dienstmänner zauważa:

"Na początku w. XI ci 'niewolni życia rycerskiego',jak to określa pewien tekst szwabski, tak licznie otaczali największych możnych, a ożywiający ich małe, burzliwe społeczności duch solidarności był tak silny, że powstała cała seria praw obyczajowych tych grup, rejestrując i ustalając ich przywileje, wkrótce utrwalone w piśmie i gotowe przetworzyć się w obyczajowe prawo klasy (...)

Rozumie się, że nigdzie indziej ci parweniusze nie upodobnili się tak bardzo do wasali, jeśli chodzi o posiadaną władzę i sposób życia. Natomiast nigdy nie wślizgiwali się tutaj niepostrzeżenie do klasy szlachty pochodzenia wasalnego. Było ich na to zbyt wielu; ich charakter klasowy był przez rządzące nimi odrębne obyczaje zbyt dawno ukształtowany, w Niemczech za wiele jeszcze wagi przywiązywano do starego pojęcia wolności prawa publicznego, a niemiecka opinia prawnicza zbyt lubowała się w rozróżnieniach hierarchicznych. Godność rycerska nie była wzbroniona ludziom niewolnym, ale rycerze-niewolni - czasem przez zbytek skrupulatności jeszcze dzieleni na dwie kategorie - utworzyli w ogólnej klasie szlachty osobny szczebel najniższy. Toteż żaden problem nie nastręczał teoretykom i praktykom prawa większych trudności, jak ustalenie dokładnej rangi tych ludzi - tak potężnych, a jednocześnie naznaczonych piętnem niższości społecznej - w stosunku do zwykłych ludzi wolnych. Bo jednak pozbawieni tylu atutów, które składały się na znaczenie ministeriałów, mieszczanie i prości chłopi mimo wszystko górowali nad nimi swoimi nieposzlakowanie wolnym urodzeniem".

/tegoż, "Społeczeństwo feudalne", Warszawa 1981, s. 342 i n./

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Większość obcego rycerstwa na Śląsku wywodziła się z sąsiednich Łużyc i Miśni. Należeli oni do grupy ludności poddańczej, często niewolnej, zwanej ministeriałami. Największe nasilenie napływu niemieckiego rycerstwa nastąpiło po 1270 r. - . A. Jureczko, Henryk III Biały książę wrocławski (1247-1266), Kraków 2013, s. 176 - 177

Share this post


Link to post
Share on other sites
jakober   

Rycerzy-niewolnych a cóż to takiego, zupełnie nie znam tego terminu ani kryjących się za nim ludzi, możesz coś bliżej?

Np. funkcjonujący w języku niemickim Wappengenosse, którego na j. polski można spróbować przetłumaczyć jako "herbowny", zbliżony do określanych w j. angielskim Armiger lub Esquire. Konkretniej - osoba uprawniona do noszenia herbu ale nie pasowana na rycerza.

Bodajże w XV wieku w cesarstwie zaczęto zdecydowanie oddzielać i rozróżniać między Wappengenossenschaft a Rittermäßigkeit.

Natomiast mam pewne wątpliwości co do tego, że "Z racji tego, że w Niemczech". Pojęcie "Deutschland" wywodzi się od nazwy języka, którego nazwa z kolei znaczy tyle, co "język ludu" i pojawiła się wraz z potrzebą odróżnienia tegoż od języka "frankijskiego" (współczesnego francuskiego). Pojęcie "Regnum Teutonicum", które we współczesnym języku polskim funkcjonuje co prawda jako "Królestwo Niemieckie", pojawiło się pierwszy raz w oficjalnych dokumentach w trakcie sporu o inwestyturę w XI wieku. Jednak dotyczyło zaledwie części Świętego Cesarstwa: Saksonii, Frankonii, Bawarii i Szwabii. Pojęcie Deutschland zaczęło zastępować Regnum Teutonicum dopiero w XVI wieku, wraz z nastaniem reformacji. Przez długi czas w historii był niemiecki cesarz, niemiecki język, ale nie było Niemiec. Stąd moje pytanie, co oznaczają "Niemcy" w pierwszym poście tego wątku? Oczywiście, jak zwykle u mnie, pytanie zapewne OT.

Edited by jakober

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.